Asgari ücret ne zaman belli olacak? 2020 asgari ücret zam oranı ne kadar olacak?

0
Asgari ücret ne zaman belli olacak? Komisyon görüşmeleri başladı!
Asgari ücret ne zaman belli olacak? Komisyon görüşmeleri başladı!

Asgari ücret zam oranı için sendikaların beklentileri ortaya çıkmıştı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen zam miktarı için toplamda 4 görüşme yapılması planlanıyor. İlk görüşmede yol haritası belirlendi ve ikinci, üçüncü toplantının sendikaların ev sahipliğinde gerçekleşeceği bilgisi paylaşıldı.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Komisyonun toplantılarının haftada bir gerçekleştirilmesi beklenirken 4 toplantı yapılacağı göz önüne alınırsa 2020 yılı asgari ücreti zam oranı açıklamasının 23-27 Aralık tarihleri arasında yapılacağı düşünülüyor.

Bakan Selçuk’un konuyla ilgili açıklaması ise şöyle; Asgari Ücret Tespit Komisyonunun hem işçi hem de işveren bakış açısını dikkate alıp ortak noktada buluşması temel gayemiz. Asgari ücretin sosyal ve ekonomik konjonktür ile uyumlu, kalkınmaya ve verimliliğe katkı verecek şekilde belirlenmesi önem arz etmekte. Temel meselemiz istihdamı korumak olmalı. Buna ulaşılması da tüm sosyal tarafların güçlü işbirliği ile mümkün. Biz burada komisyonun 2. toplantısını Türk-İş’in, 3. toplantısını ise TİSK’in ev sahipliğinde yapacağız. Aralık ayının sonunda bakanlıkta yapılacak toplantı ile de 1 ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girecek asgari ücreti açıklıyor olacağız.

2020 ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Konuyla ilgili Sabah Gazetesi Yazarı Faruk gelişmeleri kaleme aldı. Erdem’in yazısında yer alan detaylar şöyle; Aslında bu güne kadar yapılan asgari ücret artışlarına baktığımızda yaklaşık bir rakam tahmin etmek mümkün oluyor. Son 10 yıllık artışlara bakıldığında 2016’daki yüzde 30’luk artış dışında tüm zamlar bir önceki yılın enflasyonunun 2-5 puan üzerinde gerçekleşmiş durumda.

Yeni Ekonomi Programı’nda ve Merkez Bankası’nın tahminlerinde 2019 yılının enflasyon oranının yüzde 12 civarında olması bekleniyor. Bu rakamdan yola çıkılınca asgari ücretteki artışın yüzde 15 civarında olacağı beklentisi oluşuyor.

Buna göre net asgari ücret 2.323 liraya ulaşıyor. Bunun üzerine pazarlıklarla yapılacak seyyanen artışların eklendiği düşünülürse 2.500 liralık net rakam da öngörülebilir. Tabi bu rakama ulaşmak için pazarlıkların sonucunu beklemek gerekiyor.

 

 

Kadına neden para vereyim?Bize transfer yapamazsınız dediBeşiktaş’a sözleşme mesajı

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here