Almanya Komünist Partisi Kuruldu

0
15

1918-1933 yılları arasında önde gelen Alman siyasî bir partidir. Rosa Luxemburg öncülüğünde 30 Aralık tarihinde Berlin’de kurulmuştur. Başarısız 1919 ayaklanmasından sonra parti Leninizm’i benimseyecektir. Hitler’in başa geçmesinden sonra KPD(Almanya Komünist Partisi) yasadışı ilan edilmiş ve parti üyeleri tutuklanmıştır. Parti yeraltına çekilse de Naziler örgüte büyük zarar vermiştir. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra parti tekrar ayağa kalkacak ve hem Batı hem de Doğu Almanya’da örgütlenecektir. 1949 yılındaki Batı Almanya seçimlerinde meclise vekil sokabilmiştir. Ancak Sovyet bölgesinde Almanya Demokratik Cumhuriyeti kurulunca Batıdaki komünist partisinin gücü azalmıştır. Doğuda, Komünist Parti, Sosyal Demokrat Parti ile birleşerek Sosyalist Birlik Partisi kurulmuş ve 1990 yılına kadar iktidarda bulunmuştur. Batıda ise parti 1956 yılında Anayasa Mahkemesince kapatılmış,1969 yılında ise tekrar kurulmuştur.

Wiemar Cumhuriyet yıllarında ise bu dönemde kurulan Kızıl Cephe KPD’ye bağlı teşkilatların güvenliğini sağladı ve faşistlere karşı bir savunma aracı oldu. Kızıl Cephe’, pek çok kez Nazi Partisi’nin silahlı kanadı Sturmabteilung’a (SA) karşı sokak çatışmalarına girdi. 1 Mayıs 1929’da yapılan İşçi Bayramı gösterilerinde Kızıl Cephe’ye  bağlı milisler ile polisler arasında yaşanan çatışma sonucunda 33 kişi yaşamını yitirdi ve devlet Kızıl Cephe yasa dışı ilan etti. 1933te Nazilerin iktidara gelmesiyle Kızıl Cephe’ üyeleri tutuklandı ve toplama kamplarına gönderildi.

Nazi İktidarı 1937 Tasfiyesi KPD liderlerinden Sovyetler Birliğinde bulunanlar 1937-38 yıllarındaki Tasfiye Hareketi sırasında siyasi ortamdan etkileneceklerdir. Eberlein, Heinz Neumann, Hermann Remmele, Fritz Schulte ve Hermann Schubert idam edilecek, bazıları da Margarete Buber-Neumann gibi çalışma kamplarına gönderilecektir.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here