Arap Dilinin Kökeni

0

Kur’an dili Arapça
وَلَقَدْ نَعْلَمُ أَنَّهُمْ يَقُولُونَ إِنَّمَا يُعَلِّمُهُ بَشَرٌ لِّسَانُ الَّذِي يُلْحِدُونَ إِلَيْهِ أَعْجَمِيٌّ وَهَذَا لِسَانٌ عَرَبِيٌّ مُّبِينٌ ﴿١٠٣﴾

: Ve andolsun ki Biz, onların: “Fakat O’nu (Kur’ân-ı Kerim’i), ona şüphesiz bir beşer (insan) öğretiyor.” dediğini biliyoruz. Ona isnad ettikleri kişinin lisanı acemidir (Arapça değildir). Bu (Kur’ân-ı Kerim) lisanı ise apaçık Arapça’dır.

Biz müslümanlar için Arapça’nın ayrı bir önemi vardır ki bunun sebebi dinimizin kutsal kitabımız ın dili olmasıdır. Rabbimiz in yukarıdaki ayette de bildirdiği gibi Kur’an’ı Kerim’in dili Arapça dır. Arapça dili insanların konuştuğu en eski ve en köklü dillerden bi tanesidir ki bu yazımızda Arapça dilinin kökenine bakacağız.

Arapça, Sami Dil (Semitik) ailesinden. Sami adı ise Hz.Nuh’un oğlu Sam’dan gelmekte. Sam’dan türediklerine inanılan ve aralarında dil yakınlığı bulunan toplumlara ‘Sami’ ırkı deniliyor. Fenikece, Akadca, İbranice, Aramice (Hz. İsa’nın anadili), Süryanice ve Arapça Sami Dillerinden ve kardeş diller. M.Ö. 5. ve 6. yy’da Ürdün’de Petra şehrinde yaşayan, Krallık kuran Sami kabileleri ve onlara bağlı Nebatiler Arapça’nın bir formunu konuşuyorlardı. Bulunan ilk arapça yazıt ise Suriye’den ve M.S. 512’ye ait.

Arap alfabesinin, Aramice alfabesinden gelen Nebati alfabesinden evrildiği düşünülüyor. Dinlerin gelişi ve yayılışına göre, Âramice İbraniceyi, Arapça ise Âramiceyi yerinden edip o bölgede en etkin dil olmuştur.

Arapça neden sağdan sola doğru yazılır:
“Çivi yazıları ya taşlara ya da güneşte veya fırında kurutulmuş kil tabletlere keski kullanılarak kazınıyordu. Sağ elini kullanan birinin keskiyi veya çekici sol elinde tutarak yazıyı kazımaya başlaması ve bu işleme sağ taraftan başlaması daha uygundu. Bu şekil Araplarda da, İbranilerde de, Fenikelilerde de bu şekilde devam etti.”

Arap yarımadasından çıkıp lehçelere ayrılmadan önceki 7. yüzyıl Hicaz Arapçası, yani Kur’an- Kerim’in yazıldığı Arapça hiçbir değişikliğe uğramadığı için Standart Arapça (Fusha) kabul edilmiştir. (Bizim eğitimini aldığımız, öğrendiğimiz bu Arapçadır.)

Dünyada yaklaşık 300 milyon insanın anadili olan Arapça, bir milyardan fazla müslümanın ibadet dili ve 25 ülkenin resmi dilidir. Arapça 1974’de BM tarafından altıncı resmi dil kabul etmiştir.

Cihat Horanoğlu

Ankara üniversitesi ilahiyat fakültesi öğrencisi
Cihat Horanoğlu

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here