Asgari ücret zammı ne kadar olacak? Zam oranı ne zaman belli oluyor?

0
Asgari ücret zammı ne kadar olacak? Zam oranı ne zaman belli oluyor?
Asgari ücret zammı ne kadar olacak? Zam oranı ne zaman belli oluyor?

Asgari ücret zammı açıklandıktan sonra bir çalışanın 2020 yılında alacağı en düşük aylık belli olacak. Aynı açıklamada AGİ zammı ve diğer detayların da yer alması beklenirken tutarı belirleyecek olan komisyon geçtiğimiz günlerde ilk kez toplandı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantısının ardından belirlenen yol haritası açıklandı. İkinci ve üçüncü toplantıların komisyona katılan grupların ev sahipliğinde dördüncü toplantının ise Bakanlık’ta yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

Yapılacak değerlendirmeler sonrasında nihai karar Aralık ayının sonunda Bakanlık’ta gerçekleştirilecek toplantının ardından açıklanacak.

ASGARİ ÜCRETİ 2020 TAHMİNİ

Konuyla ilgili Sabah Gazetesi Yazarı Faruk gelişmeleri kaleme aldı. Erdem’in yazısında yer alan detaylar şöyle; Aslında bu güne kadar yapılan asgari ücret artışlarına baktığımızda yaklaşık bir rakam tahmin etmek mümkün oluyor. Son 10 yıllık artışlara bakıldığında 2016’daki yüzde 30’luk artış dışında tüm zamlar bir önceki yılın enflasyonunun 2-5 puan üzerinde gerçekleşmiş durumda.

Yeni Ekonomi Programı’nda ve Merkez Bankası’nın tahminlerinde 2019 yılının enflasyon oranının yüzde 12 civarında olması bekleniyor. Bu rakamdan yola çıkılınca asgari ücretteki artışın yüzde 15 civarında olacağı beklentisi oluşuyor.

Buna göre net asgari ücret 2.323 liraya ulaşıyor. Bunun üzerine pazarlıklarla yapılacak seyyanen artışların eklendiği düşünülürse 2.500 liralık net rakam da öngörülebilir. Tabi bu rakama ulaşmak için pazarlıkların sonucunu beklemek gerekiyor.

 

Kadına neden para vereyim?Beşiktaş’a sözleşme mesajıKarşılıklı anlaşarak ayrıldı

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here