Atlantik’teki Tuzak : Bermuda Şeytan Üçgeni

0

5 Aralık 1945 Bermuda Şeytan üçgeni’nde bir uçak kayboldu.
Bakınca ne korkunç geliyor insana. Düşünün ki, bir okyanusun üzerinde uçuyorsunuz ve bir anda karayla olan bütün bağınız kopuyor. İşte Bermuda Şeytan Üçgenindesiniz.
Çok çok uzun zamandır uçaklar, gemiler ve tekneler bu şeytani çizgiler arasında kayboluyor. Peki ama nedir bu ? Yüzyıllardır merak konusu olan bu olay bir hava felaketi mi, hırçın bir deniz mi, esrarengiz bir elktromanyetik girdap mı, uzayı tehlikesi mi, yoksa sadece bir hayal ürünü mü ?

Hepimiz sonsuz okyanusu gördüğümüzde ya da düşündüğümüzde (tıpkı Atlantik gibi) ferahladığımızı hissederiz. Ancak bu ferahlığın içinde sizi yutmaya hazır bir tuzak olabilir: Bermuda Şeytan Üçgeni. Yüzyıllardır bir çok insan buraya gelip bir daha dönemedi.

Bermuda Şeytan Üçgeni (hatları kesin olmasa da) Florida, Puerto Rico ve Bermuda arasında bulunan 1.3 Milyon kilometrelik bir alanı kaplıyor. Gemiciler ve pilotlar yüzyıllardır bir gariplik olduğunu söylüyorlar ancak bu bölgenin haritada belirlenebilmesi beş tane uçağın kaybolmasından sonra gerçekleşti. Arkalarında ne bir ceset ne de bir enkaz bırakmaksızın.

5 Aralık 1945, beş tane TVM bombardıman uçağı Florida’daki askeri hava alanında rutin bir eğitim görevine hazırlanıyordu. Bu görevin adı “Uçuş 19″du. Emeklı pilot David Wyatt o gün Uçuş 19 takım lideri Charles Taylor ile beraber uçuş eğitmenliği görevini üstlenmişti. Hava açık deniz de durgundu. Ancak görevin henüz yarısındayken Taylor tehlikede olduklarını bildirdi. “Pusulalarım çalışmıyor! Acil durumdayız kaybolduk!” Uçuş denetimcileri onlarla iletişim kurmaya çalıştılar ancak sinyalleri giderek zayıflıyordu. Bir kaç saat sonra toplam 14 kişi taşıyan 5 uçak da ortadan kayboldu. Kurtarma uçakları yolu, denizi ve gökyüzünü taradılar. Günlerce aradılar ama hiçbir şey bulamadılar. Hiç bir şey!

 Nasıl olur da 5 uçak öylece ortadan kaybolabilirdi. Bu konuda çeşitli teoriler gelişmeye başladı. Kimi insanlar tehlikeli bir elektromanyetik kuvvetin varlığını kimileri ise uçakların ölumcül bir sise maruz kaldığını ya da da uzaylıların istilası ihtimalini ortaya attılar. Kısa süre sonra buradaki gariplikler insanların dikkatini çekmeye başladı. Gian J. Quasar, bu insanlardan biri.
Quasar, 15 yıl Bermuda Şeytan Ücgeni ve Uçuş 19 üzerinde çalıştı. Ufolardan usolara yani tanımlanamayan su altındaki nesnelere kadar tüm Şeytan Ücgeni teorilerini bir kitapta topladı.
Aslında bu bölgeyle ilgili söylemler yüzylerce binlerce yıl öncesine dayanır. Ünlü denizci ve kaşif olan Kristof Colomb keşfedilmemiş kıta olan Amerika’ya doğru yola çıktığında bu bölgeden geçmiştir. Bermuda Şeytan Üçgeni ile ilgili günlüğüne: “Etrafımızda sis bulutları vardı ve gökyüzünde garip ışıklar belirmeye başladı. Pusulamız bozulmuştu. Adeta dünyanın kenarından düşmek üzereydik.” yazmıştır.

Uçak 19 vakası büyük etki uyandırdı ve bu üçgende art arda korkunç olaylar yaşanmaya devam etti. Bunu, Amerikan donanması Uss Cyclops kazası, Carroll A. Deenis gemisi, Ellan Austin vakası gibi olaylar takip etmiştir.

Günümüzde hala kesin bir sebep getirilemeyen bu bu konuda son söylemler Ingiliz Independent gazetesinde yer alan habere göre bunun nedeni bölgenin üzerinde “uçak bombası” etkisi yaratan altıgen bulutlar. Bu bulutlar dünyamıza doğru düşen güçlü hava akımlarına neden oluyor. Başka bir deyişle bugüne kadar yaşanan onca şeyin sebebi bu ani hava değişimi olabilir. Bermuda Şeytan Ücgeninde iz bırakmadan kaybolan araçların sayısı 200’ün üzerinde. Bugüne kadar kayda giren tüm olaylara bakıldığında toplam 8127 kişi kayboldu.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here