Bacak Bacak Üstüne Atmak Zararlı Mı ?

1

Bacak Bacak Üstüne Atmak Zararlı mı?

Otururken bacak bacak üstüne atmaktan kaçınmak gerekir mi? Bunun tansiyonu yükselttiği, varise ve sinir hasarına yol açtığı doğru mu? Şimdi halk arasında dolanan ve kimsenin de yanıtını net olarak bilmediği bu sorular üzerinde duracağız.

Uzun süre aynı pozisyonda oturmak bacak ve ayaklarda uyuşmaya neden olabilir. Bu gayet normaldir. Çünkü bacak bacak üstüne atıldığında dizin arkasında bulunan ve bacakların alt kısmı ile ayaklarda hissi sağlayan peroneal sinir üzerine baskı uygulanır. Fakat bu şekildeki uyuşma geçicidir ve birkaç dakika içinde uyuşma geçer ve bacak kendine gelir.

Belli bir pozisyonda saatlerce sabit durmak peroneal sinir paralizine yol açabilir. Bu sorunun birkaç nedeni vardır. Bu durumda olunduğunda ayağın ön kısmı ile ayak parmakları hareket ettirilemez. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan  Güney Kore’de bu hastalarla ilgili notlar incelendiğinde nedenler arasında bacak bacak üstüne atmak görülmemiş, ancak uzun saatler yerde bağdaş kurarak oturmak görülmüştü. Yani bu sorunun kaynağı bacak bacak üstüne atmak olamaz. Kısacası herhangi bir rahatsızlık hissedildiğinde pozisyon değiştirme söz konusu olacağı için uzun süreli uyuşmaların bacak bacak üstüne atmaktan kaynaklanması pek de mümkün değildir. Araştırma bunu net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Yüksek Tansiyon Riski

Peki tansiyon üzerinde etkisi var mıdır? Bu da sık sık sirulan sorular arasındadır. Halk arsında da sıkça söylenen bu söz gerçekten doğrudur. Hastanede tansiyonunu ölçtürenler bilir sağlık görevlileri tansiyonunuzu ölçerken kolunuzu masa üzerine koyarak serbest bırakmanızı, bacak bacak üstüne atmadan tabanlarınızı yere koymanızı ister. Çünkü bunun sebebi bacak bacak üstüne atmak tansiyonun geçici olarak biraz yükselmesine neden olabilir. Bu yüzden sağlık görevlileri bu uyarılarda bulunur.

Bu konu hakkında defalarca araştırmalarda yapılmıştır 2010’da yapılan yedi araştırmada bacak bacak üstüne atmanın tansiyonu yükselttiği görüldü; ancak başka bir araştırmada ise bunun herhangi bir etkisine rastlanmadı. Fakat bunlar küçük araştırmalar olup bir kez tansiyon ölçümüne dayanıyordu. Bu yüzden bu fark ortaya çıkmıştır.

Ülkemizde yapılan geniş kapsanlı bir araştırma vardır bu konu hakkında ve kesin kanıtlara  dayanmaktadır. İstanbul’da yapılan daha geniş çaplı bir araştırmada bacak bacak üstüne atılmışken alınan ölçümlerin daha yüksek çıktığı, normal oturma pozisyonuna geçtikten sonra tansiyonun eski haline döndüğü görüldü ve bacak bacak üstüne atmanın tansiyon üzerinde ki etkisi kanıtlanmış oldu. En fazla artış ise tahmin edebileceğiniz gibi yüksek tansiyon tedavisi gören insanlarda olmuştur.

Pıhtılaşma Riski

Bu olay hakkında bir çok şey söylense de bu olay hakkında iki kanı öne çıkmaktadır. Bu olaya ilişkin iki açıklama öne sürülüyor. Bu açıklamalar şöyle, Birincisi, bir dizi diğerinin üzerine atma sonucu bacaklardaki kan göğüse yönelerek kalpten daha fazla kan pompalanmasına, bu ise tansiyonun yükselmesine neden olur. Bunu zaten geçen başlık altında belirtmiştik, İkincisi ise bu artışı, eklemleri hareket ettirmeden bacak kaslarının hareket etmesiyle birlikte damarlardan geçen kanın damar üzerindeki baskısını artırmasına bağlanıyor. Ve bu yolla pıhtılaşmasını meydana geldiği söyleniyor.

Bu konuyu da yapılan bir araştırmaya  göz atarak açıklık getirelim. Hollanda’da yapılan bir deneyde birinci açıklamayı doğrulayan sonuçlar elde edildi. Yani bu sonuçlar bacak bacak üstüne atıldığında daha fazla kanın kalbe gitmesi nedeniyle tansiyon yüksediğini doğruluyor.

Ancak pıhtılaşma gibi bir sonuca yol açmıyordu. Ancak kan pıhtılaşması riski olanlara yinede bacak bacak üstüne atılı halde uzun süre oturmamaları, aksi halde pıhtılaşma riskinin artacağı uyarısı yapılıyor. Yani yinede dikkat etmekte fayda var.

Varis riski

Bacak bacak üstüne atmak varise yol açar mı? Zengin hastalığı olarak bilinen varis oluşumu şöyledir. kan damarlarındaki minik kapakçıklar kanın yanlış yönde geri akmasını önler. Fakat bu kapakçıklar zayıflayıp gerildiğinde bazı sorunlar baş gösterir ve kan birikmesi ve damar genişlemesi sonucu oluşan varisler ortaya çıkar.

 

Yapılan araştırmalarda Bacak bacak üstüne atmanın önemli bir etken olduğu henüz kanıtlanmış değildir. Varis oluşumunda genetik faktörün de kısmen etkili olduğu sanılıyor. Yani genetik faktörlere varis oluşumunun en büyük tetikleyicisi.

 

Eklemlere Etkisi

Bacak bacak üstüne atmak damarları, tansiyonu ve sinirleri uzun vadeli olarak etkilemiyorsa eklemler üzerinde olumsuz etkileri var mı? Sonuçta uzun süre eklemlerinin kırık bir vaziyette oturuyoruz. Yalnız bu eklem sıkıntıları bacak bacak üstüne atmak bitmiyor bilir duruş bozukluğunada neden olabilir şimdide bu durumların cevabını arıycaz.

Yine yapılan bir araştırma ile gerçekleri önünüze sereyim. Bir araştırma, bu şekilde üç saatten fazla oturan bu kişinin öne eğilip omuzlarını içe doğru bükme eğilimi göstereceği sonucuna varmıştı. Fakat burada kişilerin kendi tahminleri esas alınmıştı. Yani bu kişiden kişiye değişir.

 

Çoğu insan bacak bacak üstüne atarken sağ bacağını sol dizinin üstüne atarak oturur. Bu genel bir kanıdır.

Bir araştırmada bacak bacak üstüne atmanın faydasına  bile rastlanmıştır. Roterdam’da yapılan bir araştırmada ise bacak bacak üstüne atılıyken pelvisin aldığı pozisyona göre, kalça ekleminin arkasındaki piriformis kasının uzadığı, bunun ise karın kaslarının sıkılmasıyla aynı etkiyi yaratarak pelvik eklemlerin istikrarını artırdığı gözlendi. Yani tabi zararlarını da unutmamak lazım ve uzun süreler boyunca bu pozisyonda oturmak lazım.

Yani araştırmalar gösteriyor ki, kısacası bacak bacak üstüne atarak oturmak size rahat geliyorsa, uzun süre bu pozisyonda kalmamak kaydıyla size zararı olmayacağını bilerek gönül rahatlığıyla oturabilirsiniz.

Kerem Aşıgül
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here