Andrew Wiles Kimdir?

0

İngiliz ve Amerikan matematikçi Andrew Wiles 11 Nisan 1953 tarihinde Cambridge- İngiltere’ de doğmuştur. 10 yaşındayken yerel  halk kütüphanesinde karşılaştığı Fermat’ın Son Teoremi ilgisini çekmiş ve o andan itibaren çözmeye çalışmıştır bu eseri. Asırlarca çözülemeyen bu problem, şu anda okullarda hepimizin bildiği ve ilkokuldan beridir alışık olduğumuz basit denklemle başlar. Pisagor Teoremi.

Pisagor Teoremine göre, bir dik üçgende dik kenarın yani hipotenüsün bir kenarını oluşturduğu karenin alanı diğer iki dik kenarın birer kenar olarak oluşturdukları karelerin alanları toplamına eşittir. Yani diğer bir deyişle x² + y² = z² ‘dir. Fermat teoreminin oluşmasındaki temel soru ise şuydu: Kareleri değiştirirsek ne olacak? 2 yerine 3, 4, 5, n değerine sahip herhangi bir sayı yazarsak? Fermat’ın teorileri yıllar boyunca hep kenara atılan ve unutulan teoremler olmuştur. Bu da kenara atılan son teorisi olduğundan ismi ‘Son Teorem’ olarak kalmıştır.

Andrew Wiles’in kariyerinin en önemlisi Fermat’ın Son Teoremi kanıtı oldu. Onun öncesinde; 1974 yılında Cambridge Üniversitesi’nin Merton Kolejindeki lisans eğitimini bitirdi. 1977 -1980 yıllarında, Wiles Clare College’da bir araştırma asistanı ve Harvard Üniversitesi’nde doçent olarak çalıştı. John Coates ile birlikte Wiles, Iwasawa teorisinin yöntemi kullanarak kompleks çarpma ile eliptik eğrilerin aritmetiği üzerinde çalıştı. 1982 yılında, Wiles İngiltere’den ABD’ye taşındı.

Andrew Wiles, yaptığı çalışmalar ve başarılarla matematik dünyasında haklı bir saygınlığı olan fakat henüz tam olarak kimsenin tanımadığı sıradan bir matematikçiydi. Gelişmelerden haberdar olan Wiles, kendini dış dünyadan soyutlayarak tam yedi yıl boyunca çocukluk hevesinin peşinden koştu. Yedi yıl boyunca ailesi, çocukları ve arkadaşlarından uzak kalarak çeşitli teknikler geliştirdi.

Uzun süre sonra vermiş olduğu bir konferansta Fermat’ın son teoremiyle ilgili bilgileri açıkladıktan sonra ve bu problemi çözdüğünü söyledikten sonra şöyle söyledi. “Sanırım burada bırakacağım”

Ertesi gün, yayılan haberle birlikte birçok gazetecinin soru yağmuruna tutuldu ve haber sayfalarına manşet oldu. Sıra akademik dergilerin tayin ettiği kişiler tarafından ispatın incelenmesine ve doğrulanmasına geldiğinde Wiles, ispatın sonunda bir hata olduğunu farketti. Bu nedenle onun için çalışma dönemi yeniden başlamış oldu.

Yanına eski öğrencisi Robert Taylor’ı alarak hatasını kurtarma çalışmalarına başladı. Yakın bir iki arkadaşı ve öğrencisi Robert dışında kimseyle konuşmadı. Bir yıllık uzun bir çalışmanın ardından başarısızlıktan sonra tam vazgeçecekti ki, hatasını buldu.

1995 yılında Andrew Wiles’ın ispatı matematik dünyasının önde gelen dergilerinden olan Annal of Mathematics’de yayımlandı.

Kendisi halen ABD’de Princeton Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapmaktadır.

Almış Olduğu Ödüller:

1. Schock Ödülü (1995)

2. Royal Society of London tarafından verilen Madalya – (1996)

3. Cole Ödülü (1996)

4. Wolf Ödülü (1996)

5. Amerikan Matematik Derneğin Ulusal Bilimler Akademisi Ödülü(1996)

6. Ostrovsky Ödülü (1996)

7. Wolfskehl Ödülü (1997)

8. Uluslararası Matematik Birliği Ödülü (Gümüş Tabak) (1998)

9. Kral Faysal Ödülü (1998)

10. Clay Clay Matematik Enstitüsü Ödülü (1999)

11. Britanya İmparatorluğu Şövalyeliği (2000)

12. Shaw Ödülü (2005)

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here