Babaya Dair Bir Yazı

0

Birini tüm hücrelerinizle özlediğiniz oldu mu? Yada şunu sorayım; Hiç bir babanın boşluğunu gidermeye çalıştınız mı? Babasının boşluğunu dolduramaz gene yarım kalırım diye kimseye sarılamamak nasıl zor bilir misiniz? Hem çok sevip hem de uzak durmak zorunda oldunuz mu babanızdan? Ya da sadece para istemek için gidip değerini bilmediğiniz babalara mı sahipsiniz. Herkes gibi… Kemiklerinize, hücrelerinize kadar özlediğiniz ama gördüğünüzde sarılamadığınız bir babanız oldu mu?

Siz ne anlarsınız.. Birin sevgisini verdiği parayla ölçen sevgi bilmezler, nereden anlasın benim sözlerimi ! Bir kızın en büyük yarası babasıdır. Başka yaralayamazsınız. Ne yaparsanız yapın acımaz canı. Babası tarafından yaralanmış bir kızı bir daha yaralayamazsınız. Hayata güvenini kaybetmiştir o. Sadece bir ruhtur yaşamak zorunda olan. Üzemezsiniz böyle bir kızı.. Belki gülmelerine sebep olursunuz, belki bir ihtimal hayata bağlarsınız diye gözünüzün içine umutla bakar. Hatta belki de başarırsınız bunu ama asla mutsuz olmasını önleyemezsiniz. Bir babanın yerini kimseler tutamaz. Sarılmaya sevilmeye en çok ihtiyacı olduğu dönemde babasından uzaklaşmak zorunda olan bir kıza sonsuza kadar sarılsanız da geçiremezsiniz kalp ağrısını. Anlayamazsınız da onu. Bu kadar derin hisler yaşayan bir kızı anlayamazsınız.

Herkes iyi olsun diye çabalar durur. Neden biliyor musunuz? Kendi mutlu olamıyordur çevresini mutlu görmek ister. Onların enerjileriyle kendini motive etmek ister. Ve hep kaçar kendinden. Acılarından kırgınlıklarından hislerinden. Kimsenin onu sevemeyeceğini asla bir babanın yerini kimsenin tutamayacağının bilincinde sadece kaçar kendinden. Defalarca ölümü düşlese de onu da yapamaz. Neden mi? Çünkü o bu dünyaya güçlü olmak için gelmiştir. Sadece kendi sorumluluğu değil tüm ailesinin sorumluluğu kendisindedir. Güçlü görünmek için güler durur. Kimse de bilmez çok gülen kızın içi kıyamettir. Kendinden kaçmak içindir bunca gülüşleri. Güçlü görünüp insanlardan gizlenmek içindir. Çevresi ne kadar kalabalık olursa olsun o yalnızdır. Her zerresiyle bilir yalnızlığını. Her hücresiyle hisseder tek kalmışlığını. Bir baba bir hayatı nasıl zifiri karanlık yapar der bunu yaşamayanlar. Ama baba sevgidir.. Baba şefkattir. Baba kanadı olmayana kanat ayağı olmayana ayak kolu olmayana koldur. Baba açlık sefalet nedir bilmez baba evladı içindir. Baba bu hayata tutunabilmektir. Bu anlamlara sahipken ne kadar kötü olursa olsun bir “hiç” olamaz bir baba. Ne yaparsak yapalım kimi silersek silelim babayı silemez insan. Yapamaz çok istese de yapamaz. Bir fotoğrafına saatlerce ağlar sadece. Ve öyle bir noktaya gelir ki her şeyden herkesten kaçmak ister. Nereye giderse gitsin kendinden kaçamayacağının bilincindedir ama insanlardan kaçmak ister. Tüm insanlardan nefret eder tüm dünyadaki insanları birer yabancı olarak görür. Bu yüzden korkuyla yaşar.. Herkes onu üzecek zarar verecek korkusuyla yaşar. Tabi yaşayabilirse.. Nefes almak kimseye bu kadar acı veremez belki de. Her hücresinde yalnızlığı tatmış biri nasıl zevk alır yaşamından.

Gene de yaşamalıyız işte. Her şeye rağmen, herkese rağmen.. Gerekirse düşünmeden ama bir şekilde yaşamalıyız. Hayat düşündüğümüzden çok daha gizemli. Nereden bir sihirli değnek gelecek bilemiyorsun. Hayatlara değen sihirli değnekler var bu arada. Bir anda gelen umutlar.. Yaşamı az da olsa sevdiren mutluluklar. Kursakta kalmayan hevesler… Sihirli değnek belki de Allah tarafından kendini ruhen kaybetmişlere gönderilen bir mucizedir. Bende herkes gibi bir sihir bekliyorum… Gerçekten mutluluk var mı merak ediyorum. Onu bir kere de olsa yaşamadan ölmek istemiyorum. Hayata beni tutan şey de bu zaten. Hayatıma girecek bir küçük mutluluğu düşleyerek yaşıyorum. Bu benim zayıflığım. Ama kendimi her şeye rağmen seviyorum. Ben iyi ki ben olmuşum. İyi ki bu kadar acı çekmişim. Ben ben olmaktan mutluyum. Sadece içimdeki boşluk bazen “sus kendini kandırma sen mutlu falan değilsin” diye beni bastırıyor ve ben bu hale geliyorum. Sonrada yazıyorum işte. Çare bulunamayan dertlerin dermanıdır yazmak. Yazıp yazıp rahatlıyorum. Hayatlarına bir sihirli değnek bekleyenlerin biran önce bu mucizeye kavuşması dileğiyle..

Kimsesiz bir kızın dilinden…

Nurefşan Doğan

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here