Ayasofya’nın ibadete açılması vatandaşa soruldu! İşte kritik anketin sonuçları

0
Ayasofya'nın ibadete açılması vatandaşa soruldu! İşte kritik anketin sonuçları
Ayasofya'nın ibadete açılması vatandaşa soruldu! İşte kritik anketin sonuçları

Bakanlar Kurulu’nun 1934 yılında aldığı karar ile ibadete kapatılarak müze statüsü verilen Ayasofya, Danıştay’ın bozma kararı ile camiye dönüştürüldü. İbadete açılan Ayasofya Camii’nde ilk naman 24 Temmuz’da kılınacak. Ayasofya’nın ibadete açılmasının ardından GENAR araştırma şirketi sahibi İhsan Aktaş, yaptıkları anket sonuçlarını paylaştı. GENAR’ın araştırmasında çoğunluğun Ayasofya’nın açılmasını istediği görüldü.

Son dakika: Rize’deki sel felaketinden üst üste acı haberler: 2 ölü
427 mülki idare amirinin görev yeri değişti
Son dakika: Bursa’da otoyolda yolcu otobüsü devrildi: 1 ölü, 16 yaralı

AYASOFYA KARARINA DESTEK YÜZDE 69,5

Ayasofya kararından bir ay önce 15-16 Haziran tarihinde yaptıkları son kamuoyu araştırmasında Türkiye halkının yüzde 69,5’inin Ayasofya’nın ibadete açılmasını desteklediğinin altını çizen GENAR Başkanı Aktaş, bu karara karşı çıkanların oranının yüzde 30,5 olduğunu belirtti.

ARAŞTIRMAYI BUGÜN YAPSAYDIK DESTEK DAHA YÜKSEK ÇIKARDI

GENAR Başkanı Aktaş, 81 ilde 18 yaş üzeri 2500 kişi ile gerçekleştirilen araştırmadan sonra kamuoyu algısının değiştiğini belirtti ve ekledi: “Araştırmayı bugün yapsaydık Ayasofya’nın ibadete açılmasını destekleyenlerin oranının daha yüksek çıkacağını düşünüyorum. Çünkü kamuoyu desteğinde büyük artış oldu”



Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here