Amerika’da Kölelik

0
45
1619'da, Hollandalılar ilk yakalanan Afrikalıları Amerika'ya getirerek, sonunda ulusu bölmek isteyecek bir kötü muamele ve zulüm kabusuna dönüşen bir kölelik sisteminin tohumlarını ekti.

1619'da, Hollandalılar ilk yakalanan Afrikalıları Amerika'ya getirerek, sonunda ulusu bölmek isteyecek bir kötü muamele ve zulüm kabusuna dönüşen bir kölelik sisteminin tohumlarını ekti.

1619’da, Hollandalılar ilk yakalanan Afrikalıları Amerika’ya getirerek, sonunda ulusu bölmek isteyecek bir kötü muamele ve zulüm kabusuna dönüşen bir kölelik sisteminin tohumlarını ekti.

Kölelik, 17. ve 18. yüzyıllarda Amerikan kolonileri boyunca uygulandı ve Afrika köleleri, yeni ulusun tütün ve pamuk gibi karlı ürünlerin üretimi yoluyla ekonomik bir santrale kavuşmasına yardımcı oldu. 19. yüzyılın ortalarına doğru, Amerika’nın batı yönündeki genişlemesi ve kaldırma hareketi, kanlı İç Savaş’ta halkı parçalayacak köleliğe karşı büyük bir tartışma yarattı.  Birlik zaferinin ulusu dört milyon köleden kurtarmasına rağmen köleliğin mirası, Yeniden İnşa döneminden kurtulduktan yüz yıl sonra ortaya çıkan sivil haklar hareketine kadar Amerikan tarihini etkilemeye devam etti.

Ne zaman kölelik başladı?

Amerika köleliği, 1619’da, bir Hollandalı gemi, Virginia’nın Jamestown şehrindeki İngiliz kolonisinde 20 Afrikalı köle getirmesiyle başladı. 17. yüzyılda Kuzey Amerikalı Avrupalı ​​yerleşimciler, çoğunlukla fakir ve diğer Avrupalı hizmetçilere göre daha ucuza çalışan Afrika kölelerine yönelmeye başladılar.

Bazı tarihçiler, “Doğru rakamları vermek imkansız olsa da, 6-7 milyon siyah köle, 18. Yüzyılda Yeni Dünya’ya ithal ediliyor.” diye bir tahminde bulunuyor.

Amerikan Devrimi’nden sonra, özellikle köleliğin tarım ekonomisine göre önemsiz olduğu birçok sömürgeci, siyah köle baskısını İngilizler tarafından kendi baskılarına bağlamaya ve köleliğin kaldırılmasına çağrıda bulundu.

Biliyor musunuz?

Amerikan vatanseverliğinin ilk şehitlerden biri, 1770 Boston Katliamı sırasında İngiliz askerleri tarafından öldürülen eski bir köle olan Crispus Attucks’tur.

Devrim Savaşı sırasında yaklaşık 5.000 siyah asker ve denizci savaşmıştır.

Ancak Devrim Savaşı’ndan sonra yeni ABD Anayasası köleliğin kurulmasını kabul etti ve her köleyi Kongre’de vergilendirme ve temsil amacıyla üçte bire beş kişi olarak saydı ve hizmete veya emek altına alınan herhangi bir kişinin geri alınma hakkını garanti etti. “(Kölelik için açık bir örtmece).

Kölelik Tarihi

Güney Antebellum’daki köleler güney nüfusunun yaklaşık üçte birini oluşturuyordu. Kölelerin çoğu, büyük plantasyonlarda veya küçük çiftliklerde yaşıyordu; Birçok usta 50’den az köleye sahipti. Köle sahipleri kölelerini kendilerine tamamen bağımlı hale getirmeye çalışıyorlardı ve köleler arasında yaşamı yöneten kısıtlayıcı kodlar sistemi vardı. Genellikle okuma yazmayı öğrenmek yasaklanmıştı ve davranışları ve hareketi kısıtlanmıştı. Birçok usta, köle kadınlarla cinsel özgürlükleri ele geçiriyorlardı ve itaatkar köle davranışlarını iyilik ile ödüllendirirken; isyankar köleleri acımasızca cezalandırıyorlardı.

Kölelik Ne Zaman Sona Erdi?

İsyan ülkelerinde yaklaşık 3 milyon siyah köle serbest bırakılarak, Kurtuluş Beyannamesi Konfederasyonu’nu emek gücünden büyük ölçüde mahrum etti 18 Aralık 1865’te kabul edilen 13. Değişiklik, resmen köleliği kaldırdı.

 

Gülay Demir
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here