Bakan Albayrak: Marketlerde İstediğimiz Rakamlar Yok, Bunu Konuşacağız

0
Bakan Albayrak: Marketlerde İstediğimiz Rakamlar Yok, Bunu Konuşacağız
Bakan Albayrak: Marketlerde İstediğimiz Rakamlar Yok, Bunu Konuşacağız

Hükümet enflasyonla mücadele programı çerçevesinde marketleri mercek altına aldı. Antalya’da “Adım Adım Ekonomi” toplantısına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’nı devam ettireceklerini söyledi. Programa az katılım gösteren sektörleri gözlemlediklerini aktaran Albayrak “Marketlerde istediğimiz rakamlar yok. Marketlerle konuşacağız, pazarla aralarında fark varsa demek beklenen katkıyı yapmıyorlar” dedi. Ayrıca seracılıkta iyileşme ve dönüşmeyi sağlayacak bir çalışma başlattıklarını bildirdi.

Bakan Albayrak’ın konuşmasından satırbaşları:

EKONOMİMİZİ DİMDİK AYAKTA TUTTUK

“Ekonomide tarihi dönüşümün başlangıcını başlattık. 2013 yılından beri verdiğimiz mücadeleye yakından baktığımızda ekonomik olarak hangi ülke bu saldırıların altından kalkabilirdi? Hiçbir ülke bunun altında kalkamazdı. 5,5 yılda yaşananlara rağmen istikrarımızı, güvenliğimizi ve ekonomizi dimdik ayakta tuttuk.

MALİ DİSİPLİNİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ

Elimizdeki iki hassas topu kırmadan yöneteceğiz. Biri mali ve para politakalarında hassas bir yönetim. Küresel sistemdeki güven. Diğer hassas noktası ise esnaf, sanayici, iş dünyasının hassasiyeti. Atmamız gereken adımları çok net biliyoruz. Bütçe rakamları açıklandı. Hamdolsun beklentilerin üzerinde performansla hedefi tutturduk. Ağustos’taki müdahalelere rağmen hedefleri tutturduk. Önümüzdeki dönemde mali disiplini kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.

ENFLASYON HEDEFİNİ TUTTURDUK

Değişim ve dönüşüm süresi daha yeni başladı. YEP’de koydumuz enflasyon hedefini tutturduk. 2019’da daha güçlü adımlarla daha iyi bir noktaya geleceğiz. 2019 yılında hedeflediğimiz enflasyonun daha da altında bir enflasyonla daha iyi bir noktada tamamlayacağız. Hal Yasası’nda kaygıları dikate alarak çalışacağız. Fiyatlarda hala maliyet noktasında gidecek alan var.

MARKETLERDE İSTEDİĞİMİZ RAKAMLAR YOK

Pazar ve market fiyatlarını takip ediyoruz. Marketlerde istediğimiz rakamlar yok, onlarla konuşacağız. Daha iyi bir iyileşme görmeyi bekleyeceğiz. Tüm firmaları enflasyonla mücadele konusunda daha güçlü ve büyük sorumluluk almaya davet ediyoruz.

FAİZİ TEK HANEYE DÜŞÜRMEYE GAYRET EDECEĞİZ

Biz rakamsal kriterlerle performansımızı ortaya koyacağız. Hazine ihaleleri başarıyla gerçekleşti, faizler düştü. Faizi tek haneye düşürmeye kararlılıkla gayret edeceğiz. Enstrüman çeşitliliğini artırmak için Japon yeni cinsinden samuray bono ihracı ile ilgili görüşmelere başladık, bunu da hayata geçireceğiz.

Avrupa birinci önceliğimiz olmaya devam edecek. Karşılıklı kazan kazan ilişkisini daha ileriye taşıyacağız.”Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here