Ankara Gazeteciler Cemiyeti Kuruldu

0
Ankara Gazeteciler Cemiyeti Kuruldu
Ankara Gazeteciler Cemiyeti Kuruldu

10 Ocak Türkiye’nin ilk basın derneği Gazeteciler Cemiyeti 72. yaşını kutladı .

10 Ocak 1946 ‘ da kurulan cemiyet , Türkiye ‘nin ilk basın derneği olmuştur. 72 . Kuruluş YIldönümü kutlamalarında Başkanı Nazmi Bilgi ‘ nin verdiği bilgiler :

Başkan Bilgin, “Basın sadece doğrunun hizmetkarı olmalıdır”

Gazeteciler Cemiyeti, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü ve Cemiyetin 72. kuruluş yıldönümünü, düzenlediği bir resepsiyonla kutladı. Gazeteciler, sanatçılar, akademisyenler ve milletvekillerinin bir araya geldiği resepsiyon, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin’in konuşmasıyla başladı.

Başkan Bilgin, günün önemine ilişkin,  “Çatısı altında bulunduğunuz bu cemiyet, 10 Ocak 1946 yılında kurularak, Türkiye’nin ilk basın derneği olmuştur. Bugün Basın Bayramı ancak içinde bulunduğumuz tablo ne yazık ki hem basın özgürlüğü açısından hem de demokrasi açısından pek iç açıcı değil” dedi.

Bilgin devamla:

“Bu cemiyet 72 yıldır basın özgürlüğünü savunmak için mücadele veriyor. Bir ülkede basın özgür olmadıkça o ülkede demokrasi de yaşatılamaz. İstediğimiz özgürlük hepimize gerekli olan özgürlüktür. Bugün ne yazık ki Türkiye basın özgürlüğü konusunda hiç hak etmediği ve kendisine yakışmayan bir sıralama içinde yani sonlardadır. Buna kızmamak, aksine ders çıkarmak gerekir. Gerçekleri görmediğimiz sürece bu ülkeyi aydınlığa götüremeyiz. Özgür basın var mı? Hayır, yok… 46 yıllık meslek yaşamımda, Türkiye’de basının tekelleşmesine karşı çıktım. Çünkü tekelleşme sansürün ikiz kardeşidir. Ama şimdi ona bile razı olabilecek duruma geldik. Gazeteciliğin yandaşı, candaşı, paraleli olmaz. Gazeteci iki nokta arasındaki doğrudur. Bunun dışında başka bir doğruya ihtiyacı yoktur. Medya sadece doğrunun hizmetkarı olmalıdır.

“Basını saygın kılan, ülkenin sorunlarıyla paydaş olmasıdır”

Böylesine önemli bir günde Türkiye’nin önemli ressamlarını, yazarlarını çağırdık. Ancak onlarla kol kola sanatı, kültürü ve medeniyeti yaşatabiliriz. Bu cemiyetin 72 yıl boyunca ayakta kalabilme nedeni de sanatı, sanatçıyı, gazetecileri, bilimi ve aydınlığı desteklemesidir.   Çünkü basını saygın kılan sadece kendi meseleleriyle uğraşması değil, ülkenin sorunlarıyla paydaş olmasıdır. Ben dünyanın birçok ülkesini gezdim. Güneş bizim Anadolu topraklarımızı aydınlattığı gibi hiçbir toprağı aydınlatmıyor.  Dünyanın hiçbir ülkesinde kilise ve cami omuz omuza vermiş değil. Bu turkuaz renkli deniz bizim. Etnik guruplar da ancak bizim renklerimiz olabilir. Biz bir ebruyuz, biz renkler kucaklaşmasıyız. Bu toprakları ana yurt edinmişiz. Hep birlikte aydınlık bir Türkiye’ye ulaşacağımızı ümit ediyorum. Ne mutlu türküm diyene, herkesin basın bayramını kutlarım.”

Resepsiyona, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Başkan Vekili Savaş Kıratlı, Başkan Yardımcılarından Ertürk Yöndem ile Yusuf Kanlı, Genel Sekreter Ümit Gürtuna, Mali Sekreter Mustafa Yoldaş, Yönetim Kurulu üyeleri Önder Sürenkök, Ali Şimşek, Ali Oruç, Olgunay Köse, Onur Kurulu Başkanı Ercan San, Denetim Kurulu üyesi Faysal Geyik ile Mustafa Salihoğlu, Seçici Kurul Başkanı Seva Ülman Erten, Seçici Kurul üyesi Remzi Dilan, 24 Saat Gazetesi köşe yazarı Utku Şensoy, kurucu üyelerimizden Prof. Dr. Mehmet Haberal, Yaşar Aysev, Sencer Güneşsoy, Cahit Dingil ile Sonsöz Gazetesi İmtiyaz Sahibi Abdi Pehlivan’ın yanı sıra çok sayıda üyemiz ile geleneksel olarak düzenlediğimiz Uluslararası Ressamlar Buluşması’na katılan sanatçılar ile Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar eski bakanlardan Yücel Seçkiner, Ahmet Tan, Şevket Bülent Yahnici, Zekeriya Temizel ile İbrahim Saraçoğlu, CHP milletvekilleri Gülsüm Toker, Barış Yarkadaş, Kazım Arslan, eski RTÜK üyelerinden Süleyman Demirkan, KKTC Ankara eski Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç, Basın Yayın eski genel müdürlerinden Cemil Ünlütürk, TÜSİAD Ankara Temsilcisi Eray Akdağ, TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak katıldı.

KURULUŞUNDAN İTİBAREN CAMİYETE BAŞKANLIK YAPANLAR :

MEKKİ SAİT ESEN : 1946 / 1956

ECVET GÜRESİN : 1956 / 1957

GAZENFER KUNT : 1957 / 1959

ATİLLA BARTINOĞLU : 1959 / 1960

ALTAN ÖYMEN : 1960 / 1961

İBRAHİM CÜCEOĞLU : 1961

METİN TOKER : 1962

DOĞAN KASAROĞLU : 1963 / 1968 

BEYHAN CEKÇİ : 1969 / 1992

İ. NAZMİ BİLGİN : 1992 VE GÜNÜMÜZ …

11 Oca Türkiye’nin ilk basın derneği Gazeteciler Cemiyeti 72. yaşını kutladı
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here