Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Beslenme Önerileri

0
13

Birçok hastalıklara karşı davetiye çıkaran zayıf bağışıklık sisteminin düzenli olarak çalışması ve hastalıklara karşı vücudun direncini arttırması hakkında, Rejeneratif Tıp Uzmanı Dr. Aşkın Nasırcılar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek daha düzgün çalışmasını sağlayacak beslenme önerilerinde bulundu.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ MUCİZESİ

Bağışıklık sisteminin temelini tüm vücuda yayılan beyaz kan hücrelerini oluşturmaktadır. Bu hücrelerin ana görevleri, hücrelerde oluşan problemleri saptamak ve hücrelere saldıran mikroplarla savaşmaktır. Sağlıklı bir kişide bu süreç kusursuz şekilde işlerken, bazı iç ve dış etmenler bu süreci olumsuz etkileyebilir. Örneğin, modern dünyada tarım ilaçları ve ağır metallerin bağışıklık sistemi problemlerine yol açtığını biliyoruz.

Bağışıklık sistemi; vücudumuzu bakteri, virüs, mantar gibi kötü mikroskobik canlılardan koruyan, hormonlar ve sinir sistemine etki eden bir mekanizmadır. Tüm metabolizmayı hatta psikolojiyi etkileyen bağışıklık sisteminin sağlıklı olması; sindirimi kolaylaştırır, cildi parlaklaştırır, enerji seviyesini yükseltir ve daha pek çok olumlu etki sağlar.

Bağışıklık Sistemi ve Sağlığınızı Düzenlemek için 2 Adımı Takip Edin

İyi çalışan bir sindirim sistemi, bağışıklık problemlerini önlemek için mutlaka
gereklidir. Rejeneratif Tıp Uzmanı Aşkın Nasırcılar, sindirim sistemini iyileştirmek için iki önemli adıma dikkat çekti:

1-Geçirgen Bağırsak Sendromunu İyileştirin

Sindirim sisteminde ince bağırsak hücreleri arasında çok sıkı bağlar bulunur.
Normalde besinler ve zararlı maddeler buradan kana geçemez. Besinler villus
dediğimiz tüysü uzantılar ile hücre içine alınır ve işlendikten sonra kana verilerek
karaciğere yönlendirilir.

Bu sıkı bağlantılar bozulduğunda bakterilerin, mikrop ürünlerinin ve zararlı
maddelerin hücreler arasından doğrudan kana karışmaktadır. İşte bu duruma Geçirgen Bağırsak Sendromu diyoruz. Dünyada milyonlarca kişide bulunan bu sendromu yaşayanların çoğu tanı almamış durumda. İsmine bakıca sanki sadece sindirim sistemini etkileyen bir rahatsızlık gibi düşünülebilir oysa birçok sağlık problemi ile ilişkilidir. Geçirgen Bağırsak Sendromuna bağlı olarak;

Besin allerjileri, enerji azlığı ve kronik yorgunluk, eklem sorunları, tiroid rahatsızlıkları ve bağışıklık sistemi sorunları gibi, hastalıklar görülebilrmektedir. Haber, bakteri ve toksinlerin kana rahatça geçmemesi için sıkı
bağlantıları onarabilecek yöntemlerin olması. Bu anlamda en önemli silahımızsa
yediklerimizi değiştirmek diyebilirim.

BU BESİNLERİ HAAYTINIZDAN ÇIKARMA VAKTİ!

– Şeker ve yapay tatlandırıcılar
– İşlenmiş ve mikrodalgadan geçirilmiş besinler
– Hidrojenlenmiş yağlar (Soya, kanola ve mısır yağı eklem ve hücre iltihabına yol
açabilir. İyi yağ içeren hindistan cevizi, zeytinyağı veya allerjiniz yoksa fıstık yağı
tercih edin. Organik tereyağı veya sade yağ sindirim sistemini rahatlatır, bağışıklık
sistemi için mükemmeldir.)

2- Probiyotik ve içeriği zengin besinlerle beslenin!

Vitaminler kadar önemli hatta daha önemlisi probiyotikten zengin
beslenme diyebilirim. Probiyotikler başta sindirim olmak üzere sağlığa önemli etkileri olan canlı bakteri ve mayalardır.

Besinlerin sindirilmesinde, bağırsak detoksunda, bağışıklık sisteminin dengesi ve
desteğinde önemli görevleri vardır. Son yıllarda yapılan bir yığın akademik çalışmayla iyi bakteri azlığının başta otoimmün rahatsızlıklar olmak üzere birçok kronik hastalıkla ilişkili olduğu gösterilmiştir.” dedi.

EN İYİ PROBİYOTİK BESİNLER

– Fermente Sebzeler (Özellikle turşular)
– Fermente Sütler (Kefir, yoğurt ve özellikle keçi yoğurdu)
– Kombucha Çayı
– Kemik Suyu

Bağışıklık Sisteminizin Sağlığına Yatırım Yaparak Büyük Fark Yaratabilirsiniz
Güçlü bir sindirim sistemine sahip olunsa bile bağışıklık sistemini güçlendirmetedir. Her ne kadar dikkat etseniz de tüketmeniz gerekenler ile kaçınmanız gerekenleri mükemmel şekilde her gün uygulamak mümkün değildir. Bu nedenle yüksek kalitede iltihabı önleyen takviye ürünler almanız da önemli.

Uzm. Dr. Nasırcılar, “Ekinezya, Mürver, Astralagus kökü, Zencefil kökü, Ginseng, D Vitamini ve Oregano gibi ürünlerin destek ürünler olarak günlük diyete eklenmesi halinde bağışıklık sistemine önemli bir yatırım yapılmış olacaktır.” diye konuştu.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDE SİNDİRİM KANALI BAĞLANTISINA DİKKAT!

Enerjinizi arttırarak kronik yorgunluktan kurtulmak, hastalıklarla savaşmak ve otoimmün hastalıklarla başa çıkmanın yolu bağırsaklardan geçiyor.

Bugün otoimmün rahatsızlığa sahip hastalarda sindirim kanalının ve burada yaşayan bakterilerin sağlıklı bireylerden farklı olduğunu biliyoruz. Son yıllarda bunu ortaya koyan pek çok akademik çalışma yapıldı. Binlerce yıl önce fark edildiği gibi “Ne yersen, O’sun” sözü günümüz içinde bilimsel bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Sağlıklı bir ömür için beslenme biçimimiz ve hayat tarzımız en önemli değişken olarak görünüyor.
Sağlıklı ye, sağlıklı ol…

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here