Arpanet.

0
31

Arpanetin geçmişinden daha çok yaptığı işlere bakmamız gerektiğini düşünenlerdenim.Geçmişine kısaca göz attıktan sonra günümüz internetinin temelleri nasıl atıldı birlikte bakacağız…

Arpanet,Birleşik Devletler Savunma Bakanlığı bünyesinde bulunan ARPA,gelişmiş savunma araştırmaları projeleri birimidir.

Çok sayıda bilgisayarın birbiriyle haberleşmesini öngören bir ağ kurmayı hedefleyen ARPA,1962 Ağustos ayında bir çalışma başlatmıştır. İnternetin bütün özellikleri bu çalışma esnasında gün yüzüne çıkmıştır.Farklı projelerle geliştirmelere devam eden ARPA’nın geçmiş tarihi bütün bu çalışmalara dayandığı için farklı kaynaklara dayanmaktadır.

1968 yazına gelindiğinde eksiksiz bir plan hazırlanmıştır.140 ayrı şirkete açık artırma ile bu plana değer biçilmesi istendi.Yıl sonuna gelindiğinde bu şirket sayısı 2’ye kadar düştü.Sonuç olarak ihale BBN şirketine verildi.

Bu plana göre;Ağ sisteminde bulunan yönlendiriciler ( router ) olarak adlandırılan arayüz ileti işlemcilerinden oluşacaktı.Her konumdaki işlemciler kaydet ve yönlendir denilen paket dağıtım işini yapacak ve bu işlemciler birbirine 50 Kbps hızında bir çevirgeler(modem) yardımıyla birbirine bağlanacaktı.Sunucu bilgisayarlarla işlemciler arasındaki bağlantı özel arayüzler sayesinde yapılacaktı.

İlk Arpanet dört işlemciden o7luşmaktaydı.Bunlar farklı lokasyonlara yerleştirildi.( Ucla,Santa Barbara,Utah Üniversitesi ve Stanford Araştırma Enstitüsü )

İlk kesin Arpanet hattı Kaliforniya Üniversite ile SAE’deki işlemciler arasında 21 Kasım 1969 tarihinde kurulmuştur.Dört üçlü ağ 5 aralık 1969 tarihi itibariyle tamamlanmıştır.

Arpanet üzerinden ilk ileti gönderimi 29 ekim 1969 tarihinde iki sunucu arasında gerçekleştirilmiştir.”login” yazısını bir sunucudan diğerine gönderilmeye çalışılmış ve “l” ve “o” harflerini iletildikten sonra sunucular durmuştur.1 saatlik çalışma sonrasında diğer harflerin iletimi de gerçekleştirilmiştir.Böylece ilk iletim olarak “lo” harfleri olmuştur.

Arpanet,iki sunucu arasındaki paket alışverişi için 1822 protokolünü kullanmaktaydı.Çağdaş internet datagramlarının aksine Arpanet,tüm 1822 iletilerinin karşı tarafa iletilmesini amaçlıyordu.Fakat bu prokolün daha sonrasında aynı sunucu üzerinde çalışan farklı uygulamalar arasındaki bağlantılarda karışıklığa yol açtığı gözlendi.Bu problem Ağ denetim yazılımı ile çözüldü.Bu arayüz,yazılım uygulamaları kullanarak üst düzey iletişim protokollerinin oluşmasını sağladı.Bu OSİ modeline aktarılan bir kavram olan protokol katmanlarının ilk örneği oldu.

  • Ağ uygulamaları ile 1971 yılında ilk e-posta gönderildi.Bu posta Arpanet’in trafiğinin %75 ini kapsadı.
  • 1973 yılında FTP’nin teknik ayrıntıları tamamlanmış ve Arpanet üzerinden dosya aktarımı başarılı şekilde başlamıştı.
  • Ses trafiği Arpanet üzerinden yapılmak istenmiş fakat bütün denemeleri başarısızlıkla sonuçlanmıştır.İnternet üzerinden ses iletişimi uzun yıllar boyunca olmayacağı düşüncesi oluştu.

Bu süreçler işlerken aynı zamanda dünyadaki sunucu sayılarını artırdı ve sunucuların birbiriyle haberleşmesini sağladı.Ayrıca, Pasifik Okyanusu üzerinden Hawaii’ye ve Atlantik Okyanusu üzerinden Norveç’e iki uydu hattı kuruldu. Kısa bir süre sonra, Norveç ile İngiltere’yi birbirine bağlamak amacıyla Londra’da karasal bir devre kuruldu.

1983 yılına gelindiğinde TCP/IP protokolleri ARPANET’in ana kısmı haline geldi.Bundan sonraki süreçte ise yeni doğmakta olan internet’in bir çok bileşeninden sadece bir kısmı oldu.Günümüzün vazgeçilmezleri arasında bulunan internetin oluşmasında ve temellerinin atılmasında yapılan bu çalışmaların çok büyük etkisi olmuştur.Bazı tarihçiler ve bilim adamları tarafından ARPANET’in asıl amacının nükleer saldırılardan korunmak için kurulduğu yönündedir.Arpanet’in efsanelerinden sadece bir tanesi işte…

Aşağıda 1977 Mart ayına ait “Arpanet’in Mantıksal Haritası”nı göreceksiniz…

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here