Avusturyalı Fizikçi Ludwig Boltzmann

0
27

Istatistiksel mekanik ve istatistiksel termodinamik alanındaki buluşları ile ün yapmış Avusturyalı fizikçi Ludwig Eduard Boltzmann 20 Şubat 1844’te Viyana’ da dünyaya gelmiştir.

Babası Ludwig George Boltzmann bir vergi memuru, dedesi ise, Berlin’den Viyana’ya göç etmiş bir saat yapımcısıydı. Annesi, Katharina Pauernfeind, Salzburglu idi. İlk eğitimini evde özel dersler şeklinde aldı. Liseyi Linz’te okudu. 15 yaşındayken babasının ölümüyle sarsılan Boltzmann üniversiteyi Viyana’da okudu. Boltzmann’ın burada Joseph Loschmidt ve Joseph Stefan adında çok değerli iki hocası oldu.

Doktorasını 1866’da Viyana Üniversitesi’nden alan Boltzmann , Viyana, Graz, Münih ve Leipzig’de matematik ve fizik konularında profesörlük yaptı. Bunu 1876’ya kadar sürdürdü. 

Boltzmann, 1870’lerde bir dizi makale yayınladı. Termodinamiğin enerji alışverişini ilgilendiren ikinci yasası mekaniğin yasalarını ve olasılık teorisini atomların hareketlerine uygulayarak açıklanabilir. Bunu yaparken, ikinci yasanın istatistiksel olduğunu ve bir sistemin bir termodinamik durumuna (genelinde tekdüze enerji dağılımı) yaklaştığını açıkladı. Denge maddi bir sistemin en muhtemel halidir. Bu araştırmalar sırasında Boltzmann, belirli bir sıcaklıkta bir sistemin çeşitli parçaları arasındaki enerjinin dağılımı için genel yasayı hazırladı ve enerji eşitliğinin teorisini türetti. (Maxwell- Boltzmann dağılım yasası) 

Bu yasa, bir atomun her bir hareket yönünde yer alan ortalama enerji miktarının aynı olduğunu belirtmektedir. Atom çarpışmaları nedeniyle atomlar arasındaki enerjinin dağılımının değişimi için bir denklik türetti ve istatistiksel mekaniğin temellerini attı. 17 Temmuz 1876’da Henriette Von Aigentler ile evlendi, üç kızları ve iki oğulları oldu. Daha sonra tekrar Graz’a dönerek deneysel fizik kürsüsünde başkan oldu. Öğrencileri arasında Svante Arrhenius ve Walther Nernst vardı. Graz’da 14 mutlu yıl geçirdi ve doğanın istatistiksel yapısı üzerine kavramlar geliştirdi. 1855’te Aviaries Blinker Akademisi üyesi oldu, 1887’de de Graz Üniversitesi’nin başkanı oldu.

1890′ da Münih Üniversitesi’nde teorik fizik kürsüsüne başkan olarak atandı. 1893’te tekrar Viyana Üniversitesi’ne dönerek hocası Joseph Stefan’dan teorik fizik profesörü görevini devraldı. Fakat başta Ernst Mach olmak üzere çalışma arkadaşlarıyla pek geçinemedi. 1900’de Wilhelm Ostwald’ın davetlisi olarak Leipziv Üniversitesi’ne gitti. Mach’ın sağlık sorunları nedeniyle emekli olmasının ardından 1902’de tekrar Viyana’ya döndü. Öğrencileri arasında Karl Przibram, Paul Ehrenfest ve Lise Meitner vardı. Viyana’da sadece fizik değil filozofi dersleri de verdi. Hatta bu filozofi dersleri o kadar başarılı oldu ki, imparator sarayına çağırarak onun onuruna davet verdi.

Boltzmann ayrıca İngiltere’nin James Clerk Maxwell tarafından önerilen elektromanyetik teorinin önemini fark eden ilk kıta bilim adamlarından biriydi . İstatistik mekaniği üzerine yaptığı çalışmalar şiddetle saldırıya uğradı ve uzun yanlış anlaşılmasına rağmen, sonuçları 1900’ün hemen öncesinde başlayan atomik fizikte keşfedildi ve Brown hareketi gibi dalgalanma olaylarının (mikroskobik parçacıkların rastgele hareketi), sadece istatistiksel mekanik ile açıklanabilir.

Boltzmann, ruh halinde çok ani değişimler meydana gelebilen, intihara eğilimli bir yapıya sahipti. 5 Eylül 1906’da İtalya’da yaz tatilinde iken, bir depresyon atağı geçirerek kendini astı.

Viyana’daki Zentralfriedhof mezarlığına gömüldü; mezar taşında kendi sonunu hazırlayan entropi formülü S=k. log W ibaresi bulunmaktadır.


Yazıyı Hazırlayan : Nur Kuşcu

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here