Almanya Başbakanı Angela Merkel: Mesut Özil Konusunun Tartışılma Biçimi Yanlış

0
10
Almanya Başbakanı Angela Merkel: Mesut Özil Konusunun Tartışılma Biçimi Yanlış
Almanya Başbakanı Angela Merkel: Mesut Özil Konusunun Tartışılma Biçimi Yanlış

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman basının sorularına cevap verdi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in geçen hafta göçmenlerle “Kahve sofrasında” bir araya gelerek “Birinci ve ikinci sınıf vatandaş yoktur.” sözleriyle ırkçılığa karşı bir açıklama yaptığının hatırlatılması üzerine Merkel, kendisinin de geçmişte göçmen kökenli gençlere sıkça “Ben sizin başbakanınızım.” dediğini aktardı.

“HİÇ HOŞUMA GİTMEDİ”

Türk asıllı futbolcu Mesut Özil ile ilgili yaşanan tartışmaya da değinen Merkel, “Fotoğrafın doğru veya yanlış olduğu konusunda farklı fikirlerde olunabilir. Ancak ardından yaşanan tartışma biçimi kısmen hiç hoşuma gitmedi.” değerlendirmesinde bulundu.

“EN AZINDAN CİDDİYE ALMAK VE KONUŞMAK GEREKİR”

Merkel, bu konuda net bir görüşe sahip olduğunu belirterek, “İster Özil olsun ister başkası olsun, göçmen kökenli birisi ‘Bana bu toplumda düzgün bir şekilde davranılmıyor’ diyorsa, bunu en azından ciddiye almak ve konuşmak gerekir.” ifadesini kullandı.

“BENİM BÖYLE BİR DENEYİMİM YOK”

Türk kökenlilerle yaptığı bir görüşmede liseye giden başörtülü bir kızın kendisine “Ben Friedrichstrasse’de ( Berlin’de bilinen bir cadde) yürüdüğümde benim matematikte pekiyi aldığıma kimse inanmaz. Bunu gözlere baktığımda anlıyorum.” dediğini aktaran Merkel, “Bunu ciddiye almak gerektiğini düşünüyorum. Benim böyle bir deneyimim yok.” şeklinde konuştu.

Merkel, Cumhurbaşkanı Steinmeier’in sözlerini önemli bulduğunu ve “Kahve sofrasını” düzenlemesini de harika bir fikir olarak gördüğünü kaydetti.

MERKEL, ZORUNLU ASKERLİĞE KARŞI

Almanya’da yaşanan zorunlu askerlik konusunda görüşlerini dile getiren Merkel, zorunlu askerliğin yeniden yürürlüğe girmesine karşı olduğunu belirtti.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here