Azerbaycan Müzik Günü Kutlu Olsun

1
19
Son yıllara baktığımızda Azeri müziği deyince benim aklıma ilk Tv8'de yayınlanan O Ses Türkiye yarışmasına katılan Azerbaycan O Ses Türkiye şampiyonu Mehman Tagiyev geliyor. Ne güzel söylemişti değilmi Sarı gelin'i, Evet dediğinizi duyar gibiyim. Gelin hep beraber birkez daha izleyelim o anları...
Azerbaycan Müzik Günü Kutlu Olsun

Bugün Azerbaycan Cumhuriyeti Müzik Günü’nü kutlamaktadır. Söz konusu önemli gün, her yıl 18 Eylül’de Azerbaycan’da profesyonel müzik sanatının temelini atan Üzeyir Abdul Hüseyin oğlu Hacıbeyov’un doğum günü vesilesiyle kutlanır. Müzik Günü’nde ülkenin her köşesinde çeşitli konserler ile sahne gösterileri düzenlenir. Azeri millî müziğini profesyonel anlamda yüksek zirvelere taşıyarak dünya çapında şöhret kazanan Üzeyir Hacıbeyov’u anma programları yapılır.

Üzeyir Hacıbeyov, 18 Eylül 1885 tarihinde Şuşa kazasının Ağcabedi köyünde, Abdul Hüseyin Hacıbeyov ile Şirinbeyim Hanım’ın ailesinde dünyaya gelir. Üzeyir doğduktan sonra ailesi Azerbaycan’ın büyük kültür merkezlerinden birine dönüşen Şuşa şehrine taşınır. Üzeyir Hacıbeyov, küçük yaşta şarkı söylemeyi ve Azeri millî müzik aletlerini çalmayı öğrenir. 1897 yılında sahnelenen “Leyla ve Mecnun” adlı bir tiyatro gösterisi sırasında 13 yaşındaki Üzeyir, koro grubunda yer alır. Medrese ve Rus-Tatar okulundaki eğitimini tamamlayan Hacıbeyov, 1899-1904 yılları arasında Gori Öğretmen Okulu’nda eğitimine devam etmiştir.

Üzeyir Hacıbeyov, tüm yaşamını Azeri müzik bilimini geliştirmeye adamıştır.Türkiye Gözüyle Azerbaycan Müzikleri

Son yıllara baktığımızda Azeri müziği deyince benim aklıma ilk Tv8’de yayınlanan O Ses Türkiye yarışmasına katılan Azerbaycan O Ses Türkiye şampiyonu Mehman Tagiyev geliyor. Ne güzel söylemişti değilmi Sarı gelin’i, Evet dediğinizi duyar gibiyim. Gelin hep beraber birkez daha izleyelim o anları…Mehman Tagiyev den bahsetmişken, O Ses Türkiye 2015 şampiyonu Elnur Hüseynov’u da söylemeden geçmek olmaz. O Ses Türkiye 2015’e tamamıyla damga vurmuş, Türk halkının yüksek beğenisini kazanmış bir isimdir. O anları da tekrar bir hatırlayalım…Ve gelelim bütün aşıkların beraber dinlediği şarkıya, benimde kız arkadaşımla beraber defalarca dinlediğimiz parçaya, şimdi uzakta olmamıza rağmen bu şarkıyı her dinlediğimde gözlerim doluyor. İrem Derici’nin de seslendirdiği Nazende Sevgilim parçasını sizinlede paylaşmak istiyorum. Ve ona armağan olsun diyorum.


AZERBAYCAN MÜZİK GÜNÜ KUTLU OLSUN


You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here