Arjantin ekonomisi zorda

0
5
Arjantin ekonomisi zorda
Arjantin ekonomisi zorda

Arjantin’in, Uluslararası Para Fonu IMF ile yaptığı anlaşmaya karşın para birimindeki hızlı değer kaybı, sermaye çıkışı ve ekonomideki kötüleşmeyi durduramamasının ardından sermaye kontrolü kararı geldi.

Arjantin Resmi Gazete’sinde yayımlanan kararnameye göre, yıl sonuna kadar döviz bozduracak ve yurt dışına yapılan döviz aktarımlarında kullanacak bankalar ile ihracat yapan şirketler Arjantin Merkez Bankası’ndan izin almak zorunda olacak.

Arjantin’de ‘Corralito’ olarak bilinen, bankalarındaki hesaplarından dolar çekecek bireylere aylık 10 bin dolar limiti getirildi.

Arjantin’de 27 Ekim’de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine katılacak adayları belirlemek için yapılan ön seçimlerde devlet başkanı Mauricio Macri hezimete uğramıştı.

Macri, yabancı yatırımcıların gözdesi bir liderdi. Seçimleri kaybedilebileceği endişesi nedeniyle Peso bir anda yüzde 25 değer yitirdi.

Pesoda yılbaşından bu yana kayıpsa yüzde 36’ya ulaştı.

Arjantin’de 2001 yılında ülkenin iflasına yol açan ekonomik krizden beri para birimi, hisse senetleri ve devlet tahvilleri bu kadar yüksek bir değer kaybı yaşamamıştı.

Arjantin çok uzun zamandır ekonomik sorunlarla boğuşuyor. Ülke ekonomisi resesyonda, enflasyon ise yüzde 22 seviyesinde.

 

Evet, 53 oluyorum

Başakşehir resmen açıkladı! Arda…

Beşiktaş’a yazıldı, adresi şaşırttı

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here