Atamızın Annesi Zübeyde Hanım

1
34
II. Mehmed zamanında Karaman’dan Selanik’e göçen Yörük Türkmeni olan ailesi Hacı Sofu soyundandır. Ailesi Karaman’dan Lankaza’na yerleşti. Zübeyde Hanım burada dünyaya geldi. Babası Feyzullah (Sadullah) A

 

Doğum: 1857
Ölüm: 14 Ocak 1923

II. Mehmed zamanında Karaman’dan Selanik’e göçen Yörük Türkmeni olan ailesi Hacı Sofu soyundandır.

Ailesi Karaman’dan Lankaza’na yerleşti. Zübeyde Hanım burada dünyaya geldi. Babası Feyzullah (Sadullah) Ağa, annesi ise Molla Ayşe Hanım’dı. Zamanında kadınlar okula gitmediğinden, okur yazar olduğu için Zübeyde Hanım da, Zübeyde Molla olarak anılırdı.

Ailesi dinine bağlı olduğu için, kendisi de dinine bağlı bir kadın olarak büyüdü. Bu yüzdendir ki ilerde oğlunun dini eğitim veren mahalle mektebine gitmesinde ısrarcı olacaktı.

Selanik’te Gümrük Muhafaza Teşkilatında memur olan Ali Rıza Efendi ile henüz 14 yaşındayken evlendi. Fatma, Ömer ve Ahmet adında çocukları oldu. Fakat çocuklarını birbir hastalıktan kaybettiler.

1881’de dördüncü çocuğu Mustafa’yı doğurdu. Dört yıl sonra Makbule, bir dört yıl sonra da son çocuğu Naciye’yi doğurdu. Bir süre sonra küçük yaştayken Naciye’yi de veremden kaybetti. Ali Rıza Efendi ise 1888’de, Zübeyde Hanım son çocuğuna hamileyken ölmüştü.

Kocasının ölümünden sonra Zübeyde Hanım, çocuklarını da alıp abisi Hüseyin Bey’in çiftliğine yerleşti.

Abisine daha fazla yük olmak istemediği için Selanik Gümrükler Başmüdürü Ragıp Bey ile evlendi. Annesinin yeniden evlenmesini babasının anısına saygısızlık olarak gören Mustafa Kemal, annesine kızmıştı. Bu yüzden ilk fırsatta evden ayrıldı.

Balkan Savaşlarında, Selanik’in kaybedilmesinden sonra Zübeyde Hanım, Ragıp Bey’den ayrıldı ve kızı Makbule ile İstanbul’a yerleşti.

1919’da Anadolu’ya gittiği günden beridir görmediği oğlunun padişah tarafından ölüm emrinin verildiğini öğrendi. Oğlunu ancak 14 Haziran 1922’de Adapazarı’nda görebildi. Ardından oğlunun yanına, Ankara’ya yerleşti. Ama Ankara’nın sert havası ona iyi gelmemişti. Bu yüzden tedavi amacıyla İzmir’e gitti. 14 Ocak 1923 yılında 66 yaşında, İzmir’in Karşıyaka ilçesinde öldü. 1940 yılında yapılan anıt mezarda yatmaktadır bizlere kahraman olmuş müthiş bir oğlan yetiştiren bu eşsiz kadın.

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here