Amerikan Devrimi

0

Amerikan Devrimi (1775-83) Amerikan Devrim Savaşı ve Amerikan Kurtuluş Savaşı olarak da bilinir. Çatışma, İngiltere’nin 13 Kuzey Amerika sakini arasında yaşanan gerginliklerin artması ve İngiliz tacını temsil eden sömürge hükümetinden kaynaklandı. Nisan 1775’te Lexington ve Concord’da İngiliz birlikleri ve sömürgeci milisler arasındaki çatışmalar silahlı çatışmaları başlattı ve  isyancılar bağımsızlık için kapsamlı bir savaş başlattı. Fransa 1778’de sömürgecilerin yanında Amerikan Devrimine girerek esas olarak bir iç savaşa dönüşen şeyi uluslararası bir çatışmaya çevirdi. 1781’de Fransa, Kıta Ordusu’nun Yorktown, Virginia’daki İngiliz teslimiyetine yardım etmesinin ardından, bağımsızlıklarını etkili bir şekilde kazandı ancak savaş 1783 yılına kadar resmi olarak sona ermeyecekti.

 

Amerikan Devrim Savaşı’na Yol Açan Nedenler
1775’de Amerikan Devriminin başlamasından on yıl önce, sömürgeciler ve İngiliz yetkililer arasında gerginlikler oluşuyordu. İngiliz hükümetinin sömürgeleri (özellikle 1765 tarihli Damga Yasası, 1767 Townshend Tarifeleri ve 1773 Çay Yasası) vergi iadesi ile girişimi teşebbüsleri, Parlamentoda temsil edilememelerine kızgın olan ve talep edilen birçok sömürgeci arasında ısınan protesto ile bir araya geldi. Sömürge direnci, 1770’de İngiliz askerlerinin kolonicilerin mafsasında ateş açıp Boston katliamı olarak bilinen ve beş kişinin ölümüne yol açan duruma sebep oldu. Aralık 1773’ten sonra, Bostonlu bir grup İngiliz gemilerine bindi ve 342 sandığın Boston Harbor’a atıldığı zaman, öfkeli bir Parlamento, İmparatorluk otoritesini yeniden doğrulamak için tasarlanmış bir dizi önlemi kanunu(dayanılmaz ya da zorlayıcı kanunlar olarak bilinir) kabul etti.

Biliyor Musunuz?

Amerikan davası için en büyük hain olarak ünlenen General Benedict Arnold, 1775 Mayıs’ında Fort Ticonderoga’yı ele geçirmek için isyancı güçlere yardım eden ilk kahramanlardan biri olan Devrim Savaşı’na başladı.
Buna yanıt olarak, bir grup sömürge delegesi (Virginia, John ve Massachusetts’li Samuel Adams, Virginia’nın Patrick Henry ve New York’tan John Jay dahil), Eylül ayında 1774’de Philadelphia’da bir araya gelerek şikayetlerini İngiliz tacına karşı seslendirdiler. Bu İlk Kongre, Britanya’dan bağımsızlık talebinde bulunmak için ilerlemedi ancak temsil edilmediği vergileri ve İngiliz ordusunun sömürgelerde rızaları olmadan bakımını kınadı ve her vatandaşın haklarını beyan etti. özgürlük, mülkiyet, toplanma ve jüri tarafından yargılama dahil olmak üzere. Kıta Kongresi, daha ileri eylemleri düşünmek için Mayıs 1775’te tekrar toplanmayı kabul etti, ancak o zamana kadar şiddet zaten patlak verdi. 19 Nisan’da yerel milisler, devrimci Savaşta ateşlenen ilk atışları işaretleyerek, Lexington ve Massachusetts’teki Concord’daki İngiliz askerleriyle çatışmaya başladı.

 

Bağımsızlığın Beyanı (1775-76)

İkinci Kıta Kongresi Philadelphia’da toplandığında delege, yeni eklemeler de dahil olmak üzere Benjamin Franklin ve Thomas Jefferson, bir Kıta Ordusu kurmak için oy kullandı. 17 Haziran’da, Devrim’in ilk büyük savaşında, sömürge güçleri, Boston’daki Breed’s Hill’de bulunan General William Howe alayındaki ağır kayıplara neden oldu. Nişan (Bunker Tepesi Savaşı olarak da bilinir) İngiliz zaferi ile sonuçlandı, ancak devrimci nedenden dolayı cesaretlendirdi. Washington’un güçleri, sonbahar ve kış boyunca İngilizleri Boston’da tutmak için mücadele etti, ancak New York’taki Fort Ticonderoga’da toplanan topçu, mücadelenin kışın sonlarında dengelenmesine yardımcı oldu. İngilizler Mart’ı 1776’da tahliye ettiler; Howe ve adamları New York’a büyük bir istila hazırlamak için Kanada’ya geri çekildiler.1776 Haziran’ına gelindiğinde, Devrim Savaşı’nın tam hızlandığı bir dönemde sömürgecilerin çoğunun İngiltere’den bağımsızlığını kazanması sağlanmıştı. 4 Temmuz’da, Kıta Kongresi, Franklin ve John Adams’ın da bulunduğu beş kişilik bir komite tarafından hazırlanan, ancak esas olarak Jefferson tarafından yazılan Bağımsızlık Bildirgesi’ni kabul etmeye oy verdi. Aynı ayda isyanı bastırmaya kararlı olan İngiliz hükümeti New York’a 34,000’den fazla asker göndererek büyük bir filo gönderdi. Ağustos ayında Howe’nin Redcoats, Kıta Ordusu’nu Long Island’a yönlendirdi; Washington Eylül ayında birliklerini New York’tan tahliye etmek zorunda kaldı. Delaware Nehri boyunca itilen Washington, Noel gecesi New Jersey’deki Trenton’da sürpriz bir saldırı ile savaştı ve Princeton’da Morristown’da kış mevsiminde kış yapmadan önce isyancıların bayrak umutlarını canlandırmak için bir başka zafer kazandı.

Amerikan Devrim Savaşı’nın Dönüm Noktası (1777-78)

1777’deki İngiliz stratejisi, New England’ı (isyanın en popüler desteğe kavuştuğu yer) diğer kolonilerden ayırmayı amaçlayan iki ana saldırı meydanını içeriyordu. Bu amaçla General John Burgoyne’nin ordusu, Kanada’nın güneyinden Hudson Nehri üzerindeki Howe güçleriyle planlı bir toplantıya doğru yürümeyi amaçladı. Burgoyne’nin adamları Fort Ticonderoga’yı yeniden ele geçirerek Temmuz ayında Amerikalılar için yıkıcı bir kayıp yaşarken Howe, birliklerini New York’tan Chesapeake Körfezi yakınlarında Washington ordusu ile yüzleşmek üzere güneye doğru yönelmeye karar verdi. İngilizler, 11 Eylül’de Pennsylvania’daki Brandywine Creek’teki Amerikalıları mağlup etti ve 25 Eylül’de Philadelphia’ya girdi. Washington, Valley Forge yakınlarındaki kış mevsimlerine çekilmeden önce Ekim ayı başlarında Germantown’ı vurmak için geri döndü.
Howe’nin hareketi, Burgoyne’in ordusunu New York’un Saratoga yakınında bıraktı ve İngilizler, General Horatio Gates’teki bir Amerikan kuvveti onları Freeman’ın Çiftliği’nde (Saratoga’nın ilk Savaşı olarak bilinir) 19 Eylül’de çekti. Burgoyne, 7 Ekim’de Bemis Heights’da (Saratoga İkinci Savaşı) bir yenilgi daha yaşadıktan sonra kalan güçlerini 17 Ekim’de teslim aldı. Amerikan zaferi Saratoga, Amerikan Devrimi’nin bir dönüm noktası olduğunu ispatladı; 1776’dan bu yana isyancılara gizlice yardım ediyor) Amerikan tarafında savaşa açık bir şekilde girmeye kararlı olsa da, Haziran 1778’e kadar resmi olarak savaş ilan etmeyecekti. İngiltere ile sömürgeleri arasında bir iç çatışma başlatan Amerikan Devrimi, Bir dünya savaşı haline geldi.

 

Kuzeyde Kalkış, Güneyde Savaş (1778-81)

Valley Forge’taki uzun ve sert kış döneminde Washington’un birlikleri, Prusya askeri görevlisi Baron Friedrich von Steuben’in (Fransızlar tarafından gönderildi) eğitim ve disiplininden ve Fransız aristokrasi Marquis de Lafayette liderliğinden yararlandı. Howe’yi en üst düzey komutanı olarak seçen Sir Henry Clinton komutasındaki İngiliz güçleri Philadelphia’dan New York’a çekmeye teşebbüs eden 28 Haziran 1778’de Washington’un ordusu Monmouth, New Jersey yakınlarında onlara saldırdı. Savaş etkili bir şekilde sona erdi, Amerikalılar yerini değiştirdi, ancak Clinton ordusunu alabildi ve New York’a güvenle girdi. 8 Temmuz’da Comte d’Estaing’in komutasında bulunan bir Fransız filosu, Atlantik kıyılarında İngilizlerle savaşa hazır hale geldi. Rhode Island’ın Newport kentindeki İngilizlerle ortak bir Temmuz saldırısı başarısız oldu ve savaş çoğunlukla Kuzey’de bir çıkmaza girdi.
Amerikalılar General Benedict Arnold’un İngilizlere ve Kıta Ordusu’ndaki ilk ciddi isyanların iptali de dahil olmak üzere, 1779’dan 1781 yılına kadar birçok gerileme yaşadı. Güneyde, 1779’un başında Gürcistan’ı işgal etti ve Mayıs 1780’de Charleston, Güney Carolina’yı ele geçirdi. Lord Charles Cornwallis’teki İngiliz güçleri bölgede saldırıya başladı ve Gates’in Amerikalı birliklerini Ağustos ayı ortasında Camden’da ezerken Amerikalılar Ekim başında King’s Mountain’da Loyalist güçler üzerinde zafer kazandı. Nathanael Green, Aralık ayında Güney’de Gates’i Amerikan komutanı olarak değiştirdi. General komutasındaki General Daniel Morgan, 17 Ocak 1781’de Güney Carolina’nın Cowpens kentinde Albay Banastre Tarleton tarafından yönetilen bir İngiliz kuvvetine karşı zafer kazandı.

Devrimci Savaş Çabuk Bitti (1781-83)

Paris’teki İngiliz ve Amerikalı müzakereciler Kasım ayında Paris’te ön barış şartlarını imzaladılar ve 3 Eylül 1783’te İngiltere, Paris Antlaşması’nda Birleşik Devletlerin bağımsızlığını resmen tanıdı. Aynı zamanda, Britanya Fransa ve İspanya (1779’daki çatışmaya girmişti) ile ayrı barış antlaşmaları imzaladı ve sekiz yıl sonra Amerikan Devrimi sona erdi.

 

 

Gülay Demir

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here