Asansör Fobisini Yenebilir Miyiz?

0

Hayatımızda bir çok duygu var ve bu duyguları en yoğun yaşayan varlıklar insanlar. Korku da bunlardan biri her insanın çeşit çeşit korkulari var.

Bazısının korkularıyla yaşaması çok güç bir durum olmadığı gibi bazılarının hayatını zorlaştırdığını söyleyebiliriz. Yani şöyle ki eğer korktuğunuz şeyden keşke böyle olmasaydı, keşke korkuyor olmasam diye bahsediyorsanız bunu yenmemeniz için bir sebep yok. İnsanın isteyip başaramayacağı bir şeyin olduğuna hiçbir zaman inanmıyorum.

Fobi Nedir?  

Fobi dediğimizde genel olarak korktuğumuz şeylere denir diyoruz. Yanlış da değil tabi ama daha iyi anlatmak gerekirse yaşanan bir olayda her duyduğumuz korku fobi değildir. Örneğin; asansörde kalmışsınızdır ışıklar kesilmiştir ve siz korkarsınız ama başka bir zaman asansör gördüğünüzde korkmazsınız bu sizin asansörde kalınca korktuğunuzda asansör fobinizin olduğu anlamına gelmez. Ama eğer siz her asansör gördüğünüzde bir olay da bulunmasanız dahi korkuyorsanız fobiniz var demektir. Fobilerde hissedilen duygusal ve fiziksel tepkiler korkularda hissedilenden çok daha şiddetlidir ve kontrol edilemez. Korku oluşması için korku kaynağını yaşamak gerekirken, fobilerde bunu düşünmek bile yeterli olabilir.

Fobiler Nasıl Oluşur?

  • Fobiler genel olarak öncesinde yaşadığımız olayların bizi etkilemesi ve iz bırakmasıyla oluşur. Hatta bazen farketmeden de oluşabilir. Çok küçüksünüzdür o an aşırı derecede korkmuşsunuzdur şu an hatırlamıyor olabilirsiniz ama bu sizin bilinçaltınıza işlemiştir. Fobiler paylaşıladabilir. Aynı aile bireylerinden birinin yaşadığı fobinin bir diğerini de etkilediğine çok rastlanır.

Asansör Fobisi Nedir?

Bu fobiye sahip kişiler asansöre bindikleri an ya da gördükleri andan itibaren asansörün düşeceğini, asansörden çıkamayacağını, kapının bir türlü açılmayıp havasız kalacağını, düşüp yaralanıp öleceğini düşünürler. Panik yapıp kalp çarpıntısı, nefes alamama, terleme yaşarlar. Panik çok yüksek olduğu için bağırmaya başlarlar. Klostrofobisi (kapalı alan korkusu) olanlar da asansörden çekinirler ama asansör korkusu olan biri her kapalı alana girmekten çekinmez. Çünkü asansör korkusu daha çok asansörün düşeceği, yarıda kalacağı üzerine düşünülen bir korkudur. Bu korku günlük yasamı da bazen cok etkileyebilir. Çok yüksek bir binada iş görüşmesine sırf asansör korkusu olduğu için gidemeyen insanlar olabiliyor, önemli islerini zamanında  halledemeyenler gibi.

Asansör Fobisini Nasıl Yenebiliriz?

Korkuların üstüne gitmek gerekir. Ben daha çok buna inanıyorum. Az katlı binalarda, çok kalabalık olmayan asansörlere, camdan olan asansörlere yavaş yavaş kendimizi alıştırarak binmeye çalışabiliriz. Tabi ki  en doğrusu uzmanından yardım almaktır. Zaten en kolay tedavisi olan psikolojik hastalıklardan biri de fobilerdir. Çünkü kişi fobi kaynağını düşündüğü anda bedende var olan stres tepkimelerini işitsel, dokunsal, görsel uyaranlar göndererek mevcut stres blokajları çözülebilir. Bu yüzden başarı oranı çok yüksektir. Stresi çözümleyerek kişi yeniden hayat kalitesine kavuşturulur. Çünkü fobiler yaşanmış şeyler üzerine oluştuğu için kişinin olayı hatırlaması, neden korktuğunu bilmesi daha olağandır. Bu şekilde  daha kolay tedavi mümkündür.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here