Amerika’nın Psikolojik Hastalara Uyguladığı Tedavi Biçimleri

0

Amerika’nın Psikolojik Rahatsızlığı Olanlara Uyguladığı Tedavi Biçimleri 

Psikolojik Hastalık Nedir?

Psikoloji, insanın ruh halini tanımlayan ruh bilimidir. Duygu ve düşüncelerini dışarı belli edemeyen insanların belirli bir süre sonra kendi sorunlarını kafalarına takarak kendi içlerinde büyütmeleridir. Kişinin ev- sosyal hayatı, maddi manevi sorunları, sevgiden yoksunluk, her şeyi kendi iç dünyasında yaşamak gibi takıntıları kendi hafızalarında yaşayıp dışarı atamamalarından kaynaklanan sorunlardır. Psikolojik rahatsızlıklar, çeşitli nedenlerle kişinin düşüncesinde, ruh halinde yada davranışlarında sorun olması halidir.

Klinik açıdan hem duygusal hem de davranışsal değişikliktir. Bir hastalık belirtisidir. Giderek artan sorunlara yol açabilmektedir. Ölümle bile sonuçlanabilir. Günümüzde geçmişe oranla psikolojik rahatsızlıklar artmıştır. Toplumun yarısından çoğu hatta hemen hemen hepsi ömründe bir kez bile olsa psikolojik hastalıklara maruz kalmıştır. Bazı psikolojik rahatsızlıklar şunlardır:
Anksiyete,
Duygudurum bozuklukları,
Depresyon,
Bipolar bozukluk,
Cyclotimik,
Kaygı bozuklukları,
Uyku bozukluğu,
Kişilik bozukluğu,
Davranış bozukluğu,
Madde bağımlılığı,
Paranoya
Obsesif-kompulsif
Parkinson
Şizofreni… gibi pek çok sayıda psikolojik hastalık türü bulunmaktadır.
Psikologlar ve psikiyatristler, testler yerine, belirtilere, semptomlara ve ortaya çıkan işlevsel bozukluklara bakarak teşhis koyarlar. Fakat psikolojik hastalıkları teşhis edebilecek testler hala mevcut değildir.

Lobotomi Nedir?

Amerika’nın psikolojik rahatsızlıkları olanlara uyguladı tedavi yöntemidir. Lobotomi, beyin ve sinir cerrahisinde kullanılan yöntemlerden birisidir. Ve şizofreni, epilepsi, bipolar gibi çeşitli türden ruhsal rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmıştır. Lobotomi, lökotomi olarak da bilinir. Beyin cerrahisi işlemidir. Beyindeki ön lobların uçlarındaki bağlantıların kesilmesi sonucu uygulanır. Lobotomi sinir ameliyatı ya da beyinde yapılan bir ameliyat türüdür. Psikoameliyat diye de bilinir. Bu hastalık beynin işlevini değiştirir. Ve bir çok akıl hastalarında görülür. Çok şiddetli şizofrenlerin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.
Şizofreni, depresyon, bipolar bozukluk gibi hastalıkların tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Beyin loblarından bir tanesinin operasyon ile alınmasıdır. 20. yy’da çok önem verilen bir tedavi yöntemi olmuştur ve psikiyatristler tarafından hep önerilmiştir. Bugün lobotomi en çok Kuzey Amerika’da uygulanmaktadır. Önce köpekler üzerinde denemiştir. Daha sonra da şizofreni hastaları üzerinde kullanılmıştır.

Başka bir kaynağa göre ise lobotominin sakinleştirici etkisi ilk olarak şempanzelerde gözlemlenmiştir. İlk kez hastalara uygulanması da alkol yardımı ile gerçekleşmiştir. Bu şekilde beyin dokusunu öldürmeyi denemişlerdir. Bu yönetim Portekizli Moniz ortaya koymuştur. Ve başarılı sonuç almıştır. Bu sebepten dolayı da Nobel ödülünü almaya hak kazanmıştır. Doktorlar o zamanlar lobotomiyi gerçekleştirebilmek için buz kıracağını kullanıyorlardı. Bu yöntemi de Doktor Freeman kullanmıştır ve pek çok hastanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Freeman bu yöntemin olumsuz etkilerinin farkındaydı fakat insanların acılarını azalttığına inandığından dolayı başarılı olduğunu kabul ediyordu. Lobotomi yönteminin Amerika’dan sonra en çok kullanıldığı bölge ise İskandinavya’dır.

Homeopati Nedir?

Homeopati, “benzer benzeri iyileştirir” ilkesine dayanır. Bir şey sizi hasta edebiliyorsa, aynı şekilde yine o şey sizi iyileştirebilir. Örneğin; arı soktuğunda ciltte bir şişlik oluşur. Cildin rengi değişir, kızarır ve kaşınır. Bu durumla karşı karşıya kalındığında o bölgenin üzerine soğuk bir madde uygulamak gerekir. Çünkü soğuk rahatlatacaktır. Arı zehrinden hazırlanmış bir maddeyi “remedi apis” verince hastanın şikayetleri düzelir. Yani herhangi bir hastalık sadece kendisiyle aynı şikayetleri, belirtileri gösteren bir hastanınkine benzer durumlarda ortaya çıkar ve bu şekilde tedavi edileceğine inanılır. Homeopati’de sadece bilimsel olarak denemiş ve kanıtlanmış ilaçlar kullanılır. İlaçların denemeleri’ sağlıklı insanlarla yapılmaktadır. Doğal ve yan etkisiz bir tedavi yöntemidir. İnsanı fiziksel, zihinsel ve duygusal açıdan iyileştirir.
Homeopati 18. yüzyılın başlarında Alman doktor Samuel Hahnemann tarafından bulunmuş olup vücudun kendini doğal olarak iyileştirme yöntemidir. Alternatif bir tedavi sistemidir. Sağlam kişiler üzerinden aldığı bulguları, aynı bulgulara sahip başka hastalar üzerinde deneyerek iyileşme sağlar. İşleyişi bu şekildedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre en sık kullanılan tamamlayıcı tıp yöntemi olarak bilinir ve kullanılır. Avrupa’da halkın %50’den fazlası homeopatik tedavi görmektedir ve doktorların yarısından çoğu homeopatiyi diğer tedavi yöntemleri ile birlikte görmelerini önermektedirler.
Homeopatide hastalığı tanımlarsak; beden, zihnin ve ruhun “bütün olarak” etkilenmesidir. Bütün organizmanın dengesini bozar. Hastalığın sebebi ise bir organda meydana gelen bozukluk değildir. Tüm vücudu etkisi altına alması, tüm organları etkilemesidir. Bu yüzden homeopatide değişik organların bozulmasında değişik ilaçlar verilmez, bunun tam aksine bütün bozukluğu, dengesizliği ve insanın tamamını kapsayan bir ilaç kullanılır. Bu tedavideki amaç, hastaya zarar vermeden hareket etmektir. Hastalığı doğru ve dikkatli bir yol izleyerek kökten iyileştirmektir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here