Amazon Türkiye’ye Geliyor

0
13

Amazon şu an ABD, Kanada, Meksika, Brezilya, Birleşik Krallık, İrlanda, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda, Avustralya, Japonya, Çin ve Hindistan’da faaliyet gösteriyor. 2016’da Almanya’daki sitesine Türkçe dil desteği ekleyen ve Türkiye’ye gönderdiği ürünleri ayrı bir kategoride gösteren Amazon, Türkiye için büyük bir adım attı. Geçtiğimiz aylarda dev şirket, Amazon Turkey Services Yönetim Destek Hizmetleri adı altında bir şirket kurarak Türkiye pazarına da resmen girmiş oldu.

Türkiye’den tedarik edeceği ürünleri satacağı söylenen Amazon’un elektronik ticaret pazarını büyütmesi bekleniyor. Amazon’un akıllı asistanı Alexa, teknolojik ürünleri Fire TV, Echo hoparlörleri, telefon ve tabletlerinin Türkiye desteği alıp almayacağı ise henüz bilinmiyor.Kulislerde ciddi şekilde Türkiye piyasasına girmeye hazırlandığı konuşuluyor.

1994 yılında kurulan Amazon,artık sadece online bir alışveriş sitesi değil.Çoğumuzun uygulamalarını kullandığı Spotify müzik dinleme,Netflix gibi dizi,film izleme hizmetlerinin yanı sıra kendi teknolojik cihazları da üretiyor.Yapay zeka destekli asistanı Alexa,Echo ailesi ( hoparlör sistemi ),Amazon tablet ve telefonları,televizyon alışkanlıkları için Fire tv… bunlardan sadece bir kaçı. Girdiği her ülkede Apple ürünlerinin pazarını sarsmak isteyen Amazon başarılı da olmaktadır.

Apple akıllı asistanı Siri’yi entegre ederek yaptığı Homepod,Aralık ayında Amerika ve Avusturya da satışa sunulacak.Apple müzik üzerinden müzik dinletebilen,akıllı ev aletlerinin kontrolünü elinde tutabilen,takvim oluşturup not tutabilen ve sorduğunuz sorulara karşılık verebilen Homepod tanıtımından sonra Amazon Echo’yu yenileme kararı aldı.

Echo Plus ile akıllı ev kontrollerinde ekstra bir kuruluma ihtiyaç duymadan otomatik algılama sistemi ekledi.Dolby desteği ile “homehub” ismini verdiği bu teknoloji apple’a ciddi rakip olacak gibi duruyor.Bu durumlara bakınca Apple Homepod’un daha az maliyetlisi olarak evlerde yer alacak gibi görünmekte.Homepod’un öne çıkan özelliği ise “konumsal farkındalık” özelliği gibi görünüyor.Echo plus’da bulunmayan bu özellik,cihaz odanın neresine yerleştirildiğine göre ses durumunu ayarlaması.Teknik özelliklerde ise Homepod’un,Echo plus’a göre daha güçlü bir algılama ve hoparlör özelliği olduğu göze çarpıyor.

Hem Apple hemde Amazon geçtiğimiz Eylül ayında Televizyonlarını tanıtmıştı.Apple geçte olsa sonunda 4K ve HDR özelliğini eklemişti.Amazon’a ait fire tv’de bu özellikler mevcut olup,ses desteğinde Dolby Atmos özelliği ile ön plana çıkıyor.

Apple TV’nin Dolby Vision HDR özelliğini desteklemesi ile de Fire tv’den bir adım önde olduğu gözleniyor.Her iki cihazda kumandalarında bulunan “akıllı asistan” seçeneğiyle Alexa ve Siri ile sesli kontrol özelliği taşımaktadır.

Amazon’un Türkiye’ye gelişi hakkında bazı haberler mevcut.İstanbul – Beşiktaş’a bir merkez kurulacağı ve satın alma biriminde gündemde olduğu da söylenmektedir.Avrupa merkezli giriş sağlayacak olan Amazon,Türkiye içinde kadrolaşma başlatmış durumda…Umarım geliş süreci hızlanır…

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here