Baharatlı Somon ve Portakallı Darı Salsa Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir?

0
Baharatlı Somon ve Portakallı Darı Salsa
Baharatlı Somon ve Portakallı Darı Salsa
Baharatlı Somon & Portakallı Darı Salsa Tarifi

Baharat Karışımı için Malzemeler
1 yemek kaşığı soğan tozu
1 yemek kaşığı sarımsak tozu
½ tatlı kaşığı toz kırmızı biber
½ tatlı kaşığı kimyon
½ tatlı kaşığı kaşığı öğütülmüş kara biber
½ tatlı kaşığı ak biber
½ tatlı kaşığı acı kırmızı biber
½ yemek kaşığı deniz tuzu
½ tatlı kaşığı köri
 
Somon için Malzemeler
1 tepeleme kaşık tereyağı
½ fileto somon balığı
 
Portakallı Darı Salsa için Malzemeler
½ adet koçan darı
1 adet kırmızı soğan
1 adet lime suyu ve zest
½ adet domates
½ adet portakal
½ adet avokado
7 – 8 adet jalapeno biber
Tuz
Zeytinyağı
4 – 5 dal taze kişniş
 
Patates Püresi için Malzemeler
2 adet patates
2 yemek kaşığı tereyağı
2 yemek kaşığı krema
1 tutam muskat
Tuz
Ak biber
1 yemek kaşığı taneli hardal

YAPILIŞI:
  • Darı salsa için; darıyı koçanından bıçakla keserek sıyırın ve parçalarına ayırıp karıştırma kabına koyun, kırmızı soğanın yarısını çok çok ince doğrayın ve karıştırma kabına ilave edin. Avokadoyu ikiye ayırın iç çekirdeğini çıkartın ve yarısının kaşık ile kabuğunu çıkartıp muhtemel olduğu kadar ezmeden minik küpler olacak biçimde doğrayın. Domatesi dışardan kabuğunu soyar gibi çekirdekli kısmı bırakarak doğrayın, ardından minik küpler olacak biçimde doğrayıp karıştırma kabındaki öbür sebzelerin içerisine ilave edin. Yeşil limonun kabuklarını ince ince rendeleyip karıştırma kabına ilave edin. Suyunu da karışımın içerisine sıkın. Portakalın aromasını çıkarmak için iki ucunu kesin, dışındaki çeperini kabukla çıkartacak biçimde, portakalın etli kısmını almadan bıçak yardımı ile kesin. İki ten arasındaki etli kısma bıçakla vurup dilimi çıkartın. Her bir dilimi ortadan ikiye kesip karıştırma kabına ilave edin. Kaşıkla hafif ezerek karıştırın. Son olarak jalapeno biberleri minik minik doğrayarak karıştırma kabına ilave edin. Tuz ve karabiber ile tatlandırıp zeytinyağı dolaştırdıktan sonra karıştırıp kenara alın.
  • Somonu kesme tahtasına alın ve somonun yağlı kısımlarını arının. Şayet kılçık varsa cımbız yardımı ile kılçıkları ayıklayın. Elinizdeki somonu iyice temizledikten sonra 3 denk parça olacak biçimde dilimleyin.
  • Baharat karışımını hazırlamak için bir kase içerisinde tüm baharatları karıştırın. Geniş ve yayvan bir tabağa bu baharat karışımını yayın.
    Tavanızı ocağa alın ve iyice ısıtın. Bu arada somonun etli kısımlarının hepsini baharata bulayın. Tavanıza bir tepeleme yemek kaşığı sade tereyağı koyun ve eritin. Isındıktan sonra balığın baharatlı kısmı tavayı kaplayacak biçimde koyun ve pişmeye bırakın.
  • Haşlanmış patatesi tencereden alın ve kabuğunu soyun.
  • Baharatlı kısmı pişen balığınızı ters çevirin ve alıp fırına koyun, 180 derece ısınmış fırında tamamen pişmeye bırakın.
  • Patatesleri ocağa alın ve üzerine ak biber, tuz ilave edip iyice ezin. İyice ezdikten sonra üzerine krema ve tereyağı ilave edip karıştırın. Ocaktan aldıktan sonra muskat ile tatlandırın. Son olarak da hardalı ilave edip gövdeli bir püre elde edin. İyice karıştırdıktan sonra tabaklamak için servis tabağınıza pürenin 1/3 ini hafif uzun bir biçimde yerleştirin. Torşon yardımı ile fırından tavanızı çıkartın ve balığınızı havlu kağıt serili bir tabağa koyup yağından temizletin. Ardından somonu patates püresinin üzerine çapraz olacak biçimde yerleştirin. Son olarak hazırladığınız darı salsayı tabağınıza ilave edip servis edin. Taze kişniş ve lime dilimi ile süsleyin.
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here