Ayda Mağara Kolonizasyonu

0
9

Ayda Mağara Kolonizasyonu

Ekim 2017’de, Japonya’daki Selenolojik ve Mühendislik Gezici soruşturması, Ay’da büyük bir yer altı mağarası keşfetti. 100 metre genişliğinde ve 50 kilometre uzunluğundaki uzay, ay istasyonu için potansiyel bir yer olarak lanse ediliyor. Aslında bazı uzmanlar, Ay’da yaşamanın en iyi yolunun, yakınlarda keşfedilen mağaralar gibi mağaralarda olduğunu iddia ediyor.

Prob tarafından 50 metre x 50 metre (164 fit) bir açılış tespit edildikten sonra mağarayı araştırmak için radyo dalgaları kullanıldı. Yapısal açıdan sağlam olduğu düşünülür ve kayalar içinde yakıt üretmek için kullanılabilecek buz ve su birikintileri içerebilir.

Mağaranın 3,5 milyar yıl öncesine dayanan bir volkanik aktivite tarafından oluşturulan bir lav tüpü olduğu düşünülmektedir. Marius Hills denilen volkanik kubbelerin sadece birkaç metre altındadır.

Guardian’dan bir rapora göre;

Japon Havacılık Araması Ajansı (Jaxa) ‘nın kıdemli araştırmacısı Junichi Haruyama, kararlı termal koşulları ve insanları ve aletleri mikrometeoritlerden ve kozmik ışınlardan korumak için potansiyel olarak lav tüplerinin gelecekteki ay bazları için en iyi aday siteler olabileceğini belirtti.

Bu mağara, pratik bazı sorunları çözmek için ayın doğal manzarasını kullanarak yakın gelecekte bir ay istasyonunun meyvelerini alabileceği umutlarını doğuruyor. Bununla birlikte, böyle bir projenin daha sonra değil de daha gerçekçi olabileceğinin tek göstergesi değil.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here