Astrofizikçi; Neil de Grasse Tyson

0

Neil de Grasse Tyson

Neil de Grasse Tyson , internet aleminde araştırmalar yaparken önüme çıkan astrofizikçi. Biraz ondan bahsetmek isterim sizlere.

Astronomiyle ilgilendiğim zamanlardı ve ona rastlamamda benim için iyi olmuştu.Çünkü beni bilgilendiren , hoşuma giden ve etkileyen bir belgeseliyle karşılaşmıştım.

Şöyle anlatayım ;

Uzaya merak saldığım zamanlarda “Kosmos Bir Uzay Serüveni ” adlı belgeseliyle karşılaştım ve izledikçede yeni bilgiler ,ufkumu genişletecek bilgiler öğrendim diyebilirim.

Neil  ilgi çekecek ve yeni nesile göre çektiği bu belgeseli Carl Sagan’ın daha önceden çekmiş olduğu bu videoya ekleme yaparak bize sundu.Çok güzel efektlerle sunduğu ve bizi çıkarttığı bu uzay macerasında bizi aydınlatacağını söyleyebilirim.

Biraz da Neil ‘ dan bahsedelim.

Neil de Grasse Tyson’ın bu astrofizikçi olma yolunda ilerlemesinde en büyük rol hayran olduğu Carl Sagan ve onunla birlikte yaşadığı anısıydı.

ANISI

Neil de Grasse Tyson daha 17 yaşındayken hayran olduğu Sagan’a bir mektup yolluyor ve onun hikayesi böyle başliyor.

Sagan’a bilimle ilgilendiğini ve eğitimini astronomi alanında yapmak istediğini yazıp göndermiş.

Ama mektuba yanıt geleceğini tahmin etmemişti.

Sagan mektubuna teşekkür edip , buluşmak istediğini bildirdiğinde  Tyson mutluluktan havalara uçmuş.

Buluşma zamanı 20 Aralık 1975 ‘ de gerçekleşmiş. Neil bu deneyiminden çok etkilendiği için , o gün Sagan’ın yolundan gitmeye karar vermiştir. Sagan onu bir üniversiteye yönlendirir ama Neil Harvard’da okumaya karar kılmıştır.

Bu belgeselde Neil ‘ın amacı ise her yaştan insanın bilimsel okur yazarlığı arttırmaktı.

Ve insanların ufkunu açıcak , bilgisini geliştirecek çekti. Gerçekten insanı etkileyen , farklı diyarlara götüren ve bilgilendiren bir belgesel . Ayrıca tarih boyunca insanlara yanlış aktarılmış bilgileri derleyip belgeselinde yer vermiştir. Bu çektiği belgesel  bildiğimiz belgeseller gibi değilde daha çok filmi gibi.

Şahsen beğendiğimden 5-6 kere izlemişimdir. Baya 13 bölümü tek tek ve tekrardan.

Fakat bizi bilgilendirdiği ve ufkumuzu açtığı o belgeselde yanlış olan tek bir şey var , oda biz insanoğlunun maymundan evrimleşerek gelmesi.

Dinimize göre bu yanlıştır. Biz Adem Aleyhisselamın soyundan geldik.

Tamam evrimleşme var olabilir gerçekte ama böyle bir iddaa gerçek olamaz.

Yanisi siz bir göz atın derim bu belgesele.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here