Antibiyotiklere Dirençli Bakteriler Artarsa 2,4 Milyon İnsan Ölecek!

0
6

OECD tarafından hazırlanan bir araştırmaya ilişkin raporda, antibiyotiklere dirençli bakterilerin artması durumunda 2,4 milyon insan ölebilir.

TÜRKİYE’DE RİSK ALTINDA! 

Açıklanan raporda Türkiye, Kore ve Yunanistan’da antibiyotiklerin bakterilere karşı direncinin düşük olduğu bilgisi paylaşıldı. OECD raporunda İzlanda, Hollanda, Norveç’e göre 7 kat daha düşük olduğu ifade edildi.  Raporda, düşük ve orta gelirli ülkelerde bakterilere karşı direncin yüksek olduğu bilgisine de yer verildi.

OECD uyarıyor. Dünyamız risk altında. Yapılan araştırma sonuçları endişe uyandırıyor. Antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerin artması durumunda dünyada 2,4 milyon insanın öleceği söyleniyor.Gerekli önlemler alınmazsa 30 yıl içinde Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya’da ölüm sayısı artacak. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de risk altında. İşte yapılan araştırmaların detaylı sonuçları!

2,4 MİLYON İNSAN ÖLEBİLİR

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), çok önemli uyarılarda bulundu. OECD, antibiyotik ve bakterilerin insanlar üzerindeki etkilerini araştıran bir rapor yayımladı. Antibiyotiklere karşı dirençli bakterilere karşı önlem alınması gerektiğini açıklayan OECD, bu önlem alınmazsa bu durumun 30 yıl içerisinde Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya’da 2,4 milyon insanın ölümüne neden olabileceği uyarısında bulundu.

BASİT ÖNLEMLER ALINIRSA 4 ÖLÜMDEN 3’Ü ÖNLENEBİLİR

AA’nın haberine göre; raporda, antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerin artmasını engelleyecek önlemler alınmaması durumunda gelecek 30 yıl içinde Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya’da 2,4 milyon insanın hayatını kaybedebileceği belirtildi. Açıklanan raporda bunun yanı sıra  küçük ve basit önlemler alınarak enfeksiyondan kaynaklanan 4 ölümden 3’ünün önlenebileceği vurgulandı.

EN ÇOK İTALYA, YUNANİSTAN VE PORTEKİZDE İNSANLAR HAYATINI KAYBEDECEK! 

Hastalıkların ortaya çıkmasının ardından bakterilerle mücadele için 33 OECD ülkesinde yıllık ortalama 3,5 milyar dolar harcandığı kaydedilen raporda, bakterilerin yayılmasını engelleyecek adımlar atılmasının insanların hayatlarının kurtulması ve uzun vadede ekonomi yapılmasını sağlayacağına dikkat çekildi.Raporda, ülkelere göre antibiyotiklerin hastalar üzerindeki etkisini sıralandı. Buna göre, OECD ülkeleri arasında en çok İtalya, Yunanistan ve Portekiz’de insanlar hayatını kaybedecek.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here