Avustralyalı Aktör Mel Gibson

0

Mel Gibson

Gerçek adı, Mel Columcille Gerard Gibson Avustralya asıllı ABD aktör, yönetmen ve yapımcı.

Newyork’ta on bir çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olarak dünyaya geldi yakışıklı oyuncu. Babası ” Hilton Gibson”  Newyork Merkez Tren İstasyonun’da çalışıyordu, babasının başından geçen iş kazası sayesinde dava sonucu 145.000 dolar tazminat kazanır. Daha sonra aile Avustralya’da muhit değiştirerek  Sydney şehrindeki West Pymble kasabasına taşındılar. Gibson ilkokulu ve liseyi Wahroonga’da St. Katolik Koleji’nde  okudu. New South Wales Üniversitesi’nin drama bölümüne girdi. Daha sonra öğrencilik yıllarında ‘Summer City’adlı filmde Scollop adında genç bir şöförcüyü canlandırdı. Mezun olduktan sonra Güney Avustralya Devlet Tiyatrosu ‘ na katıldı. Bu arada birçok klasik oyunda rol alan Mel, sinemaya “Mad Max” adlı filmdeki, Mad Max rolüyle  Avustralya’da büyük bir üne kavuşur. Gibson ,”The Road Warrior” ile Amerika’da da tanınmaya başladı. Git gide artan şöhretiyle ” Lethal Weapon ” adlı filmiyle de kendini dünyaya tanıttı.

Elde ettiği prestijle kendi istediği ilmlerde ve projelerde rol aldı. Gibson , ” Hamlet ” ve  “The Man Without A Face ” gibi dramatik  oyunculuğu ağır filmlerde rol aldı ve istenilen ilgiyi göremeyince aksiyon ve mecare filmlerine geri döndü.

Mel Gibson şuanda En İyi Film ve En iyi Yönetmen olmak üzere iki oscar ödülüne sahiptir.

Başından iki evlilik geçmiştir. İlki Robyn Denise Moore ile 31 yıl evli kalmıştır ve bu evlilikten 6 kız 1 erkek çocukları vardır. İkinci birlikteliği olan Rus asıllı müzisyen sevgilisi Oksana Grigorieva ile iki sene beraber oldu ve ayrıldılar ayrıca bu virliktelikten doğan Lucis adında da bir kızları vardır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here