Arjen Robben Aslında Kimdir ?

0
robben wall paper

Arjen Robben Kimdir ?

 

1990'lı ve ve 2000'li yılların başında, futbol adına bir liste oluşturulacaksa eğer; "Baba Ronaldo, Ronaldinho, Zidane, Raul, Figo ve Henry" gibi birçok yıldız isim bu listenin ilk sıralarına eklenmelidir. Eğer bu liste 2000' li yıllar ve 2010' lu yılların içerisinden oluşturulacaksa; "Robben" hiç şüphesiz bu listenin ilk sıralarına yazılmalıdır. Herhangi bir takımda; sağ kanat denildiği anda akla ilk gelebilecek olan, yaşlandıkça gençleşen, sistemin ta kendisi olan, teknik kapasitesi ve hızının inanılmaz yerlere ulaşabildiği ve vuruş tekniği Dünya' da ender kabiliyetler arasında olan, yıldız futbolcu; "Arjen ROBBEN". Futbol adına bir şeyler bilen insanların izlemekten büyük bir zevk aldığı ve hangi dakika ne yapacağı tahmin edilemeyen maestro, Bayern Münih takımında, gerçek anlamda kendini bulmuştur.

 

 

 1990’lı ve ve 2000’li yılların başında, futbol adına bir liste oluşturulacaksa eğer; “Baba Ronaldo, Ronaldinho, Zidane, Raul, Figo ve Henry” gibi birçok yıldız isim bu listenin ilk sıralarına eklenmelidir. Eğer bu liste 2000’li yıllar ve 2010’lu yılların içerisinden oluşturulacaksa; “Robben” hiç şüphesiz bu listenin ilk sıralarına yazılmalıdır.
   Herhangi bir takımda; sağ kanat denildiği anda akla ilk gelebilecek olan, yaşlandıkça gençleşen, sistemin ta kendisi olan, teknik kapasitesi ve hızının inanılmaz yerlere ulaşabildiği ve vuruş tekniği Dünya’ da ender kabiliyetler arasında olan, yıldız futbolcu; “Arjen ROBBEN”. Futbol adına bir şeyler bilen insanların izlemekten büyük bir zevk aldığı ve hangi dakika ne yapacağı tahmin edilemeyen maestro, Bayern Münih takımında, gerçek anlamda kendini bulmuştur.

 

 

 

 PSV takımındaki ilk yılında, bir zamanlar Fenerbahçe SK 'de top koşturan Mateja Kezman ile iyi işler başararak, adından söz ettirmeye başlamıştır. ikinci sezonuna nazaran ilk sezon daha formda bir futbol oynayan Robben, 2 sezonda, toplamda 56 karşılaşmada oynayarak, 17 gol atmıştır. PSV takımındaki ilk sezonunda, "Sir Alex Ferguson" tarafından, 8 milyon € 'luk bir teklifle Manchester Unıted takımına transferi istense de, PSV bu teklifi reddetmiştir. Profesyonel kariyerinde henüz 4. sezonunu dolduran Robben; hızı, top sürmesi ve tekniği ile birçok takımın transfer listesine girmiştir. Jose Mourinho tarafından, 2004 yılında, 12 milyon € karşılığında Chelsea FC takımına transfer olmuştur.

   23 Ocak 1984 tarihinde Hollanda’nın Bedum kentinde doğan Arjen ROBBEN; 2000 yılında, doğduğu kentin takımı FC Groningen ile ilk profesyonel maçına; FC Twente takımına karşı yedek olarak başlamıştır. İki sezon boyunca toplamda 46 maça çıkan Robben, toplamda 8 gol atarak Groningen klubünde yılın futbolcusu seçilmiştir. İlk transferi, “3,9 milyon €” karşılığında PSV takımına olmuştur.

   PSV takımındaki ilk yılında, bir zamanlar Fenerbahçe SK ‘de top koşturan Mateja Kezman ile iyi işler başararak, adından söz ettirmeye başlamıştır. ikinci sezonuna nazaran ilk sezon daha formda bir futbol oynayan Robben, 2 sezonda, toplamda 56 karşılaşmada oynayarak, 17 gol atmıştır. PSV takımındaki ilk sezonunda, “Sir Alex Ferguson” tarafından, 8 milyon € ‘luk bir teklifle Manchester Unıted takımına transferi istense de, PSV bu teklifi reddetmiştir. Profesyonel kariyerinde henüz 4. sezonunu dolduran Robben; hızı, top sürmesi ve tekniği ile birçok takımın transfer listesine girmiştir. Jose Mourinho tarafından, 2004 yılında, 12 milyon € karşılığında Chelsea FC takımına transfer olmuştur.

 

 

 

 

 

 

  Profesyonel kariyerinde 4 senesini bitmiş olan Robben, kariyer merdivenlerini çok hızlı çıkarak geldiği Chelsea klubünde, oynamış olduğu maçlarla, ciddi bir başarıya ulaşmış olsa da, Chelsea takımında başına gelen sakatlıklar ile istikrarlı bir performans yakalayamamıştır. 3 yıl terlettiği Chelsea formasına; yöneticilerinin, sakatlığı sebebi ile Robben' i gözden çıkarması sonucu veda etmek zorunda kalmıştır. Real Madrid' in teklifine kayıtsız kalamayan; Robben ve Chelsea klubü, 2007 yılında 36 milyon €  karşılığında transferi gerçekleştirmişlerdir.   Profesyonel kariyerinde 4 senesini bitmiş olan Robben, kariyer merdivenlerini çok hızlı çıkarak geldiği Chelsea klubünde, oynamış olduğu maçlarla, ciddi bir başarıya ulaşmış olsa da, Chelsea takımında başına gelen sakatlıklar ile istikrarlı bir performans yakalayamamıştır. 3 yıl terlettiği Chelsea formasına; yöneticilerinin, sakatlığı sebebi ile Robben’ i gözden çıkarması sonucu veda etmek zorunda kalmıştır. Real Madrid’ in teklifine kayıtsız kalamayan; Robben ve Chelsea klubü, 2007 yılında 36 milyon €  karşılığında transferi gerçekleştirmişlerdir.

 

 

 

 

 2008 yılında, Real Madrid forması ile La Liga şampiyonluğu yaşayan Robben, ikinci sezonun ardından, takım başkanlığına Perez' in gelmesi ve Cristiano Ronalde ila Kaka transferleri sonucu, ciddi bir performans düşüklüğü yaşayarak, takımdan ayrılmaya karar vermiştir. Real Madrid formasıyla görev aldığı 59 karşılaşmada 12 gol ile takıma katkıda bulunmuştur.   2008 yılında, Real Madrid forması ile La Liga şampiyonluğu yaşayan Robben, ikinci sezonun ardından, takım başkanlığına Perez’ in gelmesi ve Cristiano Ronalde ila Kaka transferleri sonucu, ciddi bir performans düşüklüğü yaşayarak, takımdan ayrılmaya karar vermiştir. Real Madrid formasıyla görev aldığı 59 karşılaşmada 12 gol ile takıma katkıda bulunmuştur.
   2009 yılında FC Bayern München tarafından yapılan 24 milyon €’ luk teklifi kabul eden Real Madrid; Robben’ in kariyer zirvesine ulaşacağının farkında değildir.

 

 

 

 

Bundesliga' da, deyim yerindeyse kendini bulan Arjen Robben, en son 2007 yılında Roy Makaay tarafından giyilen "10 Numara" nın sahibi olmuştur. Frank Ribery ile Bayern Münih' in kanat kuvvetini katlayan Robben, 2013 yılında Şampiyonlar Ligi Kupası kaldırarak kariyerindeki en önemli başarısını göstermiştir. Yaşının ilerlemesine karşın, performansı ve tekniği ile izleyenleri ve rakip takım oyuncularını büyüleyen Arjen Robben, takımıyla toplamda 455 resmi karşılaşmaya çıkmış ve 181 gol atmıştır. Toplamda sadece 4 kırmızı kartı bulunan Robben, oynadığı futbolla ve saha içi davranışlarıyla da bir çok yeni futbolcunun örnek aldığı bir isimdir.

   Bundesliga’ da, deyim yerindeyse kendini bulan Arjen Robben, en son 2007 yılında Roy Makaay tarafından giyilen “10 Numara” nın sahibi olmuştur. Frank Ribery ile Bayern Münih’ in kanat kuvvetini katlayan Robben, 2013 yılında Şampiyonlar Ligi Kupası kaldırarak kariyerindeki en önemli başarısını göstermiştir. Yaşının ilerlemesine karşın, performansı ve tekniği ile izleyenleri ve rakip takım oyuncularını büyüleyen Arjen Robben, takımıyla toplamda 455 resmi karşılaşmaya çıkmış ve 181 gol atmıştır. Toplamda sadece 4 kırmızı kartı bulunan Robben, oynadığı futbolla ve saha içi davranışlarıyla da bir çok yeni futbolcunun örnek aldığı bir isimdir.

   Bayern Münih takımında 10 numaralı formayı giyen 33 yaşındaki Hollandalı yıldızın, Haziran ayı itibarı ile kontrat süresi dolmaktadır.

 

 Çoğu futbolcu gibi özel hayatı ile çok fazla akıllara gelmeyen yıldız futbolcu, 2007 yılında Bernadien Eillert ile dünya evine girmiştir. Çiftin, Luka, Lynn ve Kai adında 3 çocuğu vardır.

 Çoğu futbolcu gibi özel hayatı ile çok fazla akıllara gelmeyen yıldız futbolcu, 2007 yılında Bernadien Eillert ile dünya evine girmiştir. Çiftin, Luka, Lynn ve Kai adında 3 çocuğu vardır.

   Dünya futbolunda PSV, Chelsea, Real Madrid ve Bayern Münih takımlarında adından söz ettiren futbolcu, üzerine sistem kurulmadan oynadığı ve geçmiş takımlarda yaşadığı sakatlıkların yanı sıra gölgesinde kaldığı futbolcular sebebi ile Bayern Münih takımına transfer olana kadar, adından çok söz ettirememiştir. Sahada ki duruşu, hızı, teknik kapasitesi ve son vuruşları ile sonuç odaklı olan Robben, Fair Play oyunu ile de örnek gösterilecek futbolculardandır.

Ballon D’or ödülünü hak eden biri olduğunu düşündüğümüz Robben; 2014 yılında oynanan ve Hollanda’ nın 5-1′ lik İspanya galibiyeti ardından FIFA Dünya Kupası futbolcular sıralamasında 3. sıraya yerleşmiştir.

 

KAZANMIŞ OLDUĞU KUPALAR

➡ PSV forması ile 1 Hollanda Lig Kupası

➡ PSV forması ile 2 Hollanda Süper Kupası

➡ Chelsea forması ile 2 Premier Lig Kupası

➡ Chelsea forması ile 2 İngiliz Süper Kupası

➡ Chelsea forması ile 1 İngiliz Kupası

➡ Chelsea forması ile 2 FA CUP

➡ Real Madrid forması ile 1 La Liga Kupası

➡ Bayern Münih forması ile 6 Bundesliga Kupası

➡ Bayern Münih forması ile 4 Alman Kupası

➡ Bayern Münih forması ile 4 Alman Süper Kupası

➡ Bayern Münih ile 1 Şampiyonlar Ligi Kupası

➡ Bayern Münih forması ile 1 FIFA Kulüpler Kupası

➡ Bayern Münih forması ile 1 UEFA Süper Kupası

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here