Ayşe Hafsa (Âyişe Hâfize Sultan, عایشه حفصه سلطان) (1479 – 19 Mart 1534)

0

Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim’in eşi, Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi ve ilk Valide Sultandır.

1478 veya 1479 yılında doğduğu tahmin edilen (A”işa Hâfize) Hafsa Sultan”ın Tatar Türk”ü olduğu bilinir. 1493′de Şehzade Selim”in Hasekisi olmuş. 16 yıl Trabzon Sarayında yaşamışlardır. 6 Kasım 1494 tarihinde Yavuz Sultan Selim Han”a şehzadesi Süleyman”ı dünyaya getirmiştir. Yavuz Sultan Selim Han , Eylül 1520′de aniden vefat etmiştir. Artık Hafsa Sultan, olmuştur.

Ayşe Hafsa Sultan Kanuni Sultan Süleyman 1520 yılında tahta çıkınca Valide Sultan olmuştur. Kendisi bu sıfat ile anılmış ilk padişah annesidir. 14 yıl Valide Sultan kalmış, her ne kadar Valide Sultanlık döneminin sonları Kanuni’nin çok etki sahibi eşi Hürrem Sultan’ın zamanına denk gelmişse de Kanuni’nin annesine sık sık danıştığı ve fikirlerine büyük önem verdiği bilinmektedir.

“Şirler pençe-i kahrımda olurken lerzan,
Beni bir gözleri ahuya zebun etti felek”

“Merdüm-i dideme bilmem ne füsûn etti felek,
Giryemi kıldı hûn eşkimi füzûn etti felek
Şîrler pençe-i kahrımdan olurken lerzân
Beni bir gözleri âhûya zebûn etti felek ”

Anlamı : Bilmem ki gözlerime felek nasıl bir büyü yaptı ki
Gözümü kan içinde bıraktı, askımı artırdı
Benim pençemin( gücümün) korkusundan arslanlar(bile) titrerken
Felek beni bir ahu gözlüye esir etti.

Bu mısraları Yavuz Sultan Selim Hafsa Sultan için yazmıştır.

Hafsa Sultan Manisa’da 1522 yılında tamamlanan bimaristanı ile ünlü külliyesinin yanı sıra, gelirlerini bu külliyeye vakfettiği Urla’da bir mescid yaptırmıştır . Marmaris’teki Osmanlı kervansarayı da, kitabesi 1545 tarihini taşımakla birlikte, Hafsa Sultan’ın ismi ile anılmaktadır.

Ayşe Hafsa Sultan her yıl Manisa’daki Mesir Şenliklerinde anılmaktadır. Gelin o meşhur Manisa Mesir Macunu’nun hikayesine birlikte bakalım:

Ayşe Hafsa Sultan’ın bir rahatsızlığı sırasında iyileştirilmesi için dönemin ünlü hekimi Merkez Efendi tarafından 41 çeşit baharat karıştırılarak elde edilen mesir macunu, yaklaşık 500 yıldır üretilmektedir. Macunun iyileştirici etkisini gören Hafsa Sultan, bu macunun her yıl aynı dönemde üretilerek halka dağıtılmasını buyurmuştur. Bunun üzerine her yıl nevruz günü 41 çeşit baharat karılarak hazırlanan nedir macunu, Ayşe Hafsa Sultanın yaptırdığı Manisa’daki Sultan Camii’sinden halka dağıtılmaktadır.
Ayşe Hafsa Sultan 19 Mart 1534 tarihinde oğlunun saltanatı sırasında ölmüştür. Ayrıca Mezarı İstanbul’daki Yavuz Sultan Selim Camii’ndeki türbede bulunmaktadır.

Ayşe Hafsa Sultan’ın kökeni:

Ayşe Hafsa Sultan’ın kökeni hakkında çeşitli kaynaklarda iki değişik görüş yer almaktadır. Bunlardan birincisine göre Ayşe Hafsa Sultan’ın Kırım hanı Mengli Giray’ın kızı olduğu öne sürülmüştür. Gerçekten de Yavuz Sultan Selim’in eşlerinden birisinin Mengli Giray’ın kızı, Beyhan ve Şah Sultan’ların annesi olan II. Ayşe Hâtûn ( عایشه خاتون ) olduğu kesin olarak bilinmektedir. Ancak ikinci bir görüşe göre Kanuni Sultan Süleyman, Mengli Giray’ın kızı olan II. Ayşe Hâtûn’dan değil de, Yavuz Sultan Selim’in Avrupa kökenli başka bir eşinden dünyaya gelmiştir.

Ayşe Hafsa Sultan, kendisinden yüz yıl kadar önce yaşamış, Aydınoğlu Beyliği’nin son beyi Aydınoğlu İsa Bey’in kızı ve Yıldırım Beyazıd’ın eşi olan Hafsa Hâtûn ile karıştırılmamalıdır. Edirne’nin Havsa kasabası, isminin bu son şeklini Hafsa Hâtûn’un orada yaşamış olmasından dolayı almıştır.

Ahmet Kaya

Ahmet Kaya

Ahmet KAYA
Ankara Üniversitesi(ingilizce) ilahiyat
Ahmet Kaya

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here