Annelerin Efsane 10 Sözü

0
AnneLlerin Efsane 10 Sözü

Annelerin  Efsane 10 Sözü

 

1- “Nereye koyduysan oradadır” 

Arayıp arayıp bulamadığımız eşyaların yerini sorduğumuzda karşılaştığımız ilk cümledir “nereye koyduysan oraya bak” cümlesi. Hiçbir yerde bulamadığımız eşyaları eliyle koymuş gibi bulan annelerimize bu yetenek nereden verilmiştir bilinmez 10 defa baktığımız yere 11. Defa bakarlar ve bulurlar.

 

 

2- “Yemek yemezsen olacağı o” 

Bütün hasta olma sebeplerimiz hapşırmamız dahi o sofradan erken kalkmamızdan kaynaklı evet çünkü yemezsek böyle olur.

 

 

3- “Akşam yatmak bilmez sabah kalkmak bilmez” 

Hafta içi hafta sonu hiç fark etmez erken yatmıyoruz,  sabah da uyanamıyoruz ve çok tanıdık o ses beliriyor sabah kulaklarımızda “akşam yatmak bilmiyorsun sabah kalkmak bilmiyorsun”

 

 

4- “Bikere de şu odaya girince elinde telefon olmasın” 

Çoğumuzun sürekli yaşadığı durum. Saatlerce ders çalışılır odaya kimseler gelmez iki dakika telefon ele alınır ve anne kapıdan belirir ”sen hiç ders çalışma anca telefonla oyna: der.

 

 

5- “Canın sıkılıyorsa iş yap geçer” 

Özellikle kızların ‘canım sıkılıyor’ demeye tövbe etme sebebidir bu söz her can sıkıntısına itina ile yapılacak iş bulunur.  Ve sıkı can iyidir tez çıkmaz.

 

 

6- “Sen evlenince sana laf etmezler annesi bir şey öğretmemiş derler” 

Yıllarca iş yapsak dahi öğrenilecek şeyler listesi hiç tükenmez. Her iş istendiğinde sadece biz öğrenelim diye yaptırılır yoksa gittigimiz yerde ‘Annen sana hiçbir şey öğretmedi mi? denilir.

 

 

7-“Hey yer senin saçın bıktım şu saçlarından” 

Evet süpürgeyle gelen, halıda duran, sağda solda düşmüş olan saçların hiçbirisi anne’ye ait değildir. Saçları kökünden dahi kessek bi şekilde ordan burdan çıkmayı başarırlar. 

 

 

8- “Sana sütümü helal etmem” 

Bir kalkan gibi her köşeye sıkışmada itina ile süt helal edilmez. Çünkü onlar anne istemediği birşeyi yapamayız. 

 

 

9- “Onunda sana selamı var” 

 

+Evet Ayfer teyzesi burda.

-Anne kim o?

+Onunda sana selamı var teyzesi.

 

 

10- “Perdeyi kapatmadan ışıkları açma” 

Dışarıdan herkesin bizi izleme ihtimaline karşılık 30 saniyelik bir iş için bile önce o perde kapanacak ışıklar öyle açılacak.

 

 

Annelerimiz bu tatlı bunaltmaları, ufak tefek uyarışları, alışkanlık yapmış sözleri ve her halleri ile başımızın tacıdırlar. Cenneti ayakları altında taşıyan meleklerin başımızın üstünde her daim yeri vardır. Hala sizi azarlayan bir anneniz var iken ona sarılın. Gün gelip kapı arasından söylenmiş iki çift sözüne hasret kalmamak için sarılın.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here