Amerika 21. Yüzyıl’da Dünya’dan Uzaklaştı

1
23

Şuan gündeminizi meşgul edecek türlü konular buluyoruz. Lakin dünyadaki gelişmelerden bihaber olmadığımızı da, dünya gündemini takip etmeyi de ihmal etmeyin. Amerika 20. yy başından beri hegemonik gücü, istikrarı kaybetmemek için elinde bulunan bütün gücünü sarf etmeye başladı. Dış açığı bulunan Amerikan hükümeti körfez ülkelerine yanaşsa bile yeterince para koparamadı. Alacağı para sadece amerikanın düşüşünü yavaşlatacak nitelikte olurdu. ABD bu gidişatı bildiği için zengin ve otorite boşluğu olan ülkeleri sömürmeyi amaç edinmiştir. Şuan müzdarip bırakılan ülkeler (Vietnam , Afganistan, Irak , Suriye) sömürülmüş ve yüzyıllık bir gerileme yaşanmıştır bu ülkelerde.

Amerika’nın kapitalist gücüne karşı direnmek isteyen herhangi bir ülke yakın gelecekte Amerika’nın emperyalist gücü ile karşılaşmaktadır. ( İran , katar , Kuveyt) Bu ülkeler yakın zamanda Amerikanın ambargosuna maruz kalmakla tehdit edildikten sonra haraç ( katar abd ile 26 milyar dolarlık silah anlaşması imzalandı) alınmıştır. İran bu haraç verme işini sevmediği için arkasındaki Şangay 5’li ülkesine ( Çin , Rusya , Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan) güvenerek sert bir şekilde reddetti. Amerika kapitalizmle giremediği yerlere emperyalizm ile girmeye çalışmaktadır. İran’ın ekonomik ve askeri olarak zayıflatmak için iç karışıklığa sebebiyet verecek ayaklanmayı destekledi. Asya ülkelerinin bu denli hızlı büyümesi ve dünya ekonomisini batıdan, Asya ülkelerine çekmesi kaygısı taşıyan batı ülkeleri, şuanda uzun vadeli planlarını kısa vadeli programlara çevirerek, dünyanın seyrini izlemektedirler.

2025 verilerine bakılırsa, yabancı sermaye girdisi en çok ülke Çin olacağı görünmektedir. Çin böylelikle dünyadaki hegemonik gücüne kavuşacaktır. Batının gelişmiş sanayisi ve endüstriyel ürünlerine karşı Asya ülkelerinin yan sanayi ürünleri , düşük iş gücüyle üretilen mallarının dünyada hakim olduğunu görmek mümkün. Böylelikle batıdaki sanayi ve endüstriyel ürünlerin ikamesi olarak piyasadaki ucuz Asya mallarına talep yön değiştirmiş durumda, yabancı sermaye girişi ile Asya ülkelerinin gelişmesini ileriki zamanlarda daha net görmemiz mümkün olacaktır.

Uçurumdan düşen Amerika’nın, yeni bir sömürü ülkesi aradığını emperyalist gücünü tekrar gösterecek mi ?

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here