Bakmak ve Algı

0
Atanın heykelinin önemli merkezlerde olması ona tapınmayı değil yaptıklarından feyiz almayı öğretmek içindir.

İnsanlık, putperestlikle var olduğu günden bu yana mücadele içerisinde lakin atanın heykelinin dikilmesi putperestlik örneği olmamalı.
Atanın heykelinin önemli merkezlerde olması ona tapınmayı değil yaptıklarından feyiz almayı öğretmek içindir. Abartının yaşanıyor olması da aşikar. Bunu inkar edemeyiz.
Bazı simgeler, hayatımızın istemesek de şekillenmesinde önemli rol oynar. Türkiye’de toplumun genelinin rol model aldığı bir kurucu liderin heykelinden de putperestlik manası değil yaşamı ile değişimin ve azmin birleşimi örneği çıkartılmalıdır.

Atanın heykelinin önemli merkezlerde olması ona tapınmayı değil yaptıklarından feyiz almayı öğretmek içindir.
Lafta değil beyinlere zorla kazıtarak değil sevdirerek öğreterek anlatarak… Eksikliklerinden dersler çıkartıp daha iyisini gelişmiş ve modern Türkiye’de uygulamak adına.
Savaşların en zor günlerinde dahi azim ve kararlılığı ile kendisinden sonra gelecek kuşakların önünü açan birisinden bahsediyoruz. Milletin sevdiği ama tapmadığı birinden liderlik özelliği ile birlikte yaşamının her karesinin örnek olduğu birisinden…
Hayatının büyük bölümünü özgürlüğe ve gelişime adamış birisinden onun yaşamından.
Herhangi bir meydana dikilen heykel, algılama şeklinizi ve bakış açınızı da belirler. Heykele ilahilik kazandırırsanız tapınmaya doğru yol almaya da başlamışsınızdır.
Heykeli simgesel algılar ve yaşamının her karesinden ders almayı çıkartırsanız iyi bir deha ile karşılaşmanız mümkün.
Sanırım algılandırma biçiminde devreye eğitim,saygı ve kavram kargaşasının da önüne geçmek giriyor. Çanakkale, Samsun, Sakarya, Sivas, Erzurum gibi şehirlerin adından ve orada dönemine göre yaşananlardan dahi putperest tanımının dışına çıkabiliriz.
İnanıyorum ki inandıklarımız ve yaşantımız arasında uyumsuzluk ve uçurum olmamalı bu nedenle bakış açımız da önemli kesinlikle inandığımız dine de uygun olmayan kuralları belirli oluşumlardan kaçınmalıyız.
Bilmeliyiz ki, Atanın önemli meydanlarda heykelinin yada büstünün olması ona tapınmayı değil verdiği bağımsızlık mücadelesi ve anlaşılması ile ölçülür.
Olumlu bakarsanız olumlu sonuçlar, olumsuz bakarsanız ise olumsuz sonuçlar ortaya çıkartırsınız.

Atanın heykelinin önemli merkezlerde olması ona tapınmayı değil yaptıklarından feyiz almayı öğretmek içindir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here