App Store 10 yaşında!

0
App Store 10 yaşında!
App Store 10 yaşında!

Bundan on sene evvel Apple’ın App Store hizmeti iPhone 3GS ile beraber açılış yaptı ve mobil piyasada uygulama ve oyunların dağıtımını radikal bir şekilde değiştirdi. Bir çok uzmana göre App Store, iPhone’un önünü açan ve onu büyük zaferlere taşıyan önemli bir platform oldu. Apple App Store’un 10’uncu yaşını kutlamak için ömrü süresince yaşanan 5 önemli dönüm noktasını listeledik.

1.Sektöre Girişi

iPhone 3G’nin piyasaya sürüldüğü günün sonrası 10 Temmuz 2008’de Apple iOS için App Store’un açılışını resmi olarak gerçeklerştirdi. Açıldığında mağazada 500’e yakın uygulama bulunuyordu. Yalnızca üç gün sonra bu sayı 800’e tırmandı ve toplam indirme rakamı ise 10 milyona ulaştı.

2. İOS 3.0 / in-app purchases

17 Haziran 2009’da Apple, iPhone OS 3.0’ı yayınladı ve aynı anda App Store’a yeni bir özellik ilave etti: uygulama içi satın alma özelliği in-app purchases, IAPS. İlk başta yalnızca ücretli uygulamalar için açık olan özellik dört ay sonra ücretsiz uygulamalar için de kullanılabilir hale geldi.

3. Tabletler için uygulama mağazası

3 Nisan 2010’da iPad piyasaya sürüldü ve Apple aynı anda ‘Universal’ uygulamaları tanıttı. Bu uygulama ve oyunlar hem iPhone hem de iPad’i destekliyordu ve ilk başta bu özelliğe sahip 3,000 uygulama bulunuyordu. Üç ay sonra bu sayı 9,000’e çıktı.

4. App Store saatlere ve televizyonlara geldi

Zaten son derece büyük ve bir çok platformu destekleyen mağaza Ekim 2015’te Apple Watch ve Apple TV desteği kazandı.

5. 10’uncu sene dönümü

10 Temmuz 2018’de yayınlanan bilgilere göre App Store’da 2.2 milyon adet uygulama bulunuyor ve toplam 130 milyar indirme rakamı artmaya devam ediyor.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here