August Macke Alman Ressam

0
62

Ressamlar genel olarak ince ruhlu insanlardır. Sanatın içinden insanlar… Hep özendiğim kişilerin bir tanesini sizlere tanıtmaya çalışacağım;

Alman ressam August Macke, 3 Ocak 1887’de Westphalia, Meschede’de doğdu.  1904’de Königlichen Kunstakademie Düsseldorf’a girip sanat eğitimine başladı. Fakat eğitiminden pek memnun olmadı. August Macke 1906’da okulu terketti. Aynı dönemde Düsseldorf Tiyatro’sunun sahne dekorlarını yapmaya ve kostümler tasarlamaya başladı.

1907’de Paris seyahati yaptı ve sanatçıların inceleme yeteneklerinden olsa gerek o sıra yaygın olan Fovizm’den, Empresyonist (izlenimci) eserlerden etkilendi. Bunun üzerine empresyonist eğitim almaya karar veren sanatçı Berlin’de Lovis Corinth’in derslerini aldı. Bu altı aylık kurs dönemi sırasında Berlin’in önemli müzelerini dolaştı. 1908’de koleksiyonunu empresyonist eserlerle zenginleştirmek isteyen Bernhard Koehler ve Elisabeth Gerhardt ile danışmanlık amacıyla ikinci kez Paris seyahatine çıktı. 1909’da Elisabeth Gerhardt ile evlendi. Balayı döneminde fauvist ve fütüristlerle tanıştı.

1909-1910 yıllarında Münih’te Kandinsky ve Marc’la  tanıştı. Marc’la fikir alışverişinde bulunup, sık görüşülen bir dostluk kurdu. 1912 de Marc’la Paris’e yaptığı başka bir gezide R.Delaunay’ın renk kullanımından etkilendi.Der Blaue Reiter (Mavi Atlı) grubunun çalışmalarına katıldı.1913’de Bonn’daki Rhein’li Ekspresyonistler sergisine katıldı.

Kübizmin ve Delaunay’ın etkisinde kalarak, 1914 Nisan’ında Paul Klee ve L. Moillet ile birlikte yaptığı Tunus Gezisi deneyimiyle  biçim ve renk arasındaki kaynaşmayı benimsedi.

Daha çok gerçekçi yaklaşarak Münih’te oluşan doğaüstü sorunlara ve ruhsallığa yönelmedi. İzlenimci bir tavır sergileyerek doğayı benimseyip tam olarak yansıtmaya çalıştı. Yeşil Ceketli Kadın ve Ağaçlar Altında Kızlar‘da görüldüğü gibi Fovizm ve Orfizm’i  de özümsedi. 1903’te bi ara non-figüratif soyutlama deneyleri yapsa da temelde figüratif çalışmıştır.                                      Yeşil Ceketli Kadın(1913)                             Ağaçlar Altında Kızlar(1914)

Alman sanatçıları arasında Fransız sanatına en yakın eserler yapan sanatçı olmuştur son eserleri Tunus gezisinde, Delaunay’dan etkilenerek yaptığı suluboyalardır.

26 Eylül 1914’te Perthesles-Hurlus’ta I.Dünya Savaşı’nda öldü.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here