Aptal Gibi Hissetmek

0
43

“Ah ben ne halt ettim ya hu” dediğinizdeki duygunun karşılığı olan cümleyi duymaktan hoşlanmıyoruz maalesef…
Aptal gibi hissetmek !
Evet tam da karşılığı olan bu duygu bizi ne kadar rahatsız ediyor öyle değil mi ?
Yaptığımız davranıştan sonra pişmanlık duygusuyla kendimize mi yükleniyoruz, yoksa hala karşı tarafa mı yükleniyoruz? Hadi buyrun bakalım bir yanlış daha !
Karşı tarafa yüklendikçe beklediğin tepkiyi bulamıyorsan yine bir “Ah ben ne halt ettim ya hu” çekiyoruz. Al işte başa döndük…

Bu bir kısır döngü anlayacağınız…
Bu bir hata değil! Hata dediğimiz şey bir defa yapılır, tekrar ediyorsak ya tercihtir ya da ruh sağlığında bir problem vardır. Tercih ise pes etmek bilmeyen bir yapımız vardır, ya kazanacaksın ya da ebediyen kaybedeceksin.
Bunun ortasını asla kabul etmeyiz. Peki ya ruh sağlığında bir problemse. Yani aynı şeyi yanlış olduğunu bile bile hala tekrarlıyorsak?
Durun endişelenmeyin! Az önce bahsettiğim kendini aptal gibi hissetmek, bu durumda söz konusu olmuyor.  Bilakis problemli insanlar asla kendilerini aptal gibi hissetmiyorlar. Bu daha çok psikoloji alanına giriyor ve konunun uzmanları daha farklı şeyler söylüyor. Ben işin tercih kısmıyla ilgiliyim. Yanlış olduğunu düşündüğümüz şeyi tekrar tekrar yapıyorsak, kafamızda sağlamsa bunu tercih ediyoruzdur.
Sonunda “Ben ne halt ettim?”  diyeceğimizi bildiğimiz halde hem de ! Eee sonuç ne o zaman? Neden tercih ediyoruz?
Bir kaç gözlem ve bir iki minik araştırma sonucu, insanın hayatı boyunca doğruları yaparak bir sıkılma süreci geçirdiğini öğrendim.
Şimdi sizin, “İnsan tabi ki doğru olacak, bunda sıkılacak ne var gurur duymalı” falan gibi cümlelerinizi duyar gibiyim. Aslında söylemek istediğim tamamen farklı bir şey. Ben demiyorum ki; insan hayatı boyunca dürüst yaşamış sonra birden bire hırsızlık yapmaya kalkışmış. Hayır, bu öyle bir şey değil. Toplumsal olarak kabul ettiğimiz doğrulardan çok iç dünyamızdaki doğrulardan söz ediyorum. Başkalarına göre yanlış olan şeyleri sen doğru gibi yaşadıysan ve en önemlisi bunu içinde doğru olarak hissederek yaşlandıysan, bir süre sonra içine düşeceğin durum tam da bu ! “ Ben ne halt ettim?” durumu.
Bu kez her şey tersine dönüyor. Sizin iç dünyanız  “Doğrusu bu” derken herkese göre yanlış olanı yapıyorsunuz.

Zaten karmaşıktınız, iyice karışıyor kafanız ! Bu kez beklentiler başlıyor, aslında hiç bir beklentiniz olmadığına inanıyorsunuz ama bunu hayata geçiremiyorsunuz. Sonra muhattap olduğunuz kişiye çevriliyor gözleriniz. Artık ne yapsa kabahat! Hoş o da durumun farkında olunca sizi tınlamıyor ve daha büyük bir girdabın içinde dönüp duruyorsunuz.

İnternette gezerken okuduğum şeyler arasında bolca yorumlar oluyor. Bakıyorum da kişinin kendisini aptal gibi hissetme durumları o kadar fazla ki. Bu anlattığım durumları yaşayan öyle çok insan var ki…
Şimdi geleyim en çok merak edilen kısıma; çözümü ne ?
Çözüme geçmeden önce bir kere bu konuda yalnız değilsiniz bunu bilin ! O yüzden endişeleri atıyoruz üzerimizden.

Çözüm odaklı yaklaşmak için, bu duyguyu ne süredir veya ne kadar sıklıkla yaşadığımıza bakıyoruz.
Sizler için yaptığım bütün araştırmalar bu doğrultuda birleşiyor; AKILLI İNSANLAR KENDİLERİNİ ZAMAN ZAMAN APTAL GİBİ HİSSEDERLER.
Evet! İşin özü gerçekten de aklınızın başında olması. Ara sıra yaşadığımız diyaloglar veya olaylar sonrası böyle hissetmek o kadar doğal ki, endişeye gerek yok.
Şimdi gelelim asıl çözüme. Şayet hayatınızda tek bir kişiye dair gelişen durumlarda böyle hissediyorsanız orada bir duracaksınız işte! Hayatınızın merkezi yapmış olduğunuz anlamına geliyor çünkü..
Kimse hayatın merkezi olmamalı çünkü… Öncelikle onu sıralamalarda biraz aşağı kısıma çekiyorsunuz. Korkmayın! Hiç bir şey olmayacak, zira o sizi zaten aşağı çekmiş!
Eğer bunu başarabilirseniz artık ona yüklenmekten zaten vazgeçeceksiniz. Ona yüklenmekten vazgeçtiniz ama hala beyniniz sizi yiyip bitiriyor mu ? Hala aptal gibi mi hissediyorsunuz kendinizi ?
İşte o zaman net kararlar alma zamanıdır.
Ya hep ya hiç gibi.
Topu yine size attım diye kızmayın bana. Sanırım bunları söyleyen uzmanlar da pek yardımcı olamıyor ama bir fikrim var, aptallık duygusunu yok eder mi bilmem ancak bu duyguya düşmeyi engelleyebilir.
Karşınızdakine susmayın. Bir tek cahille konuşulmaz. Ama karşınızdakinin kapasitesi anlayacak durumdaysa lütfen susmayın!
Ona “Aptal gibi hissettiriyorsun beni”  demenin yararı zaten aptal olmadığınızın göstergesidir.
Ve siz ! Diğeriniz yani. Aptal yerine koymak istemiyorsunuz belki ancak, karşınızdaki bunu söyledikten sonra hala aynı davranış içindeyseniz, belki de yanlış olan sizsiniz hiç düşündünüz mü?
Anlattığınızı sandığınız şeyleri davranışlarınız onaylamazsa, sizin karşı tarafa verdiğiniz şekil nedir, hiç sordunuz mu kendinize? Merak etmeyin kimse aptal değildir. Zaman zaman bunu size hissettirenlere yapılacak en iyi davranış ise kendinizi buna inandırmaktır. Hayatınızda başkalaşmaya hevesli insanlara verecek en iyi cevaptır başkaları ”umrumda değil” demek.

Özge Güneş
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here