Aşk Adına Söylenmiş 10 Efsane Söz

0
18

1- “İki insan birbirini seviyorsa, buna mutlu bir son yoktur.”

Öyküleri dönemin son derece önemli dergilerinde yayımlanır ve Ernest Hemingway, ismi hızla yayılır. Öyle ki artık Hemingway, “kısa öykü üstadı” olarak anılmaya başlar.
Amerikan Edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Ernest Miller Hemingway; 21 Temmuz 1899 tarihinde Illinois- Oak Parkta dünyaya gelmiştir. Hemingway, çocukluk döneminde bir müzisyen olan annesinden müzik eğitimi almıştır.

 

 

 

 

(Ernest Hemingway)

 

 

 

 

 

 

 

 

2- “Bir kadın, sevdiği adamın başka bir kadın tarafından mutlu edildiğini görmektense, onu can çekişirken görmeyi tercih eder.”

20 Mayıs 1799’da Fransa Tours’da doğdu. 18 Ağustos 1850’de yaşamını yitirdi. Asıl ismi Honore Balssa. Adını Balzac olarak değiştirdi ve soyluluk ifade eden de’ öntakısını ekledi. Köy kökenli bir ailenin çocuğu. Babası devlet memuru. 6 yıl Vendome’da College des Oratoriens’te öğrenim gördü. Napolyon’un devrilmesinden sonra ailesi Paris’e taşındı. Burada 2 yıl daha okula gitti. 3 yıl bir avukatın yanında çalıştı. Ama küçük yaşlardan beri edebiyata gösterdiği eğilim ağır bastı.

 

 

 

 

 

(Honoré de Baclza)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3-  “Sevmek, sahiplenmenin en güzel yoludur herhalde; sahiplenmek ise sevmenin en çirkin yolu.”

José Saramago (d. 16 Kasım 1922, Lizbon, ö. 18 Haziran 2010, Lanzarote), Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazardır. Lizbon kentinin kuzeyindeki küçük bir köy olan Azinhaga’da (Ribatejo) doğdu. Yoksul bir köylü ailenin oğlu olarak büyüdü.

 

 

 

 

(José Saramago)

 

 

 

 

 

 

 

 

4- “İnsan aşık olduğu kişinin aşık olmayı seçtiği kişiye de aşık olur.”

27 Şubat 1912 tarihinde Hindistan’da doğdu. Öğrenimi iςin on iki yaşında İngiltere’ye gitti. Londra’da çeşitli işlerde çalıştıktan sonra, Yunanistan’da Korfu adasına yerleşti. İkinci Dünya Savaşı sırasında ve savaştan sonraki yıllarda Rodos, İskenderiye, Kıbrıs gibi Akdeniz ülkelerinde yaşadı.

 

 

 

(Lawrence Durrell)

 

 

 

 

 

 

 

 

5-  “Aslında en iyi aşk, değil tanımak, hiç görmediğin kişiye duyulan aşktır. Körler iyi aşık olurlar mesela.”

Orhan Pamuk, 1952 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Kalabalık bir ailede, şehrin zengin semti Nişantaşı’nda büyümüştür. Liseyi İstanbul’daki Robert College’da okudu.

 

 

 

 

 

(Orhan Pamuk)

 

 

 

 

 

 

 

 

6- “Aşkın kötü tarafı insanlara verdiği zevki, eninde sonunda ödetmesidir. Şu veya bu şekilde. Fakat daima ödersiniz.”

23 Haziran 1901’de İstanbul’da doğdu. Kadı Hüseyin Fikri Efendi’nin oğlu. Baytar Mektebi’ni bırakarak girdiği Darülfünun-ı Osmani’nin (Bugünkü İstanbul Üniversitesi) Edebiyat Fakültesi’nden 1923’te mezun oldu.

 

 

 

 

 

(Ahmet Hamdi Tanpınar)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7-  “Aşk; iki insanın bilinçlerini birleştirme çabasıdır. Boşuna bir çaba, çünkü insan kendi bilincine mahkumdur.”

Jean-Paul Sartre (tam adı: Jean-Paul Charles Aymard Sartre) 21 Haziran 1905’te Fransa’da doğdu. 15 Nisan 1980’de yaşamını yitirdi

 

 

 

 

(Jean Paul Sartre)

 

 

 

 

 

 

 

8- “Aşk, birbirine bakmak değil; birlikte aynı yöne bakmaktır.”

Antoine de Saint-Exupery, asıl mesleği pilotluk olmasına rağmen edebiyat dünyasına birçok eser kazandırmış bir yazardır. 1990 yılında Fransa’da doğan yazar, 1944 yılında görevdeyken uçağıyla birlikte kaybolmuş ve ölüm sebebi hakkında kesin bir sonuca varılamamıştır.

 

 

 

 

(Antoine de Saint-Exupéry)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9-  “Cehennem nedir? Bence o, sevmeyi başaramamaktan acı çekmektir.”

Ünlü, Rus Roman yazarı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, 1821 yılında Moskovada doğmuştur. Annesini çok küçük yaşlarda kaybetmiş olması, eserlerine de yansımıştır

 

 

 

(Fyodor Mihailoviç Dostoyevski)

 

 

 

 

 

 

 

 

10-”Aşk onun gözlerine baktığında dünyayı unutmaktır; Oysa aşk onun tek bir tebessümüne her şeyi hiçe saymaktır.”

 

 

 

 

(Seda nur Argarun)

 


You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here