Alzheimer Hastalığının Gerçekliği

0
5

Bilim Adamları Alzheimer Belirtilerini Terse Çeviriyor

Yalnızca ABD’de yaklaşık 5,1 milyon insan Alzheimer hastalığına sahip. Doğrudan yaşlanma süreciyle ilişkili olmasa da, yaşlılık yaş gruplarının gelişme riski daha yüksekte. Hastalık yavaşlıyor gibi gözükmüyor. 2010 ve 2050 yılları arasında, 65 yaş ve üstü Amerikalıların sayısı, nüfusun yüzde 20’sine tekabül eden 88.5 milyona yani iki katına çıkacak.

Maalesef bunlar Alzheimer’in ardındaki sert gerçekler. Ancak sinir bilimi ve teknolojideki ilerlemelerle, bilim adamları daha etkili tedaviler bulmakta ya da hastalığın ikonik semptomlarıyla mücadele için bir çözüm bulma eşiğinde.

Missouri’deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları, belirli bir proteini ​​ve vücudundaki üretiminden sorumlu geni inceliyor. Buna tau proteini deniyor ve sağlıklı bir beyinde nöronların işlerliğini sürdürmeye yardımcı olur. Fakat Alzheimer’lı biriside, tau proteini beyine toksik olan “karmakarışık”lara dönüşür.

Bu tau protein takıntılarının tersine çevrilebileceğini test etmek için araştırmacılar, genetik olarak tasarlanmış ‘karışık’ fareler aldı ve onlara ayda dört kez antisense oligonükleotitler veya RNA enjekte etti. Sonuç olarak tau seviyeleri düştü ve mevcut karışıklıklar kaybolmuş gibi görünüyordu. Protein yaşlı farelerde yayılmayı bıraktı bile. Hayat beklentileri, antisens ile tedavi edilen farelere göre daha uzundu ve mutasyona uğramış bazı özelliklerini düzeltebildiler.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here