Aşk Bitince Sevgi Kalır Mı?

1

Aşk bitince sevgi kalır mı?

Merhaba sevgili okur,
Bugün siz değerli okuyucularıma hemen hemen hepimizin merak ettiği bir konu olan “Aşk bitince sevgi kalır mı?” sorusunun üzerinde duracağım. Gelin hep beraber adım adım ilerleyelim ve bir sonuca ulaşalım. Özelden genele doğru giderek bu sorunun cevabını sizlere en mantıklı şekilde vermeye çalışacağım. Şimdi bu başlıklara bir bakalım:

Aşk Nedir?

Aşk bir insana çok kuvvetli bağlarla bağlanmaktır. Ve onu her şekilde kabul etmektir. Sevdiğini herkesten farklı görmektir. Aslında aşk daha çok kimyasal bir şeydir. Hormonların aşırı salgılanmasıdır. Ve aşk bittiğinde beyinde kalıcı hasarlar oluşmaktadır. Bu yüzdendir ki, unutmak ve alışmak zordur. İnsanlar için ekmek ve su nasıl temel ihtiyaçsa aşkta onlar kadar temel bir ihtiyaçtır. Nasıl ki yemek yemeden, su içmeden yaşayamıyoruz, onu görmeden de yaşayamayız sevgili okur. Aşk bir insana olduğundan farklı özellikler yüklemektir. Gözlerin kör olmasıdır. Bazen gerçekleri görememektir. Sevgilinin çarpık bacaklarını düzgün görmektir.
Başka bir bağlamda aşk;
Bir insan sayesinde mutlu olmaktır. Güne mutlu uyanmaktır. Güneşi selamlamak, her sabah gökyüzünü maviye boyamaktır. Şarkılar mırıldanmak, etrafına enerji saçmaktır. Kuşlarla birlikte cıvıldamak, köpeklerle sohbet etmektir. Çiçekleri sulamak, böceklerlerle oyunlar oynamaktır.

Sait Faik’in de dizelerinde belirttiği gibi, “Bir insanı sevmekle başlayacak her şey.”

Evet sevgili okur, aşk çok farklı, çok güzel ve özel bir duygudur. Çok derin, yoğun ve anlamlıdır. Ve insan hayatında sadece bir kez aşık olur. Belki de bazılarımız bu duyguyu hiç tadamayacak.

Akılla aşk bir koltuğa sığmaz. Çünkü aşk geldiğinde akıl gider. Sadece sevmeye odaklanır insan, sınırsızca sever. Ve bir gün aşktan kör olmuş gözleri açıldığında gerçeklerlerle yüzleşir. Bu çok acıdır. Belki yüreği sevmeye devam edecektir ama mantığı buna izin vermeyecek bir ikilemde kalacaktır ve acı çekecektir. Aşk bir anlamda acı çekmektir.

Aşk, daha çok acı çekmektir.

Ve aşk, bir çok şairin dizelerinde konu olurken, şarkılarda da sıklıkla işlenmektedir.

Velhasıl-ı kelam sevgili okur, aşk dünyada tadabileceğiniz en güzel nimettir. Bittiğinde ne kadar acı da verse, yine de duyguların en güzeli olmaya devam edecek ve herkesin yaşamak istediği bir duygu olarak kalacaktır.

Aşk büyük bir nimettir.

Sevgi Nedir?

Evet sevgili okur, “Aşk”ın ne olduğunu öğrendiğimize göre, gelin şimdi de “Sevgi Nedir?” bunu öğrenelim.

Shakespeare’nin “İnsan sevmeye başladı mı, yaşamaya da başlar” dizleri üzerinden sevgiyi anlatmaya çalışacağım.

İnsanı ayakta şey tutan sevgidir. Sevgi iyileştirir, güzelleştirir, mutluluk verir. Yaşam sevgiyle anlam kazanır.
Ve sevmekte yürek ister. Çünkü kuru kuruya sevgi olmaz. Sevgi emek gerektir, özen ister, düzen ister.
Descartes’in bir söz vardır:
Düşünüyorum öyleyse varım.
Bende diyorum ki;
“Seviyorum öyleyse varım”
Çünkü sevgili okur, insan sevince yaşadığını hisseder. Pek çok duyguyu da bu sayede tadar.

Evet sevgili okur,
Sevmek, aşk gibi gözlerin bağlanması değildir. Aksine mantıklı bir duygudur. Çünkü sevgiliye körü körüne bağlanmazsın. Onun düşüncelerini seversin, karakterini seversin, duruşunu seversin, hayatını seversin, kendinden bir şeyler bulduğun için seversin… Kısacası onu “O” olduğu için seversin. Aşkta olduğu gibi ona farklı özellikler yüklemezsin. Çarpık bacaklarını düz görmezsin. Sevgilinin çarpık bacaklarını da seversin.

Seviyorum öyleyse varım.

Aşk mı Sevgi mi?

Hani hep derler ya “Ben aşık olmak istiyorum” diye… Herkesin istediği fakat kimsenin yaşamadan bilemediği esrarengiz bir duygudur Aşk. Sevmek isteyin sevgili okur, birini çok sevmek isteyin!

Bana sorarsanız eğer, Aşk mı, Sevgi mi? diye, hiç şüphesiz sevgi derim. Çünkü sevgi bitmez, çünkü sevgi mantıklıdır.
Aşk biter sevgili okur, devam eden sevgidir.
Şöylede bir söz vardır, duymuşsundur:
“Evlilik aşkı öldürür.”
Bu sözü hep doğrulamışımdır. Çünkü aşk elde edene kadar devam eden bir duygudur. Elde ettikten sonra, onu hep yanında gördükten sonra, ona ulaştıktan sonra bir değeri kalmaz. Çünkü artık ona ulaştığınızda, aşıkken göremediğiniz şeyleri gün geçtikçe görmeye başlarsınız. Aşk uzaktan uzağa yaşanan bir duygudur sevgili okur. Seversin kavuşamazsın, aşk olur. Aşkın en güzel tanımıdır “Kavuşamamak”. Aşkı en güzel yaşayanlar Leyla ile Mecnun, Romeo ve Jüliyet gibi karakterlerdir. Çünkü kavuşamamışlardır ve aşktan bahsedince aklımıza hep onlar gelirler.

Aşk süreksiz, sevgi sürekli bir duygudur.

Aşk diye bir şey var mıdır?

Aşk diye bir şey vardır sevgili okur… Seversin, çok seversin, bağlanırsın, onsuz nefes alamazsın, kendini ondan ayrı düşünemezsin, o yokken kendini eksik hissedersin, kendini onunla tamamlarsın. Herkes yaşamak ister fakat bir çoğumuz yaşayamaz ya da yaşadığını sanır.

Günümüzde Aşk

Günümüze baktığım zaman, aşk diye bir şeyin çokta mümkün olmadığını görüyorum. Tamamen yok diyemem belki ama tam anlamıyla yok.

Her güzel şey eskidi, eskiler hep en güzeldi.

Şöyle ki sevgili okur, birini sevebilmenin yolu önce kendini sevmekten geçer. Günümüzde insanlar sadece kendilerini seviyor ve kimse birbirini sevmiyor. Soruyorum sizlere fedakarlık, sevgi, saygı, hoşgörü vs. bu kelimelerin hangi biri gelebildi bugünlere. Hiçbiri… Hepsi tarihin tozlu sayfalarında kaldı ve aşk onu gerçek manada yaşayan o güzel insanlarla birlikte çekip gitti. Günümüzde yalnızca kalıp olarak var fakat asla içerik olarak değil.

Aşk diyoruz, kim yaşamak istemez diyoruz. Ses çıkmıyor. Çünkü hepimiz istiyoruz. Fakat layıkıyla üstümüze düşenleri yerine getirebiliyor muyuz sevgili okur? Getiremiyoruz…

Aşık olduğumuzu sanıyoruz. Aslında bu sadece beynimizin bize oynadığı bir oyun sevgili okur.
Fazlası değil…

Aşık olduğumuzu nasıl anlarız?

Onu görünce heyecanlanıyorsanız eğer, kalbinizin sesini kulaklarınızda duyuyorsanız, elleriniz terliyor, nefesiniz kesiliyorsa eğer aşıksınız sevgili okur. 🙂 Artık kendinizden geçmenin tam vakti.

Şimdi gelelim asıl konumuza,

Aşk Bitince Sevgi Kalır Mı?

En başından beri anlattığım gibi sevgili okur, aşk hormonal bir şeydir. Ve bittiğinde kalıcı hasarlar oluşturur. Ama buna sevgi diyemem. Çünkü sevgi çok saf çok temiz bir duygudur. Aşk ise bağımlılık, alışkanlık duygularından başka bir şey değildir. Aşk insanların gözlerini bağlar, mantıklarını kullanamalarına engel olur. Aşkta asla akıl arayamam. Ve her aşk büyük sarsıntılar yaşar, sonunda da bitmeye mahkum olur. Şunu da söylemem gerekirse, Aşk biterken sizi de bitirir sevgili okur.
O yüzden sizlere tavsiyem; bir insanı sevin, sevebildiğiniz kadar çok sevin.

İnsan bir şeyi ancak sevdiği kadar anlayabilir.

Yazımı burada sonlandırırken sizlere güzel sevgiler diliyorum. Ve sizlere Nazım Hikmet’ten bir söz ile veda edeceğim:

Unutma; her gelen sevmez. Ve hiçbir seven gitmez.

Görüşmek üzere, hoşçakalın.??

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here