Avrupa Kapısı Sirkeci Garı

1

Avrupa Kapısı: Sirkeci Garı

Sirkeci Garı Nedir?

? İstanbul’un Avrupa’ya açılan kapısı, Sirkeci Garı; İstanbul’un Sirkeci semtinde bulunan Avrupa’ya giden demiryolunun başlangıç noktası olan tren garıdır.
Batı ve Türk mimarilerinin harmanlandığı tarihsel canlandırmacılık akımıyla yorumlanan büyüleyici bir mimariye sahip olan yapı iki kule, kulelerin arasında ki geniş bir orta salon, orta salonun sağ ve sol yanında bulunan bekleme salonları, yönetim odaları, üç büyük restaurant ayrıca binanın arka kısmında bulunan bir bira bahçesi ve açık hava restaurantından oluşmaktadır. İki katlı ve doksan beş metre uzunluğunda görkemli bir tren garıdır.

Sirkeci Garı Tarihçesi

İstanbul’un Avrupa’ya açılan kapısı, Sirkeci Garı’nın temeli 11 Şubat 1888 tarihinde atılmıştır. 3 Kasım 1890 tarihinde ise tamamlanan ve hizmete açılan Gar binasının planı ise dönemin padişahı II.Abdulhamit tarafından sarayın danışman mimari seçilen, Alman mimar ve mühendis August Jasmund tarafından çizilmiştir.
Alman mimar Jasmund’un bu proje için üzerinde durduğu nokta İstanbul’un batının bitip doğunun başladığı yer olmasıydı. Bunun için bu yapının mimarisinde doğu-batı sentezini kullanmak istiyordu. Bunu yansıtabilmek için tuğla bantlar, sivri kemerli pencereler, taş kapılar, vitraylar kullandı. Binanın kaidesi granit ile cephesi ise mermer ile kaplandı. Aydınlatmayı sağlamak amacıyla ise 300 hava gazı feneri kullanıldı.
? Büyüleyici ve görkemli bir yapı olan Sirkeci Garı’nın etekleri denize kadar uzanıyordu.
Gar’ın büyük kapısının üstünde ise Muhtar Efendi tarafından kaleme alınmış şu kıta yazdırılmıştı:

“Ulu Hakan himmet ederek, buyruk verdi
Demiryol için bu gönül çeken istasyonu yaptırdı
Tarihi ilan için çıktı özel bir tren
Sultan Hamit yaptırdı bu süslü gönül çeken istasyonu.”

? Günümüzde ise Sirkeci Garı temasının ağırlıklı olduğu içinde yaklaşık 3000 eser bulunduran bir müzeye ev sahipliği yapan bu heybetli yapının içinde ki bu müzeyi Salı-Çarşamba-Perşembe-Cuma-Cumartesi günleri saat 09.00-12.30 ila 13.00-17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Müzede sergilenen bazı eserler;

? Kuruluşun kapatılmış birimlerden olan Hastaneler ile TCDD Meslek Lisesi ve TCDD Pratik Sanat Okuluna ait fotoğraf ve objeler

?  Osmanlı dönemi evrak, vesika, harita, plan projeler ile Orient Ekspresine ait malzemeler

? Kuruluşun kullandığı araç, makine ve teçhizat malzemeleri

? Çalışır vaziyette bulunan tren maketi

? Sirkeci’de ilk çalıştırılan elektrikli banliyö treninin makinist bölümü

Sirkeci Garı Saat Kuleleri

?  İstanbul’un Avrupa’ya açılan kapısı Sirkeci Garı’nın, ön cephesindeki anıtsal giriş kapısının sağ ve sol olmak üzere iki tarafında yer alan saat kuleleri yukarıdan aşağıya doğru daralan taş kaideler üzerinde yer almakta ve kulelerin üç cephesinde Paris’ten getirilen kare kadranlı saatler bulunmaktadır. Saatlerin biri halen çalışmakta olup diğeri son restorasyon sonrasında maalesef çalışmamaktadır.

Sirkeci Garı Tren Hatları

? Yapımına Yedikule’den başlanan hattın güzergahı Topkapı Saray bahçesinden geçmesine izin veren Abdülaziz sayesinde Sirkeci’ye ulaşmıştır. 2000km’lik bu demir yolunun işletmesi İstanbul-Avrupa demiryollarına bağlanmıştır.

? Günümüzde İstanbul-Kapıkule bölgesel tren hattı Sirkeci Garı ile başlayıp Kapıkule Garı ile son bulmaktadır, Sirkeci Garı bu hattın başlangıç istasyonudur. Marmaray ile yolculuklarda Kazlıçeşme ile Yenikapı arasında, T1 hattında ise Gülhane ile Eminönü arasında bulunan bir istasyondur.

Kerem Aşıgül

Kerem Aşıgül

Marmara Üniversitesi / İşletme
Okur ve Yazar
Kerem Aşıgül

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here