Altıpatlar: Colt Tabanca

0

Colt Tabanca Nedir?

Dünyada ilk defa Samuel Colt tarafından üretilen Altıpatlar veya diğer adıyla Revolver denilen, döner silindirli, şarjörü namlunun ortasında bulunan ve tek dolumla 6 mermi alabilen (ismini mermi sayısından almıştır) ABD menşeili bir silahtır. Dünyanın ilk döner silindirli silahıdır. Kovboy filmlerinde gördüğümüz o meşhur silah Colt’dur. Günümüzde de değişime uğramış bir şekilde hala kullanılmaktadır.

Colt Tabanca Özellikleri

Colt efsanesi, Birleşik Devletler Hükümeti tarafından Sam Colt’a dünyanın ilk ticari olarak satılan döner silindirli ateşli silahı Revolver için 1836’da patent alması ile başlamıştır. O zamandan bu yana, Colt’un adı ve hikayesi ile Revolver ile özdeşleşmiştir. Hiçbir Colt silahı Revolver kadar meşhur olmamıştır. Revolver, 6 mermi kapasitesi, namlunun ortasındaki şarjörü,arka arkaya ateş etme olanağı vermesi ile o zamanlarda çok büyük bir şöhrete sahip olmuştur. Western filmlerinde de gözükmesi ile zirve yapmıştır.

1873’te tanıtılan Colt Revolver, İç savaşın ardından daha fazla ün kazandı. Dizaynı,performansı, çizgileri ve efsane görüntüsü ile eşsizdir. Revolver, Türkçe’de toplu silah olarak bilinmektedir. ilk versiyonu black powder Revolver olarak bilinmektedir. Mermiler tek tek arkadan değil, bir defa da 6 adet olmak üzere namlunun ortasındaki şarjöre doldurulur.Her atıştan sonra silindir döner ve yeni mermiyi namluya sürer. İlk zamanlarında barut ve mermi bir top hücresine ayrı ayrı doldurulurdu. Zamanla mermilerin barut ve kurşunun aynı bünyede birleşmesi ile sadece merminin konması yeterli olmuştur.

Bir ünlü Colt silahı da muciti John Moses Browning olan ve üretimini Colt’un yaptığı Colt 1911’dir. Browning silahların modernleşmesinin öncüsüdür. 1911 yılında ilk modeli olan Colt 1911 üretilmiştir. 45 kalibre olan silah, Amerikan Ordusunun standart tabancası olarak kullanılmıştır. Adı Colt 45 olarak daha fazla bilinmektedir. 1912-13 arasında 42.450 adet Colt 1911 Amerikan ordusu tarafından satın alınmıştır. Bu silah Birinci Dünya savaşında başarı ile kullanıldı. İkinci Dünya savaşında 2 milyon 1911 adet Colt silahı kullanılmıştır.

Colt silahının özellikleri;

Tip: Tek hareketli (single action)

Çap: 45 Cal.-11.43 mm

Namlu uzunluğu: 125 mm (5 inch)

Namlu çıkış hızı: Yaklaşık 300m/saniye

Toplam uzunluk: Genellikle 216 mm (farklı modelleri var)

Ağırlık: Yaklaşık 900 gr.

Sonraki yıllarda bir çok modeli üretildi. 1980 yılında COLT MK IV-Serie 80 modeli çıktı. Bu modelde emniyet ve tetik sisteminde değişiklikler yapıldı. Zaman içinde Colt 45’in bazı modelleri çok meşhur olmuştur. Bu modellerin bazıları Colt 1911 A1 Government, Colt Combat Comander, Colt Officer, Gold Cup. Ana gövde hep aynı kalmakla beraber  boyutları ve bazı özellikleri değiştirildi ve ayarlı gez  özel arpacık yapıldı. Officer modeli bu silahın mini tasarımı olandır. Colt firması 2000 de XSE denilen özel bir model  üretti.

1911 modeli dünya çapında meşhur olmuş bir silahtır. Sadece Colt  değil, Colt lisansıyla  Remington, Novak, Smith&Wesson, ParaOrdnance, Springfield Armory, Wilson Combat ve Kimber adlı firmalarda üretmiştir. Amerika haricinde Yunanistan, Arjantin, İspanya, Kanada’da 1911 silahını üretmişlerdir.

Colt 45 en ünlü silah olarak hafızalara yer edinmiştir. Mickey Spilanne’in ünlü polisiye romanı Mike Hammer’da Colt 45 dünya çapında tanınmıştır. Colt 45 silahı ajanlar, polisler, özel kuvvetler, özel güvenlik birimleri,suçlular tarafından da uzun süre kullanıldı. Bu silah üzerine yazılmış kitaplar ve internet sayfaları vardır.

Samuel Colt Kimdir ?

1836’da Connecticut’tan doğan silah üreticisi Samuel Colt (1814-62) bir silahın yeniden doldurulmadan birden çok kez ateşlenmesine olanak tanıyan bir revolver mekanizması için bir ABD patenti aldı. Colt, döner silindirli tabancasını üretmek için bir şirket kurdu fakat satışlar çok azdı ve şirket kapatıldu. Sonra 1846’da, Meksika Savaşı (1846-48) devam ederken, ABD hükümeti 1.000 Colt revolver sipariş etti. 1855’te Colt, dünyanın en büyük özel silah fabrikasını açtı ve burada değiştirilebilir parçalar ve organize bir üretim hattı gibi gelişmiş imalat teknikleri kullandı. 1856 yılında şirket günde 150 silah üretebilir duruma geldi. Colt da etkili bir girişimci oldu ve ABD İç Savaşı’nın başlangıcında (1861-65) Colt Revolver’ını belki de dünyanın en iyi bilinen ateşli silah yapmıştı.

Samuel Colt, 19 Temmuz 1914’te Hartford, Connecticut’ta tekstil üreticisi Christopher Colt ve eşi Sarah’ın oğlu olarak dünyaya geldi . 16 yaşındayken, Massachusetts’teki Amherst Academy’ye kaydoldu ancak daha sonra okuldan kovuldu. Babası Colt’u 1830’da yaklaşık bir yıllık yolculuğa çıkmış, Corvo gemisine denize gönderdi.

Corvo’da Colt, gemideki teknik ve mekanik aksamlara çok ilgi duydu ve birçok şey öğrendi. Bu öğrendiklerini ateşli silahlara çevirdi ve tek atışlı bir tabancayı hızlı bir şekilde ard arda birden fazla mermi atabilecek şekile uyarladı. Colt, denizde geçirdiği süre boyunca altı namlulu silindir yapmış, kilitleme iğnesi ve ahşaptan kabza üretmiştir. Bir tabanca için bu prototip birden fazla döner namluya sahip olmasına rağmen, Colt daha sonraki sürümlerinde tabancanın ağırlığını ve hacmini azaltmak için birden fazla mermi odası içeren dönen bir silindir kullanmayı tercih etmiştir.

Colt’un revolver mekanizması, bazıları tarafından icattan daha fazla yenilik olarak düşünülür, çünkü Bostonlu mucid Elisha Collier (1788-1856) tarafından halihazırda patentlenen döner bir mekanizmanın(tüfek ve tüfeklerdeki ateşleme mekanizması) üretilmesinden sonra tabanca üzerinde uygulanmış ilk yapımdır. Colt’un mekanizması için İngiliz patenti Ekim 1835’te satın alındı ​​ve 25 Şubat 1836’da Amerikan mucidi, döner silindirli tabancası için 138 ABD Patenti (daha sonra 9430X) aldı.

Başlangıçta Colt, bütün modellerde barut ve mermilerin ayrı ayrı doldurulduğu döner bir silindir şeklinde üretim yaptı. Yeniden doldurmadan altı atış yapabilme özelliği  askerlerin ve yerleşimcilerin ulusun sınır bölgelerindeki tehlikelere karşı  önemli bir avantaj sağladı. Colt, yanma odalarını ateşlememek için bir silindir kilitleme mekanizması, yivli silindirler, uzun kulplar ve eğimli silindir ağızları gibi bileşenler üzerine patent almak için ilk tasarımını iyileştirmeye devam etti.

Silahları  hükümete satmak isteyen Colt, ABD savaş departmanını ziyaret etti; ancak Ordu, Colt’un silahını yeterli bulmadı. Satışta yapamayan Colt, 1842 yılında firmasını kapattı.

1846 yılında yeni bir fırsat gören Colt, geliştirilmiş döner tabancasının bir örneğini ABD savaş departmanına teslim etti. 1846’da Meksika Savaşı’nın başlamasıyla Colt’a,  Yüzbaşı Samuel H. Walker (1817-47)tarafından bir ziyaret gerçekleştirildi. Colt ve Walker, yeni ve geliştirilmiş bir silah için tasarım üzerine fikir alışverişi yaptıktan sonra, 1.000 Colt revolver siparişi verildi. Silahlar 1847’de Ordu’ya teslim edildi.

Colt’un silahları, fabrikasının mekanik danışmanı Elisha K. Root (1808-65) tarafından yönetilen Hartford’da üretildi. Root’un rehberliğinde Colt Patent Ateşi Silah İmalat Şirketi adını alan firma, Colt’un yeniliklerine devam eden yetenekli mühendisler işe aldı. 1850’lerin başında İngiltere’de bir şirket şubesi kuruldu ve 1855’te Connecticut Nehri’ne bakan ve dünyanın en büyük özel silah üretim tesisi olan Hartford fabrikası kuruldu. 1856’ya kadar şirket, değiştirilebilir parçalar, verimli üretim hatları ve özel olarak tasarlanmış hassas makine kullanarak günde 150 silah üretebilir duruma geldi. Colt markası  dünya çapında tanınmıştı.

Savaş devam ederken 10 Ocak 1862’de evinde, milyonlarca değerinde bir mülk bırakarak hayatını kaybetti. Colt’un ömrü boyunca 400.000’den fazla ateşli silah üreten şirket, kurucunun eşi Elizabeth’e bırakıldı ve Root başkan seçildi. 1901’de Colt ailesi şirketi bir grup yatırımcıya sattı.

Bugün hala iş başında olan Colt Manufacturing Company, 1873-1992 yılları arasında ABD askerinin standart silahı olan Colt 45’i üretmeye devam etti. Samuel Colt tarafından 30 milyondan fazla tabanca, revolver ve tüfek üretildi.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here