Andre Chenier İdamı : ”Kafamın İçinde Daha Çok Şey Vardı”

0

Tam adı André Marie de Chénier olan ünlü şair 30 ekim 1762 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesi yunan asıllı bir bayandır. Babası ise bir fransızdır.

Ailesinin de kararıyla eğitimini College de Navarre’de tamamlamıştır. Andre’nin annesinin çevresi yazar ve şairlerden oluşan çok fazla insan barındırıyordu. Andre bütün gençliğini bu yüzden maneviyata önem veren bu tür insanların arasında geçirmiştir.

O yıllarda özellikle de annesinin etkisiyle Andre, Yunan Edebiyatına ilgi duymaya başlamıştır. Yunan Edebiyatı ile ilgileniyor olması Andre’nin şiir anlayışının gelişmesine ve genişlemesine neden olmuştur. Gençliğinin bir kısmında asker olmayı istemiştir ancak daha sonra şair olmanın onun için vazgeçilemez bir tutku olduğunu keşfetmiştir. Bu yüzden şiirlere daha çok odaklanmaya ve zaman harcamaya başlamıştır.

Şiire çok fazla yoğunlaşan Andre, bu sıralarda Diderot’un ansiklopedisi’ni şiirselleştirmeyi amaçlamış ve tasarlamıştır.

1787 yılında Fransa’nın Londra elçisinin katibi olarak görev yapmaya başlamıştır. Ancak bir şair olarak kendisine özgü eserleri işine aktaramıyor olması onun hayatını mutsuz ve yalnız birisi olarak geçirmesine sebep olmuştur. Andre, daha çok kendi tasarımlarını, hayal gücünü ve yeteneğini kullanarak hayatına devam etmeyi hayal etmiştir ancak o yıllarda işler hayal ettiği gibi gitmemiştir.

Daha sonra Fransız Devrimi çıkmıştır ve bu durum Andre’yi Paris’e sürüklemiştir. Burada Andre, gerici olarak nitelendirdiği bir takım krallık yanlısı güçleri ve terör yanlısı olduğunu düşündüğü devrimcileri hedef alan bir gazetecilik kariyerine başlayarak siyasetin içine adım atmıştır.

1794 yılının Mart ayında tutuklanarak hapsedilmiştir. Suçunun devlete karşı suç işlemek olduğuna karar verilmiştir. 25 temmuz 1794 yılında ise giyotin ile idam edilmiştir.

Kesin bir bilgi olmamakla birlikte idamından kısa süre önce Andre’nin başını vurarak ”daha içinde çok şey vardı” dediği kayıtlara geçmiştir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here