Angela Merkel Almanya’nın İlk Kadın Şansölyesi Seçildi

0
17

 

Almanya’nın İlk Kadın Şansölyesi

17 Temmuz 1954 yılında Hamburg’da dünyaya geldi. Hristiyan  Lutheryan mezhebindendir. Babası ise Lutheryan vaizi dir. Babasının mesleği nedeniyle komünist Doğu Almanya’ya taşındılar. Birçoğu engelli olan dindar bir kasabada büyüdü.

Angela’nın asıl adı Angela Dorothea Kasner dir. Evlendikten sonra soyadı Merkel olmuştur. Henüz lisedeyken Sosyalist Partinin gençlik kolu üyesi olarak ilk siyasi ortama girmiş oldu. fakat bu üyelik mecburiyetten yapılan bir üyelikti. Eğer üye olmasaydı üniversite ye girme şansı neredeyse yoktu. Angela çok başarılıydı. Rusça yı çok güzel öğrenmişti. Matematik ve fizik dersleri ise çok iyiydi.

Üniversite de fizik bölümü okuyan Angela üniversiteyi yüksek başarıyla bitirdi. Kendini fizik ve kimya konusunda 12 yıllık bir araştırmaya odakladı. Ve nihayet 1986 yılında fizikte ki kuantum mekaniğini, kimyasal sistemlere uygulama konusunda doktorasını tamamladı. Merkel aynı zamanda bilimsel makalelerde yazardı.

1971 li yıllarda Moskova’nın kuklası olarak Doğu Almanya’yı yöneten Eric Honecker ‘Berlin Duvarı 100 daha ayakta kalacak’ dedikten bir süre sonra istifasını verdi. Bu istifanın ardından Berlin Duvarının kapıları iki tarafa da açıldı yıl 1989 Merkel o dönemde 35 yaşlarında başarılı bir bilim kadınıydı. İşte bu olay Merkel’ i siyasetin içine çekerek onu ‘dünyanın en güçlü kadını’ yapacaktı. Bu olaylardan hemen sonda Almanya’da Demokratik Uyanış Partisi kuruldu ve Merkel o partiye gönüllü olarak yazıldı. Doğu Alman belgeleri ortaya çıktığında Merkel’in de üyesi olduğu partinin liderini eski Stati muhabiri olduğu iddiası yayılınca parti büyük bir kaos içine sürüklendi.

Partinin önüne biriken gazeteciler bu konuyla ilgili bir açıklama beklerken parti açıklama yapması için Merkel’i görevlendirdi. Merkel açıklamasında partisini çok siyasi bir şekilde savunarak bütün dikkatleri üzerine çekmişti.

Demokratik Uyanış Partisi ve Hristiyan Demokrat Partisinin birleşmesiyle 1990 yılında Merkel milletvekili seçildi. 1944 yılında Çevre Nükleer Güvenlik Bakanı oldu. ve o dönem Almanya lideri Merkel’i Kızım diye çağırıyordu.

1999 yılında Kohl başbakanlığı, solun lideri Gerhard Shcröder’e kaybettiğinde parti içinde sessizlik başladı. Bu sessizliği  Zeitung gazetesine yazdığı makale ile Merkel bozdu. Merkel makalede Kohl’ un istifasını istiyordu.  Ve birkaç ay sonra Hristiyan Demokratların yeni Lideri Angela Merkel’di. Kohl şaşkınlığını  ‘Katilimi kendim büyütmüşüm. Yılanı kolumda gezdirmişim’ bu sözlerle dile getirdi.

Birkaç yıl süren parti liderliğinden sonra Merkel 2005 in 22 kasımında Hristiyan Demokrat ve Sosyal Demokratlar koalisyon hükümeti ile anlaştı ve Almanya’nın İlk Kadın Şansölyesi oldu.

İşte Merkel Hakkında Bilmediklerimiz

Türkiye’nin Avrupa birliğine girmesine karşı olan bir liderdir.

Merkel çocukluk yıllarından beri saçlarını hiç uzatmamıştır.

Merkel in ciddi bir köpek korkusu vardır. Putin ise Merkel’e bir pelüş köpek hediye etmiştir.

Merkel hiç çocuk sahibi olmadı.

Merkel birayı çok sever.

Merkel’ in babası papazdır.

Merkel’in saç sitili ve klasik tarzı hep alay konusu olmuştur.

Merkel yemek yapmayı çok sever.

En iyi yaptığı şey etli börek ve üzümlü kektir.

Üniversitedeyken okul masraflarını karşılamak için barmenlik yapmıştır.

Arkadaşlarıyla yaptığı çıplak gezilerle dikkat çeker. 

 

 

Merve Nazlı
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here