Apple çanta ile işe gelen çalışandan huylanıyor mu?

0
Apple çanta ile işe gelen çalışandan huylanıyor mu?
Apple çanta ile işe gelen çalışandan huylanıyor mu?

Apple ise, şirket içinden bilgi ve donanım çalınmasına karşı bu önlemi aldığını açıklayıp fazla ücret ödemeyi reddediyordu. Apple’ın argümanına göre, çalışanlar mağazalara çanta/torba ve kişisel iPhone gibi “gereksiz” cihazlarını getirmeseler, bu arama işlemine gerek kalmayacak. Ancak mahkeme 6 yıl süren yargılamanın ardından Apple ile aynı fikirde olmadığına karar verdi.

Mahkemenin kararına göre, Apple artık çalışanlarını fazladan iş yerinde tuttuğu 20 dakika için de fazla mesai ücreti ödemek zorunda olacak.

Gereksiz bir cihaz olarak iPhone

Yargıcın kararını verirken Apple’a dokundurduğu ironik eleştirisi ise tarihe geçebilecek türden bir ayar olabilir: “Apple’ın tüm dünyaya hayati bir elektronik cihaz olarak tanıtıp sattığı iPhone telefonlarını, çalışanları için gereksiz bir araç olarak değerlendirip mahkemeye bu argümanı sunmasına karşın….”

Apple bu ayarı yüz yıl unutamayabilir. Dünya devi bu karar nedeniyle, her gün iş çıkışında üzerlerini aradığı 12.400 çalışana, 6 yıllık fazla mesai ücreti olarak toplam 60 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Bu tazminat aynı zamanda Nike ve Converse’in de başını yakacak zira benzer bir dava da bu şirketler için görülüyor. Davaya ise aynı mahkeme bakıyor.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here