Az Kaynaklı Elektrik

0
8

Bitki Atıklarındaki Bir Amino Asit, Beklenmedik Bir Enerji Potansiyelini Sunuyor.

 

Limerick Üniversitesi (UL) bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara inanılabiliyorsa, eski bitki materyali yeni bir elektrik kaynağı haline gelebilir. Takıma göre, piezoelektrik bir madde olarak sınıflandırılan bir amino asit veya mekanik olarak baskı uygulandığında elektrik üreten bir madde olan glisin sıkıştığında veya vurulduğunda elektrik üretebilir. Glifin ürettiği güç, akıllı telefonlar, hareket dedektörleri ve video oyun konsolları için kablosuz denetleyiciler gibi elektroniği güçlendirmek için yeterli olur.

UL‘ın Bernal Enstitüsünün kurucusu ve araştırmacısı Sarah Guerin, “Bu kadar küçük bir molekülün çok fazla elektrik üretebileceği gerçekten heyecan verici” dedi. Ekibinin farklı kristallerin elektrik tepkilerini tahmin etmek için bilgisayar modelleri kullanarak bu bitki atık elektrikini keşfettiğini açıkladı.

Guerin, “Glisin sayısı çizelgelerden çıktı” dedi. “Sonra uzun, dar glisin kristallerini alkolle büyüttük ve onlara dokunarak elektrik ürettik.”

Piezoelektrik malzemeleri enerji üretmek için kullanmak yeni bir şey değildir; bu malzemeler yukarıda belirtilen elektroniklerde zaten kullanılmıştır. Bununla birlikte, neredeyse tüm tarım ve ormancılık kalıntılarında bulunabileceği gibi, glisin, piezoelektrik malzemeler için kullanılan miktarın yüzde 1’inden daha azı için üretilebilir. Ek olarak, glisin kurşun veya lityum içermez, insanlar için toksik olan iki elementtir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here