Apple’ın Güvenlik İşlevinde Açık!

0
Apple'ın Güvenlik İşlevinde Açık!
Apple'ın Güvenlik İşlevinde Açık!

Apple‘ın yeni “USB Kısıtlı Modu” sanıldığı kadar tehlikesiz değil. iPhone’ların kanuni yaptırım tarafından açılmasını yasaklamayı hedefleyen işlev, bir saatten uzun müddettir kilitli duran telefonun USB ulaşımını kapatarak çalışıyor.

Ancak bilgisayar güvenliği şirketi olan ElcomSoft, bir güvenlik açığı buldu. Şirkete göre bir saatlik zaman içinde rastgele bir USB aksesuarı bağlarsanız zaman sıfırlanıyor. Aksesuarı daha önce kullanmış olmanız gerekmiyor. Testler, Apple’ın Lightning – USB 3 kamera adaptörünün dahi zamanı sıfırladığını gösterdi. ElcomSoft başka aksesuarlarla da testler yapıyor. Şirket, lightning – 3.5mm adaptörünün aynı biçimde çalışmadığını söylüyor.

Firmadan Oleg Afonin‘e göre “Bir polis memuru iPhone’a el koyduğunda, ona hemen bir USB aksesuar bağlayarak USB Kısıtlı Modu’nun bir saat sonra devreye girmesini yasaklayabilir “. ElcomSoft’a göre bu gidişat, Apple’ın gözünden kaçmış bir ayrıntı. Apple’ın bu konuda bir şey yapıp yapmayacağı ise bilinmiyor, ancak şirket harekete geçmek isterse onarım işi pek zor olmayacak gibi görünüyor…

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here