Apple ile İntel Arasında Anlaşmazlık

0
Apple ile İntel Arasında Anlaşmazlık
Apple ile İntel Arasında Anlaşmazlık

 

Apple, Intel‘e yolladığı deklarasyonda firmaya ait 5G Sunny Peak modemlerine 2020 iPhone modelleri için lüzumu olmadığını söyledi. İddiaya göre Intel ise özel olarak üretmekte olduğu Sunny Peak modemlerin yapımını durdurdu ve projede çalışan takımlarını öteki 5G teşebbüslerine yönlendirdi. Kaynaklara göre Intel, Sunny Peak modemlerini 2022’de gelecek olan iPhone‘lar için Apple‘a satmaya çalışacak.

Sunny Peak‘in bu biçimde önünün kesilmesi arkasındaki neden, Apple‘ın bu mahsulü kullanan “tek anahtar mobil alıcı” olması ve Intel‘den “ana ünite sürücüsü” olmalarını istemesi olduğu söyleniyor. Bir sızıntıya göre Intel, Apple‘ın bu kararı artta “bir çok değişik neden” olduğuna inanıyor, ayrıca Apple’ın 5G için “fantastik bir gayret” gösterdiğini söylüyor.

Apple‘ın ekipman mevzusunda kararsız davranmasının artta üç esas neden olabilir: birincisi Intel‘e göre WiGig 802.11ad ile beraber gelen “beklenmedik güçlükler”. İkincisi Northland analisti Gus Richard‘ın Apple’a MediaTek‘e müracaat etmesi gerektiği nasihati. Üçüncü mümkün neden ise Apple‘ın kendi ekipmanını geliştiriyor olması olabilir.

Geçtiğimiz Nisan ayında Bloomberg, Apple’ın yeni Mac mahsulleri için Intel yerine kendi harekâtçılarını geliştireceğini iddia etmişti. Apple şu an piyasada bulunan iPhone‘ları için zati kendi yongalarını üretiyor, ancak firma ekipman mevzusunda daha dahi bağımsız olmayı amaçlıyor olabilir.

Yakın gelecek modemleri için konuşacak olursak, Apple yeniden Intel ile beraber çalışacak gibi görünüyor.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here