Aslında Düşünüldüğü Kadar Zor Değildi Mutluluk

0

Güçlüyüm demenin zorluğundan bahsediyorduk hep bir ağızdan. Aslında düşünüldüğü kadar zor değildi, ‘güçlüyüm’ demek. Belkide korkuyorduk ürkek olan kalbimize.

Hiçbir zaman güçlüyüm diyen biri olmadım hayatımda. Doğrularımı sorguladığımda mutluluğum galip gelmişti güçlü olmaya. Bir kitapta okumuştum. Adı da ‘Bir Yalnızlık Tangosu’ idi. Yazar, günün birinde eğer bir kızı olur ise şu satırları yazmıştı ona; ‘Anladım ki ben, güçlü kadın değil, mutlu kadın olmayı istemişim hep.. Mutlu olasın ve hiç güçlü olmaya zorlanılmayasın gelecekteki küçük kadın. Seni şimdiden özledim.’ İlk okuduğumda biraz garipsemiştim. Zamanla değişiyordu fikirlerim. Sanırım büyümüştüm artık.  Düşünmeye bile gerek yoktu esasında, ben büyüdüm.!

Küçükken kendimi her fırtınaya karşı dayanıklı, dimdik ayakta duran güçlü bir kadın olarak görüyordum o küçük dünyamın penceresinden. Ben büyüdükçe o pencerede büyüyüverdi benimle birlikte. Lâkin bir fark vardı; artık o pencereye baktığımda eskisi gibi göremiyordum ilerisini.. İlerisi dipsiz bir kuyu, karanlık idi.. Yol uzun, yol derin, umut bâki.. Korkuyor muydum peki? Asla ! Çünkü ben gerçek dünyanın farkına vardığımda söz vermiştim mutluluğa. Çok mu mutluydum? Elbette hayır; hayatı seviyordum ben. Şairinde dediği gibi; ‘Mutluluk bir kibrit çöpü, artık ne kadar yanarsa..’ Bendeki de o misâl..

Küçükken görmüş olduğum pencereden bahsetmiştim sizlere.. Bir şeylerin farkına varmaya başladığınızda; hırslarınızdan, biriktirdiğiniz yorgunluklarınız dan, kırgınlıklarınız dan arındığınızda o pencere usulca açılıyor kendiliğinden..  Bir gün karanlığın ardına saklanan o pencere tekrar açıldı bana. Ve o pencereye fısıldadığım tek şey; ‘İleride her ne olursa olsun; hayata sımsıkı tutunmuş, tüm hayallerini gerçekleştirmek için çabalamış, minik kızına hayatın tüm değerlerini ve en önemlisi de mutluluğu aşılayan bir anne olmak istiyorum..’ idi.  O gün bir söz daha vermiştim kendime. Hayatımın sonuna kadar terk etmeyeceğim iki şey olacaktı bundan sonra.. Birincisi; mutluluğum idi.. Diğeri mi? Diğeri ise, içimde hiçbir zaman büyümeyecek olan “çocukluğumdu..”

Takip Edin
Sena Kubilay
Takip Edin

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here