Astronomi’nin Babası Kopernik

0
16

Mikolaj Kopernik Kimdir ? 

Mikolaj Kopernik 1473 yılında Prusya da doğmuş ve ilk kez burada dünyaya gözlerini açmıştır. O dönemde standart bir eğitim sisteminde normal eğitimini alan Kopernik daha sonra bununla yetinmemiş ve Karakova giderek oradaki bir okulda Matematik ve Astronomi Eğitimi almaya başlamıştır. Buradaki eğitiminin ardından 1494 yılında evine dönen Kopernik daha sonra ileri gelen baş piskoposlardan olan amcasının ısrar ve tesiri ile dini eğitim almaya karar vermiş ve bu nedenle İtalya’ya gitme kararı almış ve hazırlıklarını tamamlayarak İtalya’nın yolunu tutmuştur. İtalya’ya dini eğitim almak üzere giden Kopernik bu amacından biraz şaşmıştır burada ünlü Astronom Domenico Noworra ile beraber çalıştı ve ondan asıl sevdiği şey olan astronomi alanında eğitim almaya başladı. Diğer bir yandan da dini yönde eğitim almaya devam eden Kopernik 1497 yılında yaşadığı yer olan Memleketi Prusya’ya geri döndü. Memleketine döndükten sonra burada Kilise de çalışmaya başlayarak kilise de göreve getirilmiştir. Ancak bu görevde yapamayan Kopernik 1501 yılında tekrardan İtalya’ya geri dönerek burada ki çalışmalarını sürdürmeye devam etmiştir.

Kopernik İtalya’da ki bu çalışmalarının ardından dünyanın ve diğer gezegenlerin Güneşin etrafında döndüğünü kanıtlamış  ispat etmiştir. Ve bu teorisi ile astronominin kurucusu yani babası kabul edilmektedir. Zaten günümüzde de bu teori Kopernik teorisi olarak adlandırılmaktadır. Ancak Kopernik bu teorisini yaşamının sonlarına yaklaştığı yıllarda söyleyebilmiştir. Bunun sebebi ise iki türlüdür. Birincisi bu teoriden tam olarak emin olamamasıdır. İkincisi ise çok farklı bir nedene dayanmaktadır. Kendisi küçük  yaşlardan beri Hristiyanlık dini ile ilgili eğitim almıştır. 16. yüzyılda yaşayan biri için bu zaten şaşırtıcı bir durum değildir. Ancak kendisinin bir papaz olması ve yıllarca aldığı eğitimle ters düşen bir fikri benimsemesi kendisinin bile garibine gitmiştir. Çünkü o zamanki Hristiyan inancına göre Peygamber Hz.İsa güneşe sabit durması için emir vermişti. Yine genel bir inanca göre dünya düz bir tepsi gibiydi Avrupa’nın 16. yüzyılda ki hali ve genel inancı buydu. Ayrıca her şey kilisenin emrinde olduğu için kilisenin söylemlerine karşı çıkanlar idam edilirdi. Bu iki nedenden dolayı Kopernik araştırmalarında bulduğu sonuçları insanlarla paylaşmamıştır.

Ancak ömrünün ilerleyen yıllarında sıhhati bozulan ve sağlığını kaybeden Kopernik artık kiliseden korkacak bir yanı kalmamıştır. Artık yazdığı kitap ve notları ortaya çıkara bilir fikirlerini rahatlıkla herkesle paylaşabilirdi. Yazdığı kitabını  ortaya çıkaran hatta çıkartmakla da yetinmeyen Kopernik Papa’ya da bir mektup yazmıştır. Gönderdiği bu mektupta şunlar yazılıydı: Aziz peder kitapta yazanları okuyanların hemen reddedeceklerini biliyorum. Ama ben ömrüm boyunca çevremdekilerin fikirlerine aldıran biriydim. Bu tepkiler yüzünden bu yazdıklarımı yayınlamaktan vazgeçmeye niyetlendiğim olmuştur. Fakat bu çekingenliği üzerinden atarak araştırmalarıma devam ettim. Yazdıklarımı eleştirenler olursa aldırmayacak ve saçma kabul edeceğim.

1530 yılında Kopernik kitabı ve fikirlerini özetleyen bir kitap daha hazırlamıştır. 1540 yılın da ise bütün fikirlerini içine alan bir kitap hazırlaması için izin çıkmıştır. Kopernik yapmış olduğu araştırmalar ve yazmış olduğu kitaplar ile cehaletin o sonsuz karanlığına bir fener yakmıştır. Kopernik 1543 yılında hayata veda etmiştir.

 

 

Kerem Aşıgül
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here