Bağdat Avcısı: Juba

0
36

“O iyi. Her ayrılışımızda eminim ki herkes onu akıllarının arkasında buluyor, bizim için ciddi bir tehdit.”  Travis Burress(Keskin Nişancı), 2005 yılında Guardian’a verdiği bir demeç.

 

 ” Kesinlikle bir tüfek ile ne yapılacağını biliyor. Bir atış yapmak, akıllıca bir kaçış yolu seçmek ve derhal yakalanmaktan kaçmak için gereken yargı ve disiplini var, bu istekli değil, hesaplı bir atıcı.” . Emekliye ayrılmış eski bir Green Beret keskin nişancı eğitmeni olan Albay John Plaster.

 

Çöldeki Hayalet, Direnişin Efsanesi… Fakat belkide en fazla duyulan lakabı ile, Bağdat Avcısı Juba. Juba, gerçek adı, uyruğu ve özel hayatı bilinmeyen, Irak’ın işgali sırasında adı oldukça duyulmaya başlamış olan, sayısı kaynaklarca değişmekle beraber, en net bilgilere göre 645 A.B.D askerini öldürmüş bir keskin nişancıdır. Irak’taki isyancı keskin nişancılar ile ilgili pek çok söylenti dolaşsa da, muhtemelen bunların en ünlüsü Juba’dır. Yaptığı çeşitli atışlar YouTube’da yayınlanmış ve her gün daha da fazla tanınmıştır. Çeşitli filmlere de konu olan Bağdat Avcısı hakkında çok bir şey bilinmese de anlatılan bazı detaylara göre eskiden bir öğretmen olduğu, okuluna bir bombanın isabet ettiği, öğrencilerini kaybettiği ve bu bombalama esnasında sol koluna bir şarapnel isabet ettiği söylenir. Aynı şekilde, bir Amerikan subayının nasıl keskin nişancı olunacağını anlattığı bir DVD’yi izleyerek keskin nişancı olmayı öğrendiği ve Irak’taki Sünni isyancı grup İslam Ordusu ile birlikte olduğu anlatılır.

 

Atışlarını Dragunov ile yaptığı söylense de, yine kendisini konu alan bir filmde M93 Windrunner kullandığı söylenir.

    M93 Windrunner

Dragunov

 

Sırasıyla Amerikan ve Rus yapım olup, yüksek kalibreye sahip keskin nişancı tüfekleridir.

 

Juba’yı göstermek için bir çevrimiçi videonun ekran görüntüsü.

 

Az evvel değindiğim gibi, kimileri için Juba yalnızca bir efsanedir. Olaylardan bir kaç sene sonra Juba’nın faaliyetini durduğu düşünülmüştü. Keskin nişancının öldürüldüğüne inananlar kadar, aslında öyle birinin hiç var olmadığına inananlarda vardır.

“Keskin Nişancı Juba? ABD ordusunun bir ürünü. Kesinlikle, Juba’ya atfedilen yüksek ölüm sayılarının bazıları çok zorlanmış gibi görünüyor. ” Yüzbaşı Brendan Hobbs 2007’de Stars and Stripes’a verdiği demeç. 

 

 

Benim için çok kıymetli bir cümle var. “Savaş bir gerekçe değil, yalnızca bir sonuçtur.”Juba için “kahraman” tabirini duyabilirsiniz. Ülkesindeki diğer pek çok direnişçi grup için eminim ki kahraman olarak anılmıştır. Diğer taraftan, onun bir terörist olduğunu düşünenlere de rastlayabilirsiniz. Neticede bir ordunun pek çok askerine karşı direnmiştir. Bir tarafta ülkesi için öldüren, bir tarafta ise ülkesinin verdiği emirler için ölenler. Bu konuya nasıl geldik diyebilirsiniz ancak değinmeden edemeyeceğim. Görüldüğü gibi Juba, Juba gibi daha pek çok efsane, çatışmalarda ölen veya öldüren onca insan, yalnızca savaş gibi pek çok sonuçtan ibarettir. Böyle bir durumda savaşın bir kazananı olabileceğine inanmak aslında oldukça zor.

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here